Karikó Katalin egy héttel ezelőtt kapta meg az élettani-orvostudományi Nobel-díjat Drew Weissmannal megosztva. A kutatópáros eredményei megalapozták a BioNTech–Pfizer és a Moderna által kifejlesztett Covid–19-vakcinák elkészítését, használatát. Ugyanakkor Karikó Katalin ennél sokkal többet tett le az asztalra.
Karikó Katalin karrierje a kitartás leckéje. Magyarországon édesapja '56-os múltja miatt támadták, aztán a leépítés áldozata lett. Ezután keresett külföldön lehetőségeket, és talált is. Az mRNS-sel, mint genetikai hírvivővel kapcsolatos, több évtizede tartó munkáját azonban kint is többször, több helyen elutasították. A Pennsylvaniai Egyetemen töltött ideje alatt nehezen tudott pályázati támogatást szerezni, egyik laboratóriumból a másikba járt. Ezután is hol támogatásért talpalt, hol azt bizonygatta, hogy igenis az mRNS-é a jövő. Ráadásul nem egyedül harcolt: 1985-ben, amikor Magyarországról Amerikába költözött férjével, vitték magukkal akkor kétéves lányukat, Francia Zsuzsannát is.
Karikó Katalin lánya is sikeres
Kitartása és magabiztossága Karikó Katalint nemcsak jó tudóssá, de jó szülővé is tette. Lánya a tanulás mellett – a Pennsylvaniai Egyetemen és a Kaliforniai Egyetemen diplomázott kriminológusként és szociológusként – a sportban teljesedett ki: Susan Francia, vagy magyarosan Francia Zsuzsanna 2008-ban Pekingben és 2012-ben Londonban is az aranyérmes evezősnyolcas tagjaként szerepelt. Karikó Katalint sokan kérdezték már arról, hogyan lehet összeegyeztetni egy ilyen komoly tudományos karriert a gyerekneveléssel. Erre ő azt felelte: „Én csak azt mondom mindenkinek, hogy ne segítsenek túl sokat. Ahelyett, hogy elkényeztetnék a gyerekeiket, mutassanak nekik példát. A gyerek a család része, és felelősséggel tartozik.”
Az aranyhoz vezető út
Zsuzsanna például magas termete ellenére nem volt jó a kosárlabdában, sőt eleinte nem tűnt úgy, hogy bármilyen sportban is jeleskedne. De édesanyjához hasonlóan benne is rengeteg a kitartás és a pozitív életszemlélet, így nem adta fel. Miután elhozta az összes, lelkesedésért és fejlődésért adott kupát, Zsuzsanna másodéves korában csatlakozott a Pennsylvaniai Egyetem evezőscsapatához. A többi már sporttörténelem. Mindeközben pedig tanulmányi eredményei is kiemelkedőek maradtak. Édesanyja szerint ebben nem az segítette, hogy különórákra vagy korrepetálásra járt, hanem az, hogy figyelte a körülötte lévő, elszántak és koncentrált embereket. Látta a szüleit keményen dolgozni, kitartani, ez pedig értékesebb húzóerőt jelentett, mint bármilyen, pénzen megvehető magánóra. Ugyanis a gyerek nem a szavakat veszi át, hanem a szokásokat – fejtette ki Karikó Katalin, újra kihangsúlyozva azt is, hogy az önállóság is fontos tényező volt lánya fejlődésében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés