Habár a kávénak számos jótékony hatása van az egészségre, de ha gyógyszerrel együtt fogyasztod, érdemes körültekintőnek lenned. Ugyanis egy legújabb kutatás szerint a kávé jelentősen befolyásolja több gyógyszer felszívódását, eloszlását, metabolizálását és kiválasztását. Ha rendszeresen kávézol, és az alábbi gyógyszerek valamelyikét szeded, akkor mindenképpen konzultálj a háziorvosoddal, válts koffeinmentes kávéra.
A koffein és a csersav a ludas
Kevesen tudják, hogy a kávé felerősítheti, vagy akár gátolhatja is néhány gyógyszer hatását. Igen gyakori az is, hogy a kávéval, illetve közvetlenül a kávézás előtt vagy után bevett pirula nem fejti ki teljesen a hatását. Mindemellett egyéb szövődmények is jelentkezhetnek a kávé és a gyógyszerek együttes fogyasztása esetén.
Habár sok összetevő szerepet játszik a kölcsönhatásban, többnyire a koffein és a csersav okozza a kávé gyógyszer-befolyásoló hatását. Éppen ezért hasonló figyelmeztetés vonatkozik a kólára, a fekete, a zöld és mate teákra is.
A képlet azonban visszafelé is igaz: nem csak a koffein képes befolyásolni a gyógyszereket, így mindkét fél hat a másikra.
Ezeknek a gyógyszereknek a felszívódására hat a kávé
A pajzsmirigyre szedett gyógyszereket jellemzően éhgyomorra kell bevenni, és utána legalább fél óráig nem szabad enni sem. Érdemes ezt a szabályt betartani, mert más esetben a szervezetben nem megfelelően szívódnak fel a hatóanyagok. Kávézni pedig csak egy óra hosszával a gyógyszer bevétele után szabad, mert a koffein csaknem felére tudja csökkenteni a készítmény belekből történő felszívódását.
Ha semmiképpen nem tudod elképzelni a reggelt kávé nélkül, akkor válassz napindítónak koffeinmentes feketét, és csak később igyál hagyományos kávét.
A csontritkulás elleni gyógyszereket sem érdemes kávéivás közelében bevenni, mert a koffein csökkentheti a hatásukat. A kifejezetten alendronát tartalmú készítményeknél a kávé már 60 százalékkal is visszafoghatja a gyógyszer hatását.
Kávézni a gyomorsav szabályozására szedett, savas reflux elleni szerekkel sem ajánlott, hiszen a kávé is savas, ami csökkentheti a gyógyszer hatékonyságát.
A szerek hatása ellen dolgozik a koffein a hiperaktivitásra, szorongásra, magas vérnyomásra és a szív elégtelen működése miatt szedett gyógyszerek esetében is.
Ha pedig vizesedés miatt eleve szedsz már vízhajtót, akkor az a kávéval kombinálva a kívántnál több vizet fog kihajtani a szervezetedből.
Ha vaspótlót szedsz, és mégsem múlik a szédülés, a hajhullás, és a szemed előtt cikázó fehér foltok sem csökkennek, akkor lehet, hogy a kávézási szokásodon kell változtatnod. A vaspótló szedése után két órán át hanyagold a kávét, mert hatására a vas pozitív tulajdonságainak kiválasztása és felszívódása nélkül távozik a szervezetből a nyomelemet pótló szer.
A homeopátiás készítményeket fogyasztóknak is tudniuk kell, hogy az ilyen jellegű készítményeket negatívan befolyásolja, hatásukat drasztikusan képes csökkenteni a kávé.
Ezekkel a szerekkel felpörget a kávé
A kávé nem csak csökkenteni tudja, hanem fel is turbózhatja egy-egy gyógyszer hatását. Ilyen például a fájdalomcsillapító, aminek a hatását általában fokozza, így kisebb adag bevételével ugyanazt a hatást érhetjük el, mint ha a normál adagot vennénk be, csak kávé nélkül. Továbbá az asztmajellegű betegségekre szedett theophyllin tartalmú készítmények hatását is felerősíti a fekete.
Az antibiotikumok, fogamzásgátlók, antidepresszánsok szedése esetén hosszabb ideig tartózkodik a kávé szervezetünkben, ami komoly megterhelést jelent a szervezetnek, hiszen az éberség mellett szaporább lesz szívverés, és ettől nyugtalanabbak lehetünk, és a legrosszabb esetben még álmatlanságot is okozhat. Vizsgálatok igazolják, hogy a fogamzásgátlót szedő nőkben négy órával tovább volt kimutatható a koffein, mint az ilyen tablettát nem szedőkben.
Az étrend-kiegészítő mellé se kávézz!
Soha ne vedd be az étrend-kiegészítőket kávéval, de még teával se, mert a bennük lévő csersavak és vegyületek befolyásolhatják az egyes ásványi anyagok felszívódását is. Emellett a probiotikumok esetében a kávéból vagy teából származó hő elpusztíthatja az élő mikroorganizmusokat, vagyis a jó baktériumokat, amelyek hatékonyan segítik az étrend-kiegészítőket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés