Az idős embereknek igenis a napirend szerves része a bevásárlás, amire hosszasan készülődnek akár a reklámújságok átbogarászásával, akár a jól megválasztott időpont kitalálásával. Mivel a forgalmas időszakokban sokan félnek, hogy feltartják a sort a pénztáraknál.
Szerintem sokunk nevében kijelenthetem, hogy nem mindig a gyorsaság a lényeg. A kevésbé stresszes és élvezetesebb vásárlási élményre ugyanúgy vágyik az ember. Amennyire csak lehetséges, az idős emberek inkább kényelmesen szeretnének vásárolni, szeretnék kihasználni a többi vásárlóval és az üzlet alkalmazottaival való társas érintkezést. Bizonyos értelemben az ilyen tevékenységek hosszabb ideig tartó függetlenséget biztosítanak számukra.
Túl gyors kassza helyett lassú kassza
Az utóbbi időben nemcsak a gatyánk megy rá a vásárlásra, de a pénztárnál pakolás is felér egy sportértékű aktivitásnak. A pénztárosok őrült kasszázási tempójával nem olyan egyszerű felvenni a versenyt. Az egyik áruházlánc ezt azzal próbálta megoldani, hogy duplikálta a pénztáros körüli árucsúszdát és kijelzőt, így már senki sem akadályozza meg a villámsebes áthaladást. Hollandiában egy cég viszont az embert is meglátta a vásárlóban.
@chandlerandalexis #stitch with @rogerlopez7511 This man scanning scanning🛒 😂😳 I Quit😡😡 #viral #cashier #fyp ♬ original sound - Chan & Lex💜
A Jumbo nevű, több mint 700 üzlettel rendelkező hollandiai székhelyű szupermarketlánc bevezette a Kletskassát, ami lefordítva 'csevegőpénztárt' jelent. Ez egy dedikált sor azoknak a vásárlóknak, akik nem sietnek, és akiknek jól jönne egy kis beszélgetés a pénztárossal.
A Jumbo még 2019 nyarán vezette be ezeket a „lassú sávokat” a holland kormány által indított „Egy a magány ellen” elnevezésű szélesebb körű kezdeményezés részeként. A holland statisztikai hivatal szerint az országban 1,3 millió ember 75 év feletti, és 33%-uk számolt be arról, hogy legalább közepes mértékben magányosnak érzi magát.
Az elmagányosodás élettani hatása
Az Aging című szaklapban 2022 szeptemberében megjelent tanulmány szerzői azt vizsgálták, hogy mely tényezők gyorsíthatják fel leginkább az öregedést, befolyásolhatják negatívan az élettartamot. A kutatók ehhez 12 ezer 45 éves vagy annál idősebb felnőtt adatait elemezték, akik részt vettek egy kínai egészségügyi és nyugdíjazási longitudinális vizsgálatban.
Az alanyoktól vérmintát vettek, valamint a kórtörténetükre, a mentális egészségükre és a szociális körülményeikre vonatkozó információkat gyűjtöttek be. A kutatók az adatok begyűjtése után feltérképezték, hogy mely tényezők hathatnak a legnagyobb mértékben az élettartamra, és vezethetnek gyorsított öregedéshez.
Arra jutottak, hogy az olyan pszichológiai faktorok, mint a magány vagy a boldogtalanság 1,65 évvel felgyorsíthatják az öregedést ahhoz képest, hogy hogyan zajlana a folyamat egészséges, mentális vagy fizikai problémák nélküli egyéneknél. Ehhez képest a dohányzás, ami jól ismert, az egészséget károsító tényező, 1,25 évet adott hozzá a biológiai életkorhoz a vizsgálat szerint.
Az első Kletskassa az Észak-Brabant tartományban található Vlijmen városában nyílt meg. A fogadtatás olyan pozitív volt, hogy a vállalat 200 ilyen sáv létrehozását tervezi országszerte. Ezenfelül a Jumbo üzletek egy „beszélgetősarkot” is bevezettek, ahol a helyi lakosok összegyűlhetnek egy csésze kávéra és egy kis beszélgetésre.
„Sokan, különösen az idősek, magányosnak érezhetik magukat. Családi vállalkozásként és szupermarketláncként központi szerepet töltünk be a társadalomban. Üzleteink találkozóhelyet jelentenek, és ez azt jelenti, hogy tehetünk valamit a magány ellen. A Kletskassa csak egyike azoknak a dolgoknak, amelyeket tehetünk” – mondta Colette Cloosterman-Van Eerd, a Jumbo egyik vezetője.
„Büszkék vagyunk arra, hogy munkatársaink a csevegőpénztárban akarnak dolgozni. Tényleg segíteni akarnak az embereknek, és kapcsolatot teremteni velük. Apró gesztus ugyan, de értékes, különösen egy olyan világban, amely egyre digitalizáltabbá és gyorsabbá válik.”
Japánban is van már lassú kassza
2019-ben a japán Takizawa városában található regionális szupermarketlánc is bevezette az idősödő lakosság számára a nyugodt pénztári sávot. Az ötletet egy helyi magánorvos találta ki, és javasolta az áruház üzemeltetési vezetőjének.
A lassú sáv minden csütörtök délután egy-két órán át tart nyitva, és több mint tíz önkéntes dolgozik vásárlási asszisztensként, segítve a bevásárlásban az arra rászorulókat.
A nyugodt kassza azonban nem kizárólag az idősek számára készült. Bárkit szívesen látnak, akinek pont arra a kevéske odafigyelésre lenne szüksége, aki szívesen lassulna egyet, még mielőtt kilép a rohamtempót megkövetelő nagyvárosi zsongásba.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés