Graffitik a szocializmusból: ezt vésték a falakra anno – Galéria

fortepan 108309
Olvasási idő kb. 2 perc

Kinek rongálás, kinek művészet: a graffitik, falfirkák tartozhatnak mindkét kategóriába. Budapesten a hatvanas években, a szocializmus idején jelentek meg az első ilyen üzenetek, rajzok falakon, házakon: ezekből nyújtunk válogatást.

Galériánkban nem a művészi igényű, festményszerű falrajzok világába kalauzolunk, hanem olyan feliratokat mutatunk meg, amelyek időnként filozofikus, máskor komikus jellegűek, esetleg pillanatnyi ötlet hozta őket létre, vagy épp a korszellem egyfajta lenyomatát adják.

Nem profi, inkább alkalom szülte feliratok ezek: legtöbbjüknél a létrehozás jellege, az üzenet szövege is arra utal, hogy a szavak fontosabbak voltak a külalaknál. Tehetetlen düh, csalódás vagy épp elégedettség, esetleg egy pillanatnyi érzés szülte őket – egy fázós várakozás a megállóban, szerencsés távozás a kórházból, vagy a szovjet hadsereg hazánkban töltött évtizedei miatti düh lehetett a közvetlen kiváltó ok, ami miatt egy-egy feliratot felvéstek, felfújtak a falakra.

Mások kedvenc zenéjükkel kapcsolatos érzéseiket igyekeztek a világ tudtára adni a gyűjtésünkbe szereplő feliratokkal, vagy életvezetési tanácsokat adtak, feltehetően ismerőseiknek. 

Kattints a képre, és megnyílik a galéria, amely után a cikk folytatódik.

Persze nem túl szalonképes szövegek is felkerültek a graffitik közé már a szocialista időkben – ezeket nem mutatjuk meg, de a Fortepan fotókincsei közt válogatva könnyen rájuk bukkanhatsz te is.

Ha tetszett ez a galéria, ajánljuk a régi idők lomtalanításairól vagy tömegközlekedési megállóiról készült összeállításainkat is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek