Ha a kamasz fiam azzal állna elém, hogy ő bizony elhatározásra jutott, és nem élet az élet fülbevaló nélkül, valószínűleg kis türelemre inteném. Igaz, hogy manapság már mindenféle testékszer igen népszerű mindkét nem körében, de nem tudom, ha az iskolában megjelenne egy fülbevalós fiú, a tanárok vagy az osztálytársak mennyire vennék ezt természetesnek. El tudom képzelni, hogy akadna olyan alfa-hím a közösségben, aki az otthoni berögződést szajkózva, vagy akár saját meggyőződésből ejtene néhány viccesnek szánt megjegyzést a nemi hovatartozására célozgatva. Igen, sok férfi hord fülbevalót úgy, hogy közben megkérdőjelezhetetlen a férfias kisugárzása, de a köztudatban azért ez mégis csak női ékszer.
De nem volt ez mindig így.
Évezredek óta szokás
Már 5000 éve is találkozhattunk volna fülbevalós férfival, ezt bizonyítja, hogy Ötzi, a jégbe fagyott rézkori vadász fülében közel 10 cm-es furat található. Persze barlanglakó őseink akkoriban még csontokból, fogakból és növényi részekből készítették maguknak az ékszereiket. Úgy sejtem, ez jobban is illett az akkori stílushoz, de elsődleges szerepük nem is a díszítés volt, inkább védelmi célokat szolgáltak az állatok és a betegségek ellen. Afrikai népcsoportokban ma is láthatunk ilyen jellegű ékszereket. A nagy, nehéz díszeknek kifejezett célja, hogy nyújtsák a fülcimpát, mert kultúrájukban az a bölcsesség jele.
Ki mondta, hogy ami hasznos, nem lehet egyben csinos is?
Az első dokumentált fülbevalót is férfi hordta, méghozzá egy ókori sumér király Ur városából. Sírjában a gazdag kincsek között arany fülkarikákat is találtak. A védelmi szerep azért még ekkor is megmaradt, mert az akkori kultúrákban elterjedt volt az a nézet, hogy az ártó szellemek a fülünkön keresztül szállják meg a testet, ezért oda helyezték a védő amuletteket.
Ezt nem szívesen hordtad volna
Az egyiptomi fáraók is a gazdagságukat és hatalmukat hirdették a díszes ékszerekkel, miközben a Római Birodalomban ennél kellemetlenebb jelentéssel bírt. A rabszolgák fülébe elhelyezett, ékszernek kevésbé nevezhető eszközök arra szolgáltak, hogy feltűnően jelezzék, melyik úrhoz tartoznak. Eltávolítani is csak a rabszolgatartó tudta, a megfelelő szerszámmal.
A magyar férfiak sem kivételek
Honfoglalás kori leletekből kiderül, hogy már akkoriban is hozzátartozott mind a nők, mind a férfiak viseletéhez ez az ékszer. A galgóczi vitéz sírjában egy pár szilva alakú, aranykarikán függő fülbevalót, a nemes-ócsai lovas füle mellett egyszerű aranykarikát találtak. A hölgyek ékszerei nagyobb változatosságot mutattak.
Volt, mikor tiltották a viselését
A 13. században a Vatikán kifejezetten tiltotta, hogy az ember Isten képmására teremtett testét bármiképp megváltoztassák, s mivel a fülbevaló viselése a fül átlyukasztásával járt, így ez az ékszer is tiltólistára került. Az is igaz, hogy a korszak divatja, a füleket eltakaró hajviselet és fejdíszek, a magas fodros gallérok nem nehezítették ennek betartását.
Örök divat
A 16. századtól ismét népszerűvé váltak, különösen a gyöngy fülbevalók, majd ahogy a drágakővágás technikája fejlődött, megjelentek a gyönyörű gyémánt fülbevalók, amik az uralkodó osztály körében terjedtek el. Nemcsak a tehetős réteg kiváltsága volt a fülbevalók viselése, de annak anyaga és mérete rangtól és társadalmi helyzettől függően változott. Manapság már mindenkinek elérhető, mindenféle anyagból és változatos formában létezik az olcsó bizsuktól a halandó ember számára megfizethetetlen kategóriáig. Utóbbiba tartozik a világ legdrágább gyémánt fülbevalója, amiért 57,4 millió dollárt fizetett új tulajdonosa.
Üzenetet is hordoztak
A tengerészek körében a fülbevaló viselése jelezte, hogy tulajdonosa már áthajózott az Egyenlítőn, vagy megkerülte a Horn-fokot. Amellett, hogy ez egyfajta elismerést jelentett, gyakorlati haszna is volt, mert ha egy tengerész életét vesztette a tengeren, és otthonától távol vetette partra a víz, az arany fülbevaló volt a fizetség annak, aki tisztességgel eltemette.
Lehet kicsi, nagy, díszes vagy egyszerű, hordhatjuk csupán mint öltözékünk kiegészítője, vagy lehet önkifejezési eszköz, ha tudjuk viselni, mindenképp feldobja a megjelenésünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés