Meglepően pontosan rekonstruálta a képeket az AI
A japán Oszakai Egyetem kutatói a német fejlesztésű Stable Diffusion képgeneráló mesterséges intelligenciát használták fel kísérletükhöz, mely normál rendeltetése szerint szöveg alapján hoz létre képeket, ezúttal viszont gondolatokat megfejtve kellett rajzolnia – számol be a Daily Mail. A kutatásban részt vevő négy alany agyát fMRI (funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat) készülékkel tapogatták le, miközben 10 ezer különböző témájú – tájképek, emberi arcok, állatok, satöbbi – képet mutattak nekik; az fMRI-szkennerrel létrehozott felvételeket ezt követően egy különleges algoritmus segítségével betáplálták a képgenerátor AI-ba.
A mesterséges intelligenciának – melyet a kutatók korábban alapos tréningnek vetettek alá, több tízezer képet mutattak neki, melyekhez rengeteg szöveges leírást társítottak, azonban az alanyok által látott képekből egyet sem ismert korábban – az fMRI-felvételek alapján kellett megfejtenie, az illető melyik képet nézte éppen, amikor letapogatták az elméjét. A kutatók meglepetésére a Stable Diffusion képes volt a 10 ezerből nagyjából 1000 képet jelentős, kb. 80 százalékos hasonlósággal reprodukálni.
Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a fejlett mesterséges intelligencia akár a gondolatolvasásra is képes lehet: tavaly novemberben a Kaliforniai Egyetem tudóscsapata lebénult, beszédre képtelen emberek agyhullámai alapján rakott össze mondatokat és olvastatta fel őket élő egyenesben AI-technológia segítségével.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés