Grant Wood Amerikai gótikájának morózus párját mindannyian jól ismerjük. A festmény az elmúlt évszázadban kulturális ikonná vált, amelyet előszeretettel értelmeztek újra a filmes világban is: felbukkant már a The Rocky Horror Picture Showban, a Ki vagy Doki? egy epizódjában és a Született feleségek főcímében is. Pedig Nan Wood és dr. Byron McKeeby sosem gondolta volna, hogy a róluk készült kép ilyen híressé teszi majd őket.
Az Iowában született amerikai festő, Grant Wood szívesen örökítette meg a közép-nyugati vidék lakóinak életét. Festett tehenet fejő fiút, kukoricát szüretelő férfiembert, a délutáni teájukból felpillantó idős hölgyeket. Miután pedig kifogyott a témából, felkerekedett, hogy inspirációt merítsen a falusi hétköznapokból.
1930-ban barátjával, John Sharp festővel utazgatott, amikor az Iowa állambeli Eldon városkájában megpillantotta a Dibble házat (amely ma American Gothic House, azaz Amerikai gótika házként ismert). Azonnal felskiccelte egy boríték hátuljára, majd később visszatért, és a lakók engedélyével készített egy olajfesték vázlatot is. Már csak két modellre volt szüksége azoknak a figuráknak a szerepére, akikről úgy vélte, méltó lakói lehetnek a „kartonpapír háznak”.
Wood képzeletében a Dibble házat egy idős farmer és eladósorban lévő lánya lakta. Először édesanyját szerette volna megörökíteni a festményen, de mivel az asszony korából adódóan nem tudott sokat álldogálni, helyette testvérére, Nanre esett a választása, akit 19. századi családi fotók alapján öltöztetett fel. Az apa karakteréért sem ment messzire: a farmer arcát hatvankét éves fogorvosától, dr. Byron McKeebytől kölcsönözte.
Az Amerikai gótika hírnév felé vezető útja nem indult zökkenőmentesen. Először az Art Institute of Chicago Forty-Third Annual Exhibition of Painting and Sculpture (Negyvenharmadik éves festészeti és szobrászati kiállítás) című tárlatában kapott helyet, de a zsűri csak vonakodva választotta be a kiállított művek közé. A festő lakhelyén, Cedar Rapidsban élők felháborodtak a festmény stílusán, mondván, Wood kifigurázza őket.
A kép aztán több lapban is megjelent, a kritikusok pedig kedvezően fogadták, és ma az Amerikai gótikát a világ legismertebb műalkotásai között tartják számon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés