42 százalékkal növelheti a demencia kockázatát, ha nem kezeled ezt az állapotot

GettyImages-175589673

Nem is gondolnánk, hogy a jó hallás mennyire befolyásolja szellemi képességeinket. Még a demencia kockázata is nagyobb, ha nem foglalkozunk romló hallásunkkal.

A hallásvesztés egyre gyakoribbá válik az életkor előrehaladtával, csakúgy, mint a demencia kockázata, és egy friss tanulmány szerint a hallókészülék viselése csökkenti a demencia kockázatát a nagyothallóknál.

Kisebb a demencia kockázata

Egy nemrég megjelent tanulmányban a kutatók több százezer, különböző szintű halláskárosodással küzdő ember egészségügyi adatait vizsgálták. Az eredmények azt mutatták, hogy azoknál, akik nem használtak hallókészüléket, 42 százalékkal nagyobb volt a demencia kialakulásának kockázata12 éven belül, mint azoknál, akik használták.

A jó hallás a demencia kockázatát is csökkenti, ezért fontos a hallókészülékek használata
A jó hallás a demencia kockázatát is csökkenti, ezért fontos a hallókészülékek használatapeakSTOCK / Getty Images Hungary

Úgy gondolják, hogy a hallókészülék viselése tompíthatja a halláskárosodásnak a kognitív funkciókra gyakorolt káros hatásait. 

Ezért fontos a jó hallás

A kínai, ausztrál, japán, texasi, pakisztáni és egyesült királyságbeli kutatók nemzetközi csapata szerint a hallókészülék viselésének valódi előnyei a demencia elleni védelemben továbbra sem világosak, de felvetették annak lehetőségét, hogy késleltetheti a kognitív hanyatlást azáltal, hogy megakadályozza, az agy más területeinek túlterhelését.

Ez a kognitív túlterhelésként ismert hipotézis azt állítja, hogy a hallássérült felnőttek agyának keményebben kell dolgoznia, hogy ugyanazokat az információkat megértse, mint az átlagos hallásúaké, ami annyira megterhelheti az agyat, hogy nem tud más funkciókat is ellátni.

Az új tanulmány során a kutatók 2009-től kezdődően gyűjtöttek információkat a hallókészülék használatáról az összes résztvevőről, míg előtte csak a hallássérültekről.

Azok az emberek, akik 2009 előtt nem számoltak be hallásproblémáról, valószínűleg azért tették ezt, mert hallókészüléket használtak, ami arra utal, hogy a hallókészülék használatának előnyeit a demencia elleni védekezésben alábecsülték. 

A társas kapcsolatokban is fontos, hogy jól halljuk egymást
A társas kapcsolatokban is fontos, hogy jól halljuk egymástWestend61 / Getty Images Hungary

A kínai csapat kutatása több mint 500 000, 40 és 69 év közötti önkéntes adatain alapult, amelyeket az Egyesült Királyság Biobankjában tároltak. Ez egy olyan adatbázis, amely mélyreható genetikai és egészségügyi információkat tartalmaz az ott élő emberekről egy hosszú távú tanulmány részeként, amely azt vizsgálja, hogyan befolyásolják a genetikai és környezeti tényezők a betegségek kialakulását.

Azoknál a hallássérülteknél, akik nem használtak hallókészüléket, 1,7 százalékos volt a demencia kialakulásának kockázata, szemben a hallásproblémákkal nem rendelkező vagy hallókészüléket használók körében 1,2 százalékos kockázattal.

A tanulmány vezető szerzője, Dongshan Zhu professzor, a Shandong Egyetemről azt mondta:

„Tanulmányunk az eddigi legjobb bizonyítékot szolgáltatja arra vonatkozóan, hogy a hallókészülékek minimálisan invazív, költséghatékony kezelést jelenthetnek a halláskárosodás demenciára gyakorolt potenciális hatásának csökkentésére.”

Az eredmények rávilágítanak a hallókészülékek korai bevezetésének sürgősségére, amikor valaki halláskárosodást tapasztal.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek