Karikó Katalin így nevelt olimpiai érmes sportolót lányából

GettyImages-1401826689
Olvasási idő kb. 3 perc

A Nobel-díjas Karikó Katalin nem csak a tudományos életben alkotott maradandót. Anyaként kétszeres olimpiai aranyérmes gyermeket nevelt fel.

Karikó Katalin egy héttel ezelőtt kapta meg az élettani-orvostudományi Nobel-díjat Drew Weissmannal megosztva. A kutatópáros eredményei megalapozták a BioNTech–Pfizer és a Moderna által kifejlesztett Covid–19-vakcinák elkészítését, használatát. Ugyanakkor Karikó Katalin ennél sokkal többet tett le az asztalra.

Karikó Katalin karrierje a kitartás leckéje. Magyarországon édesapja '56-os múltja miatt támadták, aztán a leépítés áldozata lett. Ezután keresett külföldön lehetőségeket, és talált is. Az mRNS-sel, mint genetikai hírvivővel kapcsolatos, több évtizede tartó munkáját azonban kint is többször, több helyen elutasították. A Pennsylvaniai Egyetemen töltött ideje alatt nehezen tudott pályázati támogatást szerezni, egyik laboratóriumból a másikba járt. Ezután is hol támogatásért talpalt, hol azt bizonygatta, hogy igenis az mRNS-é a jövő. Ráadásul nem egyedül harcolt: 1985-ben, amikor Magyarországról Amerikába költözött férjével, vitték magukkal akkor kétéves lányukat, Francia Zsuzsannát is.

Susan Francia, Karikó Katalin gyermeke 2014-ben
Susan Francia, Karikó Katalin gyermeke 2014-benBryan Steffy / Getty Images Hungary

Karikó Katalin lánya is sikeres

Kitartása és magabiztossága Karikó Katalint nemcsak jó tudóssá, de jó szülővé is tette. Lánya a tanulás mellett – a Pennsylvaniai Egyetemen és a Kaliforniai Egyetemen diplomázott kriminológusként és szociológusként – a sportban teljesedett ki: Susan Francia, vagy magyarosan Francia Zsuzsanna 2008-ban Pekingben és 2012-ben Londonban is az aranyérmes evezősnyolcas tagjaként szerepelt. Karikó Katalint sokan kérdezték már arról, hogyan lehet összeegyeztetni egy ilyen komoly tudományos karriert a gyerekneveléssel. Erre ő azt felelte: „Én csak azt mondom mindenkinek, hogy ne segítsenek túl sokat. Ahelyett, hogy elkényeztetnék a gyerekeiket, mutassanak nekik példát. A gyerek a család része, és felelősséggel tartozik.”

Az aranyhoz vezető út

Zsuzsanna például magas termete ellenére nem volt jó a kosárlabdában, sőt eleinte nem tűnt úgy, hogy bármilyen sportban is jeleskedne. De édesanyjához hasonlóan benne is rengeteg a kitartás és a pozitív életszemlélet, így nem adta fel. Miután elhozta az összes, lelkesedésért és fejlődésért adott kupát, Zsuzsanna másodéves korában csatlakozott a Pennsylvaniai Egyetem evezőscsapatához. A többi már sporttörténelem. Mindeközben pedig tanulmányi eredményei is kiemelkedőek maradtak. Édesanyja szerint ebben nem az segítette, hogy különórákra vagy korrepetálásra járt, hanem az, hogy figyelte a körülötte lévő, elszántak és koncentrált embereket. Látta a szüleit keményen dolgozni, kitartani, ez pedig értékesebb húzóerőt jelentett, mint bármilyen, pénzen megvehető magánóra. Ugyanis a gyerek nem a szavakat veszi át, hanem a szokásokat – fejtette ki Karikó Katalin, újra kihangsúlyozva azt is, hogy az önállóság is fontos tényező volt lánya fejlődésében. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek