Magyar színészt szeretett a modern tánc tragikus sorsú anyja

GettyImages-514896478
Olvasási idő kb. 9 perc

Isadora Duncannek, a tánc megújítójának élete különösen sok tragédiát tartogatott. A ritka, boldog időszakok egyikét Budapesten töltötte – 1902 tavaszán.

1902-ben, egy tavaszi napon Beregi Oszkár, a Nemzeti Színház tehetséges, 26 éves színésze a színház kapujában belebotlott Rozsnyai Kálmánba, aki délutáni teára invitálta. „Egy új amerikai tánccsillagot ünnepelünk, aki érdekes, tehetséges és gyönyörű: Isadora Duncan” – vázolta Rozsnyai a meghívás apropóját. Beregi szabódott, hiszen este előadása volt, végül azonban néhány szál egzotikus virág kíséretében beállított Rozsnyaiék szoba-konyhás, egyszerű, ám mindenhol csipkével díszített lakásába.

A korabeli magyar szellemi élet színe-java összesereglett Isadora Duncan tiszteletére. Beregi később így emlékezett vissza az első találkozásra az amerikai táncosnővel: „A homályos ócska folyosó végén hirtelen megelevenedik egy Renoir-festmény, kalapját a karján egy szalagon lóbálva az ajtó felé libeg, mögötte pár lépéssel egy finom, fehér hajú, hosszú szürke ruhás hölgy kíséri. Mereven állok az ajtóban. Nőt ilyen fölszabadultan én még soha nem láttam mozogni. Már itt áll előttem, és anélkül, hogy tudnám, mit mondok, angolul hagyják el a szavak az ajkamat, ahogy a virágot felé nyújtom: – This is for you... from Nice.”

Isadora Duncan az 1900-as évek elején
Isadora Duncan az 1900-as évek elejénPhotoQuest / Getty Images Hungary

A nyomorból a csillogás felé

Isadora Duncan 1877-ben született San Franciscóban, ír bevándorlók gyermekeként. Szülei elváltak, művészetek iránt fogékony édesanyját pedig nem vetette föl a pénz: a nyomor elől folyton-folyvást költözködött négy gyermekével. Isadora mindössze tízéves koráig járt iskolába, ezután pénzt kellett keresnie: eleinte koldult, majd gyerekeket tanított táncolni. 1896-ban, 19 évesen egy New York-i társulat tagja lett és klasszikus balettot tanult, de zavarta a mozgás kötöttsége. Két év múlva elhagyta Amerikát, és Londonba költözött, ahol az angol arisztokrácia szalonjaiban lépett fel. Mozdulatait és a görög tógákra emlékeztető ruhákat, amiket tánc közben viselt, a British Museumban található görög vázák inspirálták.

A következő állomás a századfordulós Párizs volt, ahol megismerkedett Auguste Rodin szobrásszal, akinek modellt állt. Ezt követően európai turnéra indult, amely során eljutott Budapestre is. Beregi Oszkárt azonnal elvarázsolta Isadora: „Úgy jár, mintha nem is járna. Lebeg. A ruhája majdnem földig ér. Kék. (...) Ahogy mozog az emberek között, az anyag néha a testhez simul, és sejteni engedi, hogy lábszára milyen formás. Melle alatt ott van az empire selyemszalag.

A nyaka lágy, hosszú, fehér, ékszer nélküli. Fejét kissé oldalra hajtja, haja világosbarna, és a szeme... a szeme, mint egy őzé, meleg, sugárzó és ártatlan.”

Beregi Oszkár 1911-ben
Beregi Oszkár 1911-benWikimedia Commons

„A vérem is úgy táncol, mint a magáé”

Rozsnyaiék könyvespolca előtt, Ovidius A szerelem művészete című könyve fölött összeért a kezük, és kapcsolatuk lassacskán szárba szökkent. Isadora még aznap este megtekintette Beregit Marcus Antonius szerepében a Nemzeti Színházban, majd társaságban együtt vacsoráztak. A táncosnő arról beszélt, hogy forradalmasítani szeretné a táncot, kiszabadítani a balett rideg kötöttségéből, mesélt az életéről, és egyre közelebb kerültek egymáshoz.

„Csak ma ismerkedtünk meg, de úgy érzem, a lelkünk rokon, a vérem is úgy táncol, mint a magáé”

– mondta Isadora, aki csak „beszélt, és beszélt, és beszélt, amíg beleszédültem. Mindketten olyan lázasak voltunk, a közelségünkben éreztük egymás forró leheletét, és most már mindketten biztosan tudtuk, hogy csak a szoba másik sarkában ülő, Rozsnyaival beszélgető mama gátolt meg minket nagy önuralommal abban, hogy csókolózva egymásnak ne essünk” – emlékezett vissza Beregi.

„Szép volt a tavasz Budapesten”

Isadora Duncan felkérésére Beregi elvállalta, hogy szavaljon a budapesti fellépés kíséreteként. Az első előadásra 1902. április 9-én került sor. A lelkes közönség nem tudhatta, mi történik a színfalak mögött:

„Mikor a függöny felgördült, Isadora váratlanul, szenvedélyesen megcsókolt, cipőjét lerúgta lábáról, és a zene ritmusára mezítlábasan belibbent a színpadra”

– írja Beregi. Óriási sikert aratott, különösen, amikor a Csak egy kislány van a világon és a Rákóczi-induló zenéjére táncolt. A fellépés után a színész elkísérte Isadorát a Royal Szállóba, és visszaemlékezése szemernyi kétséget sem hagy afelől, mi történt közöttük: „Itt a nő áll előttem, az édenkert most teremtett ősi, első fiú Évája, aki nem ismeri sem a szerelmet, sem a szemérmet, múltja nincs, csak jelene. Itt van, vár mindenre, ami eljövendő. Homlokom hozzáér a fehér selyem ingsátorhoz, aminél csak hűvös, illatos bőre selymesebb, amit most az én tüzelő arcom melegít.Isadora Duncan magyarul vallott szerelmet Beregi Oszkárnak, majd együtt töltötték a következő napokat, heteket: kimentek a városligeti vurstliba, sétáltak az Andrássy úton, csavarogtak a budai hegyekben.

Isadora Duncan portréja
Isadora Duncan portréjaPalm/rsch / Getty Images Hungary

Amikor elfogyott a pénzük, Isadora végigjárta Magyarország nagyobb városait. Amikor megint megszorultak anyagilag, Beregi megírta egy „ismeretlen görög szerző” színdarabját, amit ketten előadtak. A legboldogabb napokat egy vidéki házikóban élték át. Isadora Duncan – aki maga is megírta visszaemlékezéseiben ennek a szerelemnek a történetét – így gondolt vissza ezekre a napokra: „Rómeóval néhány napra elmenekültünk vidékre, ahol ismét a parasztházban szálltunk meg. Először tapasztaltuk meg annak örömét, hogy az egész éjszakát egymás karjaiban tölthetjük,és átéltem azt a felülmúlhatatlan gyönyört, hogy hajnalban felébredve a hajam az ő illatos fekete fürtjeivel fonódik össze, miközben átkarol.”

Nem lett házasság a szerelemből

Már a házasságot tervezték, amikor Beregi ráébredt: nem szeretné elhagyni Magyarországot, Isadora viszont nem kívánt Budapestre költözni, így aláírt egy szerződést egy európai turnéra, és elváltak útjaik. Egyszer még találkoztak: három hónap múlva a táncosnő üzent Bereginek, hogy Bécsben betegen fekszik. A férfi már másnap Bécsbe utazott, ahol hamar kiderült Isadora betegségének oka: „Ő csak néz a felejthetetlen őzikeszemével, és nem szól semmit, csak néz. Végre alig hallható hangon csak ennyit mond: – No baby... Nem tudok szólni. Ő sem szól semmit. Csak fogjuk egymás kezét. – Leestem a Grand Hotel lépcsőjén... rosszul estem... behoztak ide. – Hogyan...? – Elestem... mert nem fogtad a kezemet…” Útjaik végérvényesen szétváltak. 1904-ben Isadora Duncan Berlinben nyitott tánciskolát. Nem egyszerű tánciskola, hanem bentlakásos intézmény volt ez: tanítványai Isadorables néven váltak ismertté. Hét tanítványát ugyan nem törvényesen, de örökbe fogadta, s közülük hárman felnőttként is a Duncan vezetéknevet viselték.

Isadora Duncan tragédiája

Nem Beregi volt az egyetlen művész Isadora Duncan életében, de a magánélete igen szerencsétlenül alakult. Három gyermeke született, házasságon kívül, három különböző apától: 1906-ban világra hozta Deirdre nevű lányát, akinek édesapja egy angol díszlettervező volt. 1909-ben viszonyt kezdett a varrógépmágnás Isaac Singer egyik fiával, akitől fia (Patrick) született a következő évben. 1913-ban azonban szörnyű tragédia történt: az autó, amiben gyermekei utaztak, a Szajnába borult, és mindketten szörnyethaltak.

Isadora Duncan tánc közben (1916-1918 körül)
Isadora Duncan tánc közben (1916-1918 körül)Heritage Images / Getty Images Hungary

A tragédia után Duncan barátnőjével Korfura utazott – talán azt remélte, hogy a művészetéhez oly sok inspirációval szolgáló Görögországban enyhülni fog a fájdalom. Kétségbeesetten vágyott egy újabb gyermekre, az apa ezúttal egy fiatal olasz szobrász, Romano Romanelli volt. A táncosnőnek azonban újabb tragédiát kellett átélnie: 1914-ben született fia néhány napos korában meghalt. Isadora ekkor visszatért Amerikába, de a veszteségeket képtelen volt feldolgozni. Szerelmi viszonyokba menekült (hosszú, szenvedélyes kapcsolata volt például Mercedes de Acosta költőnővel), de itt sem találta a helyét.

Utolsó évek

1921-ben Moszkvába költözött, ahol megismerkedett a nála 18 évvel fiatalabb, erősen italozó, angyalarcú költővel, Szergej Jeszenyinnel. 1922-ben összeházasodtak – dacára annak, hogy kézzel-lábbal tudtak csak kommunikálni, hiszen Duncan nem tudott oroszul, Jeszenyin pedig nem beszélt angolul – , majd mindössze egy év után elváltak. Jeszenyint két évvel később holtan találták szállodai szobájában, Isadora pedig Nizzában telepedett le, ahol maga is sűrűn nézett a pohár fenekére, miközben adósságokat halmozott fel.

Isadora Szergej Jeszenyin társaságában (1923)
Isadora Szergej Jeszenyin társaságában (1923)Wikimedia Commons

1927-ben Nizzában halt meg: hosszú, lobogó selyemsálban szállt be egy nyitott tetejű sportkocsiba, és a sál a nyakára tekeredve megfojtotta. Halála előtt még levelet írt Beregi Oszkárnak, aki soha nem felejtette el az 1902-es tavaszi napokat: „Az első világ, amit én adtam Isadorának, Nizzából jött, és az utolsó, ugyanabból a csokorból lepréselt, elszáradt virág, amit találkozásunk huszonötödik évfordulójára Isadora küldött vissza nekem, Nizzából érkezett. És mire a halott virág eljutott hozzám, Isadora is halott volt. (…) Azt a nyakat, amelyet Rodin mintázott, és amely egykor hozzám simult, a Végzet, a Sors, az Izgalom nem engedte, hogy megvénüljön.”

Ha egy másik táncosnőről is szívesen olvasnál, ezt a cikket ajánljuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Mindennapi
Két hónapon belül drasztikus fordulatot okozhat az árrésstop
Két hónapon belül drasztikus fordulatot okozhat az árrésstop

Súlyos hatásai lehetnek az árakkal kapcsolatos intézkedésnek.

29 perce

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

Érdekességek