113 éves korában elhunyt New Yorkban a világ legidősebb holokauszt-túlélője. Rose Girone életútja a történelem legsötétebb időszakainak tanúbizonysága, és példaértékű kitartásról, bátorságról és reményről mesél – írja múltidéző cikkében a The Times of Israel.
Nemcsak a holokausztot élte túl, de a 113 évet is megérte
Rose Girone 1912. január 13-án született a lengyelországi Janówban. Gyermekkorában családjával Hamburgba költöztek, ahol szülei színházi jelmezkészítő üzletet vezettek. 1938-ban egy előre elrendezett házasság révén feleségül ment a szintén zsidó Julius Mannheimhez, és Breslauban (ma Wrocław, Lengyelország) telepedtek le. Az életük azonban hamarosan rémálommá vált a náci rezsim felemelkedésével, ami magával hozta a holokausztot.

Horogkereszt alakú süteményformákat árultak a hitleri karácsonyhoz.
Tovább olvasom
A Kristályéjszaka borzalmai után Juliust letartóztatták és a buchenwaldi koncentrációs táborba hurcolták. Ekkor Rose nyolc hónapos terhes volt első gyermekükkel. Mindent megtett, hogy megmentse férjét: egy rokona kínai írást tartalmazó papírokat küldött neki, melyeket vízumként mutatott meg a németeknek, így elérte Julius szabadon bocsátását is. A család 1939-ben lányával, Rehával együtt elhagyta Európát és a távoli Sanghajban talált menedéket.
Kínában az élet korántsem volt könnyű. A család szűkös körülmények között tengődött, de Rose találékonysága és kitartása révén újra talpra álltak. Az asszony megtanult kötni és kézzel készített ruhadarabok eladásával járult hozzá a család megélhetéséhez. Eközben Julius taxisofőrként dolgozott, miután sikerült autót vásárolnia. A háború évei alatt a család számos megpróbáltatáson ment keresztül, de a szeretet és az összetartás ereje átsegítette őket a nehézségeken.
Németország–Kína–Amerika
A háború vége után, 1947-ben a család az Egyesült Államokba emigrált mindössze 80 dollárral, amit Rose a ruhák gombjaiba rejtett el. New Yorkban telepedtek le, ahol ismét abból éltek meg, hogy az asszony kötött. Üzleteket is nyitott, amelyek nemcsak megélhetést biztosítottak számukra, hanem olyan helyekké váltak, melyeken az emberek összegyűlhettek, tanulhattak és megoszthatták egymással a történeteiket.
Rose élete során számos személyes veszteséget és változást élt meg. 1968-ban elvált Juliustól, majd később feleségül ment Jack Girone-hoz, akivel közösen vezették tovább az üzleteket. Jack 1990-ben bekövetkezett halála után Rose továbbra is aktív maradt, és egészen 102 éves koráig folytatta szeretett hobbiját, a kötést.
Ez volt a titka
Hosszú életének titkát egyszerű dolgokban látta: minden napnak célt adni, csodálatos gyermekeket nevelni.
Mindig erős, kitartó és józan gondolkodású nő volt, aki a legnehezebb időkben is megőrizte derűjét és reményét
– mondta róla lánya, Reha Bennicasa.
Rose Girone élete emlékeztet bennünket arra, hogy az emberi lélek képes felülkerekedni a legnagyobb megpróbáltatásokon is. Története nemcsak a holokauszt borzalmait idézi fel, hanem azt is megmutatja, hogy a szeretet, a kitartás és a remény ereje hogyan segíthet túlélni és új életet építeni a legnehezebb idők után is.

A 8. kerületben éppen 80 éve tört ki a nyilasok és nácik elleni felkelés, amely a hazai ellenállás legjelentősebb momentuma volt.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés