Spanyolország az 1950-es évek eleje óta aknázza ki turisztikai célokra, egyre ügyesebben, mintegy 8000 kilométernyi tengerpartját.
Ebből lett a cserebogár (La cucaracha, la cucaracha…)
Az ’50-es évek közepén csak az akkori spanyol átlag fölötti nívón élő európai réteg engedhette meg magának a bontakozó spanyol tengerparti szállók és üdülőtelepek luxusnyaralását, amelyek különbféle szórakozási lehetőségeket kínáltak az odaérkező, jellemzően angol, francia, norvég nyaralni vágyóknak. A kor „Spain is different” szlogenje az ország kiváló adottságaival kombinálva hamar meghozta gyümölcsét, és már az 1960-as évekre az ország gazdaságának egyik főpillérévé tette az idegenforgalmat. 1964-et tartják a turisztikai boom évének az ibériai országban, ahol immár a hazai lakosság körében is használatossá lett a mondat: „Nyaralni megyek!” Már akkor is léteztek külön a külföldi beutazók számára megálmodott programok és olyan helyi tradíciók, amelyek megmaradtak a hazai lakosság számára élményt nyújtó elfoglaltságoknak: ilyen volt például a szamárfuttatás.
Helyi szokások
A spanyolok, a különböző, jelentős termetű négylábú emlősök futtatásában amúgy is elég jók: a bika futtatásánál ugyan nem rajta ülnek, hanem előtte menekülnek a többmázsás állatnak, a szintén kevéssé állatkímélő csacsiversenyen viszont szamaragolva biztatták bottal ösztökélve a makacs állatokat a minél gyorsabb szaladásra.
Régi hagyomány
Még a szamárfuttatásnál is régebbre, egészen Jézus Krisztus apostolainak prédikációjáig nyúlik vissza a Santiago de Compostelába vezető zarándoklat eredete. A mai Galícia területén ugyanis, ahol Szent Jakab apostol legszívesebben hirdette Isten igéjét, és ahová éppen ezért halála után állítólag elhantolása céljából csontjait vissza is szállították, cirka 900 évvel később egy pásztorfiúnak látomása volt. A csillag megmutatta az ifjú legeltetőnek, merre találják az apostol földi maradványait, s ama szent helyen előbb kápolnát emeltek, mely az 1200-as évektől, egyre növelve az iszlám elleni harcban is betöltött szerepét, lassan katedrálissá nőtte ki magát.
Töretlen népszerűség
Az ország eltérő pontjairól induló 7 különböző útvonal végpontjául szolgáló Santiago de Compostela városa azóta is sok ezrével fogadja évente a fáradtan, de annál lelkesebben odaérő zarándokokat.
A világ minden tájáról érkező vándorlók száma 2022-ben, minden eddigi rekordot megdöntve, meghaladta a 430 000 főt.
Új értelmet (is) nyert
Mint talán sokak előtt ismeretes, a zarándoklat menete az, hogy a számos útvonalak tetszőleges kezdőpontjául választott helyen az elszánt résztvevő kivált egy credencial névre hallgató zarándokútlevelet, majd (hivatalosan) gyalog, biciklin vagy lóháton nekivág az útnak. Bármelyik útvonalat is választja, útját lépten-nyomon szálláslehetőségek fogják szegélyezni. Jelenleg nagyságrendileg 4000 panzió, menedékház és zarándokszállás közül, idéntől már a spanyol posta egy új szolgáltatásának hála, egy keresőprogram segítségével is választhat a turista. Ezek mindegyikén, ahogy az úton fel-felbukkanó vendéglátóipari egységekben is, kis útlevelükbe pecsétet kap(hat)nak az utazók, mellyel következő szálláshelyeiken igazolják, hogy valóban zarándokkal van dolguk, és nem potyaszálláslesővel.
Nyaralási lehetőség
Az aktív pihenésre és élménydús kikapcsolódásra hajlandóságot mutatók közül egyre többen választják kordában tartható összegű nyaralási lehetőségnek is a közös bandukolgatást, esetleg bringázást. A kényelmes cipő alapkövetelmény, de 2023-tól, ugyancsak a spanyol posta vadonatúj szolgáltatásának köszönhetően, már a cipekedésben sem kell megszakadni. Ugyan már eddig is voltak olyan bátor vagányok, akik egy váltás alsóneművel és egy jól feltöltött bankkártyával vágtak neki az útnak, s ezek gyakorlatilag egy övtáskába beleférnek, a legtöbben eddig hátizsákkal a vállukon caplattak vagy tekertek, netán ügettek. Az El Caminót még inkább helyzetbe hozó ajánlat idéntől az, hogy reggel 8:00 óra után az előre megadott szálláson a postás összeszedi az erre szánt csomagokat, és 14:30-ig a kijelölt aznapi végpontra eljuttatja. A felajánlás a 15 kg alatti csomagokra érvényesíthető maximum 60 km-es napi távolságon belül, de például csoportoknak 5% kedvezményt is adnak az árból. Így aztán már tényleg szinte kényeztető nyaralással felérő program lehet a menet, és a 21. századi zarándok úgy flangálhat végig az úton, hogy legalábbis csomag biztosan nem nyomja a vállát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés