Szakember figyelmeztet: ez a leggyakoribb baleset a fesztiválokon

GettyImages-671907577

A nyár egyet jelent a fesztiválszezon beindulásával is. A tömegrendezvények azonban veszélyesek is lehetnek, ezért igyekszünk körbejárni a témát, mire érdemes készülni, ha belevetjük magunkat a bulizásba.

Akár az egymást érő budapesti koncertek egyikére, akár a vidéki, többnapos fesztiválok valamelyikére készülünk, nem elég annyi tudnunk, melyik fellépőt mikor látjuk majd a színpadon. Az éjszakai szórakozás egyre több veszélyes helyzetbe is sodorhat. Mentős szakértőnk segítségével átnéztük a legfontosabb tudnivalókat.

A vakációs programok megtervezése sokszor már a tavaszi időszakban megkezdődik. Bogarásszuk a leendő kínálatot, összegyűjtjük a jegyre, szállásra, utazásra valót, hiszen manapság olyan extrém árakkal is találkozhatunk, ami akár többhavi fizetést is felemészt.

A nyári programok egyik legveszélyesebb következménye a kiszáradás lehet
A nyári programok egyik legveszélyesebb következménye a kiszáradás lehetLucashallel / Getty Images Hungary

Tervezzünk előre!

Ha megvan a kiválasztott program, akkor sem dőlhetünk hátra, hiszen döntenünk kell az utazás formájáról és az esetleges szálláshelyről is. A vasúti közlekedést mindig érdemes az aktuális vágányzárak szempontjából is végiggondolni, sok helyen a tanítási szünetben változik a menetrend. 

Egy sátor és egy hátizsák nem elég

A kánikula, de a nyári viharok is igénybe vehetnek minket egy hosszabb szabadtéri rendezvényen. Nem csak a sátor kiválasztásánál és a kiegészítők táskába pakolásánál érdemes a szélsőséges időjárásra tekintettel lennünk, jó, ha az öltözékünket is ennek megfelelően csomagoljuk el. Az igazolványok, belépőjegy, telefontöltő és egy feltöltött plusz aksi mellett nem árt, ha esőkabát és gumicsizma is van nálunk. Rendkívül fontos a kényelmes cipő és a napsütés ellen védő egyéb kiegészítők is. Jó, ha készülünk olyan kulaccsal is, melyből egész nap pótolhatjuk az elvesztett folyadékmennyiséget. 

Egy szabadtéri rendezvényen bármi megtörténhet, bármelyik percben, elég egy darázscsípés, és már is szükség lehet egy magasabb szintű ellátásra. De szerencsére ez nem túl gyakori. Rengeteg apróbb dologban kérik azonban segítségünket, volt egy fesztivál, amire például sok ember új cipőben jött, és kb. 100 feltört lábat ragasztgattunk be

– meséli Henye Oguz mentőtechnikus, aki vállalkozásának köszönhetően a legnagyobb hazai rendezvények egyik állandó szereplőjeként segít a résztvevőkön. Mint azt a Díványnak elmesélte, a hőártalom és kiszáradás az, ami a legtöbb munkát adja nekik ilyenkor. Sokan ugyanis azt gondolják, hogy alkoholos italokkal is megfelelő hidratáltságot szerezhetnek, ez azonban nem így van, a napszúrás és az alkohol okozta problémák ráadásul külön is veszélyesek lehetnek, hát még együtt!

Sokaknak okoz nehézséget a mértékletes alkoholfogyasztás
Sokaknak okoz nehézséget a mértékletes alkoholfogyasztásPeopleImages / Getty Images Hungary

„Az ittas fejsérülés a leggyakoribb mind a fesztiválon, mind egyéb rendezvényeken. Ezzel az a legnagyobb baj, hogy a beteg neurológiája nem vizsgálható egyértelműen, nem tudjuk, hogy az alkohol okoz eltéréseket, vagy az agya sérült” – meséli a mentőtechnikus. „Ebben az esetben protokollárisan minden alkalommal kórházba kell vinnünk őket, akaratuk ellenére is, hiszen nem beszámíthatónak minősülnek. Mivel nem tudják felmérni saját állapotukat, és sokszor negálnák az ellátást, nem ritka a karhatalmi segítség igénylése sem.”

Kiemelten fontos a mértékletesség

A nagy melegben, társaságban jólesnek a hideg italok, melyekből a fesztiválbüfékben jellemzően az alkoholos verziók a leginkább elérhetőek.

A kikapcsolódást sokan nem tudják elképzelni anélkül, hogy a pohár fenekére néznének, és sokan már azelőtt túlzásba viszik a bulizást, hogy egyáltalán megérkeznének a helyszínre. 

„Az emberek kortól függetlenül nem ismerik a mértéket, és aki fesztiválra jön, azért jön, hogy felszabaduljon, bármit is jelentsen ez számára” – mondja a szakember. Ilyenkor is jól jön, ha a társaságunkban mindig van valaki, aki teljesen józan. Nemcsak azért, hogy a többiek állapotára is figyeljen, de ha bármi miatt autóba kell ülni, mindig legyen köztünk olyan, aki vezethet. 

Minden fesztiválon kinn vannak a mentősök is, ők apróságokban és a komolyabb veszélyek esetén is tudnak segíteni
Minden fesztiválon kinn vannak a mentősök is, ők apróságokban és a komolyabb veszélyek esetén is tudnak segítenimajorosl / Getty Images Hungary

Mindig szem előtt

Sokat segít, ha a társaság tagjai ismerik egymás lokációját, a mobilunkon számtalan lehetőséget találunk az élő helyzetmegosztásra. Nemcsak a véletlen eltévedéseket lehet kiküszöbölni, de az alkalmi ismeretségekben rejlő esetleges veszélyeket is. Mentős szakértőnk arra is figyelmeztet, hogy a nők sokkal rosszabb helyzetben vannak ebből a szempontból.

„A leggyakoribb visszatérő probléma az alkohol és szerhasználat, a fesztiválozók könnyen öntudatlanná válhatnak. A lányoknál egyéb veszélyek is felmerülnek, ők nem feltétlenül saját magukat juttatják ebbe az állapotba.”

Egyedül is lehetünk biztonságban!

Ugyan a fesztiválozás lényege sokszor éppen az, hogy barátainkkal töltsük a szórakozásra szánt időt, előfordulhat, hogy magányosan vágunk bele a kalandba. Ilyenkor sem kell azonban védőháló nélkül maradnunk. A Hazakísérő Telefon Alapítványt a nyári éjszakákon is bárki felhívhatja, ha biztonságban szeretne hazajutni. Őket itt érheted el, ingyenes zöldszámukat hívva. Ha gyors segítségre van szükséged a helyszínen, a mindig kötelezően rendelkezésre álló mentősöket is bármikor felkeresheted. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek