Magyar gróf fedezte fel a gének létezését, mégis kevesen ismerik a nevét

GettyImages-1252382129
Olvasási idő kb. 7 perc

Egy juhtenyésztő magyar gróf volt az első, aki az öröklődés mikéntjére rájött, mégsem az ő nevéhez kötjük a genetikát.

Gróf Festetics Imre egy olyan korban látta meg a napvilágot, amikor még az evolúciós elméletek sem születtek meg, a genetika és a gének ismerete pedig a távoli jövőben létezett csak. Az éles szemű magyar nemes azonban rájött, miként öröklődnek az egyes állatok tulajdonságai, és nem volt rest ezt tenyészállatai esetén sem kihasználni. Tevékenysége nem a véletlennek köszönhető, teljesen tudatosan nemesített. Ma mégsem őt tartjuk a genetika felfedezőjének. 

Gregor Mendel nevéhez köthető ma mindaz, amit a genetikával, a génekkel és az öröklődéssel kapcsolatban tudunk. Ő foglalta írásba a domináns és a recesszív allél fogalmát, is, az öröklődés biológiájának felismerését ma neki tulajdonítjuk. Hogy egy magyar nemes még Mendelt is megelőzően ráérzett volna arra, mi alapján öröklődnek egyes tulajdonságok szülőkről gyermekeikre, valószínűleg a legtöbbeknek újdonságként hat. 

A keszthelyi családi kastélyt nem ő örökölte, de busásan kárpótolták egy sokkal testhez állóbb feladatot adva neki
A keszthelyi családi kastélyt nem ő örökölte, de busásan kárpótolták egy sokkal testhez állóbb feladatot adva nekiNurPhoto / Getty Images Hungary

A politika helyett az állatokat választotta 

A Festetics család nevét leginkább a keszthelyi Helikon kastéllyal kapcsolatban vagy a Georgikon intézményével, Közép-Európa első mezőgazdasággal foglalkozó felsőoktatási intézményével kötjük össze. Nem véletlen, hogy a család számára a gazdálkodás művészetének továbbadása, az oktatás kiemelten fontos volt, hiszen ők is nagyrészt ebből éltek. Az elsőszülött, iskolaalapító gróf Festetich György fiatalabb testvére, Imre 1792-ben egy bonyolult örökösödési eljárást követően vált jogosulttá a simonyi birtokra, melyről testvére teljes egészében lemondott a javára, és 400 ezer forintnyi juttatást is adott számára, hogy gazdálkodói tevékenységét támogassa. 

Az egykor katonáskodó, a délvidéki törökellenes harcokban dicsőséggel harcoló Imrét ugyanis a föld jobban vonzotta a politikánál, a család egy másik örökségét vitte tovább, a gazdálkodást. Már a 19. század elejétől nyilvántartásokat vezetett a birtokán folyó ló- és juhtenyésztéssel, méhészettel, növénytermesztéssel és -nemesítéssel kapcsolatban, 1803-ban pedig megpróbálkozott egy kisebb, merinói nyájjal is, mely aztán az elméleti állattenyésztésben betöltött szerepét megalapozta. 

"Imre közvetlenül édesapja halála után, 1782-ben - 18 évesen - állt be a hadseregbe és onnan 8 évi szolgálat után, 1790-ben lépett ki. Tehát aligha részesülhetett rendszeres természettudományos képzésben." - áll a Vasi szemlében 1991-ben megjelent életrajzi összefoglalójában. Ennek ellenére mégis, szinte a génjeiben hordozta a tudomány iránti affinitást. 

A merinói juhok tenyésztése során jutott el genetikai felfedezéseiig
A merinói juhok tenyésztése során jutott el genetikai felfedezéseiigJohn Carnemolla/Australian Pictu / Getty Images Hungary

Ha a Mendel előtti genetikai kutatásokkal kapcsolatban egy nevet kellene említeni, az nem is lehetne másé, mint Festetics Imre grófé – áll a Helsinki Egyetem munkatársainak a PLOS Biology folyóiratban is közreadott tanulmányában. 

170 évig ignorálta gondolatait a tudományos élet

Bár nincsenek rá bizonyítékok, hogy valaha találkoztak volna, még az is lehet, hogy Mendel ismerte Festetics gróf öröklődéssel kapcsolatos ismereteit. A gróf ugyanis már 80 évvel azelőtt leírta a genetika fogalmát, mint ahogy azt William Batestone, akinek ma a fogalmat tulajdonítjuk, elkezdett volna foglalkozni vele.

A brünni juhosok a tökéletes gyapjút szerették volna előállítani, Festetics Imre munkássága ebben segítségükre volt
A brünni juhosok a tökéletes gyapjút szerették volna előállítani, Festetics Imre munkássága ebben segítségükre voltPenny Tweedie / Getty Images Hungary

1819-ben az Oekonomische Neuigkeiten und Verhandlungen című lapban tette közzé téziseit „A beltenyésztésről”

„1. Az erőteljes és egészséges alkatú állatok többnyire továbbadják (örökítik) jellegzetes tulajdonságaikat.

2. A nagyszülők azon tulajdonságai, amelyek különböznek utódaik tulajdonságaitól, ismét megjelennek a következő nemzedékben.

3. Azok közé az állatok közé, amelyek több nemzedéken keresztül birtokában voltak a nekik megfelelő sajátosságoknak, olyan utódok is kerülhetnek, amelyeknek eltérő jellegzetességei vannak. Ezek változatok (variánsok), a természet játékai; ezek a továbbszaporításra alkalmatlanok akkor, ha a cél adott jellemzők átörökítése.

4. A beltenyészetnél feltétel a törzsállatok lehető leggyorsabb kiválasztása. Csak azok az állatok jótékony hatásúak a beltenyésztésben, amelyek döntő mértékben hordozzák a szükséges jellegeket. Ha egy adott tulajdonságot meg akarunk tartani, az utódokban továbbörökíteni és állandósítani, akkor ajánlatos a gondosan vezetett beltenyésztési napló, és el kell kerülni annak veszélyét, hogy a szervezet legyengülése a szükségszerű következménye legyen.”

Formabontó szemlélete mindenkit meglepett

Bár a 18. században az volt az általánosan elterjedt vélekedés, hogy az állatok jellemzőit leginkább a környezetük, az éghajat, a talaj, az élelem, a tartási körülmények alakítják, Festetics Imrét mindig is vonzotta a biológia mélyebb, határtalan és ismeretlen aspektusa. Az általános vélekedés okozta tenyésztési határokkal nem elégedett meg, és elhatározta, hogy tulajdonságok alapján szelektálja a szülőket, hogy kiderítse, vajon nemesebb egyedek születnek-e, ha magukat a jellemzőket veszi alapul a párosítások során. A gróf morvaországi kötődéseinek köszönhetően az osztrák Manchesternek is nevezett brünni „Juhos Társaság” tagjává vált. Ezen a területen tartották ugyanis a legtöbb birkát az egykori birodalomban, és a tenyésztők a nagy, manchesteri gazdálkodó, Robert Bakewell kísérleti eredményeit alapul véve – aki a húsra és gyapjúra tenyésztett juhok alapvető két típusát beltenyésztéssel elkezdte megalapozni – virágzó gyapjútermelő központtá tették a vidéket. A társaság tagjai vérre menő vitákat folytattak arról szabadidejükben, milyen is az ideális gyapjú, és miként lehetne elérni, hogy színt, hosszt és tömöttséget tekintve ideális állatok születhessenek. 

A magyar nemes képviselte a csoporttal ellentétes álláspontot, szerinte ugyanis az öröklődést szigorúan belső faktorok szabályozzák, a beltenyésztést pedig bizonyos mértékig fel lehet arra használni, hogy a megfelelő tulajdonságokat erősítse az állatokban. Nemcsak az öröklődés (ma Mendel II. törvényének nevezett) szabályszerűségeire érzett rá, de megalkotta a mutáció fogalmát is, a korabeli álláspontokkal szemben pedig a beltenyésztés és keresztezés együttes szükségességét tekintette a nemesítés alapjának. 

Nevét a tudomány egyszerűen elfelejtette

Nézetei egészen az 1980-as évekig feledésbe merültek, ekkoriban talált rá cikkeire először Vítězslav Orel, a brnói Mendelianum Múzeum korábbi igazgatója és Robert J. Wood angol történész. Megdöbbentő módon még neves biológus-kutató leszármazottja, dédunokája sem emelte be a köztudatba dédapja munkásságát. 

"Nehezebben érthető, hogy miként maradt észrevétlen a nagy természettudós, Chernél István számára dédapjának, Festetics Imrének a tudományos munkássága. Áttekintve Chernél István életművét erre csak egyetlen magyarázat lehet: Chernél szűkkörű, szinte csak a madártani gyűjtőmunkával kapcsolatos érdeklődése."

- magyarázza 1991-es cikkében a Festeticset újra felfedező Szabó T. Attila. 

Végül Poczai Péter, a Helsinki Egyetem kutatója emelte be a nemzetközi tudományos életbe eredményeit, és ma már Mendel mellett egy magyart is számontart a világ korát meghaladó tudományos eredményeinek köszönhetően. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • Mindennapi
Keveslik a fizetést: sztrájk béníthatja meg az ügyintézést
Keveslik a fizetést: sztrájk béníthatja meg az ügyintézést

Megalázóan alacsony fizetésük miatt hamarosan sztrájkolnak.

február 10., 17:30

  • életem
A legfurcsább válóok: a Jeti keresése közben megcsalta a férje
A legfurcsább válóok: a Jeti keresése közben megcsalta a férje

A Jetit kereste, de válóokot szolgáltatott a feleségének.

február 11., 07:25

  • világom
Puszta kézzel nyúl cápák szájába, mégsem bántják ezt a nőt
Puszta kézzel nyúl cápák szájába, mégsem bántják ezt a nőt

Cristina Zenato kivett egy horgot egy cápa szájából, majd még több bajba jutott állat kért segítséget tőle. Azóta a cápák megmentése a nő küldetése.

február 10., 19:30

  • Testem
Sokkoló a népszerű fogyasztószer mellékhatása: ilyen az Ozempic-fenék
Sokkoló a népszerű fogyasztószer mellékhatása: ilyen az Ozempic-fenék

Mutatjuk, mit mondanak a szakemberek a fogyasztószer használatáról, és mit tanácsolnak a káros hatások elkerülésére.

február 11., 06:00

  • világom
Ez a világ legfurcsább szobra: félévente lemossák róla a trágár szavakat
Ez a világ legfurcsább szobra: félévente lemossák róla a trágár szavakat

A világ legkietlenebb helyén áll ez a furcsa szobor.

február 10., 18:30

  • lájfhekk
Így készíthetsz fotóidból gif-et: kevesen ismerik a trükköt
Így készíthetsz fotóidból gif-et: kevesen ismerik a trükköt

Könnyen személyre szabhatjuk messenger üzeneteinket a fotóinkból készített gif-ekkel. Mutatjuk a trükköt.

51 perce

  • Mindennapi
Három dolog, amit jobb, ha a mesterséges intelligenciára bízunk
Három dolog, amit jobb, ha a mesterséges intelligenciára bízunk

Nem szörnyeteg, hanem segítség. Attól függ, mire és hogyan használjuk.

február 10., 16:46

  • Testem
4 egyszerű mozdulatsor, hogy tested ne öregedjen gyorsan
4 egyszerű mozdulatsor, hogy tested ne öregedjen gyorsan

Jó hír , hogy bizonyos típusú mozdulatsorokkal és rendszeres edzéssel megelőzhető, hogy a testünk idő előtt megöregedjen.

február 11., 05:46

  • Offline
Tudod, mi kell a nokedlibe?
Tudod, mi kell a nokedlibe?

Kvízünkben arra vagyunk kíváncsiak, hogy vajon tudod-e, mely összetevőkre van, vagy épp nincs szükség a különféle ételekhez.

február 11., 06:46

  • világom
Elszakadt a világtól ez a sci-fibe illő sziget: amit itt látsz, sehol máshol nincs a földön
Elszakadt a világtól ez a sci-fibe illő sziget: amit itt látsz, sehol máshol nincs a földön

A világ öt legfontosabb szigetének egyike, amely teljesen úgy néz ki, mintha egy sci-fi díszlete lenne.

február 10., 19:00

  • világom
A turisták miatt a helyi lakosok kénytelenek barlangokban élni
A turisták miatt a helyi lakosok kénytelenek barlangokban élni

A legegyszerűbb barlanglakások alig módosított természetes üregek, amelyeket a lakók saját kezűleg tettek lakhatóvá.

február 11., 08:06

  • Édes otthon
Százezres bírság járhat a lakóknak, ha nem figyel erre a társasház
Százezres bírság járhat a lakóknak, ha nem figyel erre a társasház

Rosszul járnak, és igen magas összegű bírságot fizethetnek azok a lakóközösségek, melyek nem figyelnek erre idén.

február 11., 09:05

  • Testem
Minden harmadik ember influenzás, de más miatt aggódnak a virológusok
Minden harmadik ember influenzás, de más miatt aggódnak a virológusok

Rengeteg ember kapja el az influenzavírust, ám lassan tetőzik a járvány.

február 10., 15:10

  • világom
A tudósok szerint ilyen hangja lehet a Napnak: jobb, mint néhány mai sláger
A tudósok szerint ilyen hangja lehet a Napnak: jobb, mint néhány mai sláger

A tudósok űrszondaadatok alapján megalkották a Nap zenéjét, hallgass bele!

február 11., 08:35

  • Offline
Sokáig állt üresen a világ legnagyobb szállodája: a nácik építették
Sokáig állt üresen a világ legnagyobb szállodája: a nácik építették

Hiába építették fel a náci szállodát, évtizedekig nem járt senki még csak a környékén sem.

február 10., 14:35

  • világom
Jégtömbbé fagyott a -30 fokban, túlélte, a Wikipédiának így sem volt elég érdekes Jean Hilliard
Jégtömbbé fagyott a -30 fokban, túlélte, a Wikipédiának így sem volt elég érdekes Jean Hilliard

Egyetlen lábujja sem esett áldozatul a hétórás horrornak.

február 10., 06:00

  • Offline
Tudod, ki volt Ross doki hangja a Vészhelyzetben?
Tudod, ki volt Ross doki hangja a Vészhelyzetben?

Ha láttad a Vészhelyzetet, kvízünk nem okoz majd nehézséget. Vagy mégis?

február 10., 16:00

  • életem
Az egész évünket tönkreteheti az idei tél időjárása
Az egész évünket tönkreteheti az idei tél időjárása

Nem emiatt szoktunk aggódni a téli időjárással kapcsolatban.

február 11., 07:46

  • Offline
Aida, Carmen, Turandot: tudod, ki írta ezeket az operákat?
Aida, Carmen, Turandot: tudod, ki írta ezeket az operákat?

Az operák világa nem mindenkit vonz, de az alapműveknek számító alkotásokat azért a legtöbben ismerik. Teszteld a tudásod kvízünkkel!

február 10., 06:46

  • Offline
Ilyen volt a színházi élet a szocializmusban
Ilyen volt a színházi élet a szocializmusban

Különös helyzetben voltak a színházak a szocializmusban.

február 10., 07:26

  • életem
Újra árstopot vezethetnek be
Újra árstopot vezethetnek be

Hogy milyen termékekre vonatkozna az árstop, az egyelőre nem ismert.

február 10., 11:10

  • Mindennapi
Az idei tél leghidegebb mínuszai várhatók
Az idei tél leghidegebb mínuszai várhatók

A héten az idei tél leghidegebb mínuszait éljük majd meg.

február 10., 07:46

  • világom
Bordélyházban talált rá élete szerelmére a dúsgazdag magyar báró
Bordélyházban talált rá élete szerelmére a dúsgazdag magyar báró

Kovács Júlia életében nyomorúság és zaklatás váltakozott addig, amíg meg nem ismerte a dúsgazdag Hatvany Lajost, aki beleszeretett.

február 10., 08:35

  • lájfhekk
Sok pénzt veszíthetsz, ha nem figyelsz erre a határidőre
Sok pénzt veszíthetsz, ha nem figyelsz erre a határidőre

Fontos határidő közeleg, sok magyar pénztárcáját érintheti.

február 10., 09:06

  • világom
Ez a világ 5 legveszélyesebb folyója: van közte mérgező is
Ez a világ 5 legveszélyesebb folyója: van közte mérgező is

Vagy a víz sodor el, vagy a krokodil fal fel: valódi veszélyek a világ legveszedelmesebb folyóin.

február 10., 11:40

  • Önidő
Azt állította, hogy 58 nyelven beszél, de egy tévéműsorban nyilvánosan leégették
Azt állította, hogy 58 nyelven beszél, de egy tévéműsorban nyilvánosan leégették

Azt hitte, könnyed beszélgetésre megy, de vizsgáztatni kezdték...

február 10., 12:10

  • életem
Fontos változás a bankautomatáknál: ennek minden ügyfél örülhet
Fontos változás a bankautomatáknál: ennek minden ügyfél örülhet

Több mint félszáz bankautomatánál élesedik a változás.

február 10., 13:36

  • életem
Alattomos időjárási jelenség miatt lehet magasabb a rezsid
Alattomos időjárási jelenség miatt lehet magasabb a rezsid

Nem gondolnád, de ennek az időjárási jelenségnek komoly pénzügyi hatása van.

február 10., 10:06

  • lájfhekk
A Decathlon nevében fosztanak ki a csalók: minden pénzed rámehet az akcióra
A Decathlon nevében fosztanak ki a csalók: minden pénzed rámehet az akcióra

Valójában nem a Decathlon hirdeti a termékeket – ezekből a jelekből lehet rájönni.

február 10., 12:40

  • életem
Ezzel az egy mondattal nyert ügyed van minden vitában
Ezzel az egy mondattal nyert ügyed van minden vitában

Egyetlen intelligens mondattal a legfeszültebb vita is úgy zárható le, hogy a beszélgetőpartnerekben nem marad tüske.

február 10., 08:06

Érdekességek