Megmutatjuk, hol lehetnek gyakoribbak a földrengések Magyarországon

GettyImages-1461042981
Olvasási idő kb. 5 perc

Noha sokak számára voltak ijesztőek a múlt hétvégi, Békés vármegyei földrengések, a szakértők azt mondják, földrengések mindig is voltak Magyarországon, és lesznek is. De vajon hol számíthatunk még ezekre, és vajon milyen erősségűek lehetnek? Dr. Juhász Árpád geológust kérdeztük.

Először augusztus 19-én okozott riadalmat a Szarvas közelében kialakult földrengés, amelyet több érezhető utórengés is követett, majd pedig augusztus 20-án hajnalban. Noha ez most sokaknak tűnik ijesztőnek, a szakértő szerint a múlt hétvégi történésekben semmi meglepő sincs. Ilyen vagy ezekhez hasonló, 4-es Richter-fokozatú földrengések ugyanis majdnem minden második-harmadik évben előfordulnak Magyarországon, a szakértő szerint egyáltalán nem mondhatók ritkának.

Miért mozgott a föld?

„A romániai oldalon található egy hatalmas, merev kőzetburokdarab, az úgynevezett Mőziai-tábla, amelyet a Föld sodrása a Kárpátok déli-délkeleti csücske felé szorít. E nyomás tolódik tovább, és jelentkezik délkelet-alföldi térségben” – magyarázta dr. Juhász Árpád geológus.

Az utolsó rengésről azt is tudni, hogy 20 kilométeres mélységben keletkezett, ennek köszönhető, hogy nem végzett nagyobb pusztítást.

A geológus ugyanis elmondta, egy földrengés pusztító hatása attól is függ, hogy milyen mélyen pattan ki: minél közelebb vannak a felszínhez a fészkei, annál nagyobb károkat okoznak. 

Az idén februárban történt törökországi földrengés óriási pusztítást végzett Szíria északi, északnyugati részén is
Az idén februárban történt törökországi földrengés óriási pusztítást végzett Szíria északi, északnyugati részén isMohammad Bash / Getty Images Hungary

Tudtad-e?

A Föld eddigi legnagyobb földrengései 9,6-os erősségűek voltak, de miután a szeizmográfok alapján kiszámított Richter-skálának nincs felső határa, nincs kizárva, hogy a jövőben előfordulnak majd ennél erősebb földmozgások is a világban. 

Nem nagy katasztrófa

Dr. Juhász Árpád szerint a hétvégihez hasonló erősségű földmozgások nem tartoznak a nagy katasztrófák közé. Ezt mutatja az úgynevezett Mercalli-féle tapasztalati skála is, amely a károk alapján 12 fokozatba sorolja a földrengéseket. A hétvégi, Békés vármegyében megfigyelt földrengések ennek a skálának a legalacsonyabb fokán állnak. 

Az 1956-os rengésnek áldozata is volt

Ám nem volt ez mindig így, hiszen Magyarországon is történtek ennél már jóval megrázóbb földrengések, amelyek közül azok okoztak viszonylag nagyobb károkat, amelyeknek a Richter-skálán mért erőssége elérte a legalább 5-ös fokozatot. Legutoljára ilyenek 1985-ban voltak Berhida–Peremarton magasságában, a Balaton felső csücskénél, előtte pedig 1956-ban, a főváros közelében, Dunaharaszti, Soroksár, Taksony határában, amelyek már halálos áldozatot is követeltek. 

Így nézett ki a Szabadság téri zsinagóga az 1911. július 8-i földrengés után
Így nézett ki a Szabadság téri zsinagóga az 1911. július 8-i földrengés utánFortepan / Magyar Földrajzi Múzeum / Károssy Csaba

Savariában is rengett a föld

Ilyen erejű földrengés 1925-ben Egerben is volt, amelynek nyomai néhány templom falán még ma is látszanak. Emellett emlékezetes volt az 1911-es kecskeméti is, ahogyan a hazánk nagy földrengései között számontartott 1800-as évekbeliek is, köztük a 1810-es móri.
„Ekkor ugyan még nem voltak földrengésmérő műszerek, de a becsült károk alapján azt lehet mondani, hogy az eddigi legpusztítóbb földmozgások Komáromban voltak 1763-ban és 1783-ban” – emelte ki a geológus, majd hozzátette: a Római Birodalom bukása után, Kr. u. 455-ben Szombathely környékén, az akkor még Savariának nevezett romvárosban is pusztítottak nagy erejű földrengések.

A legveszélyeztetettebb területek

Magyarország földrengés-veszélyeztetettségi térképe egyébként éppen a közelmúltban készült el, amely két zónát jelöl az átlagosnál színesebbnek: ez azt jelenti, hogy hazánk e két területén az átlagosnál gyakoribbak és erősebbek a földmozgások. 

A geológus szerint az egyik ilyen a Dunántúlon húzódik végig a Balaton északi csücskétől, nagyjából Balatonalmáditól Berhidán keresztül Komáron felé, a másik ilyen terület pedig az Alföld déli-délkeleti csücske. 

A Balaton északi csücskétől Komáromig tartó zónában gyakoribbak és erősebbek lehetnek a földrengések
A Balaton északi csücskétől Komáromig tartó zónában gyakoribbak és erősebbek lehetnek a földrengésekFrankRamspott / Getty Images Hungary

Természetes jelenség

Dr. Juhász Árpád szerint a földrengéseket előre nem lehet jelezni, nincs olyan módszer, amivel meg lehetne mondani, hogy mikor és hol lesz földmozgás. Megijednünk viszont nem kell, mert ugyan néhány évenként valóban számíthatunk a hétvégiekhez hasonló történésekre,

mindez korántsem jelenti azt, hogy ezeket majd egy nagyobb méretű, nagyobb energiájú földrengés fogja követni.

„Az is természetes, hogy mint minden földrengést, így a békési sorozatot is számos kisebb utórengés követi, amelyek ereje, energiája már nem szokta elérni az első nagy lökéseket, a most mért 4-4,1-et. Ezek általában már éppen hogy érintik a Richter-skála szerinti 2-es fokozatot.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek