9 arcpakolási praktika, amivel az indiai nők fehérítik a bőrüket

GettyImages-1189794446
Olvasási idő kb. 5 perc

Már az ókori Egyiptomban is a jómód és a rang jele volt a minél világosabb bőr, hiszen a szabadban robotoló rabszolgák egyik jellegzetessége éppen napbarnított bőrük volt. A középkorra már kicsit túlzásba estek a nők, és kékre festett vénával, vagy éppen eret vágva tettek az előkelő sápkórért. A 19. század hatalmas napernyői után pár generációval fordult a kocka, és a barnaság az utazás luxusát gyakorló, menő réteg privilégiuma lett, de nem mindenhol.

A fehérbőrű, jellemzően nyugati kultúrkörbe tartozó nők az ókori örökségüket követve életveszélyes ólomfestékkel mérgezték magukat bőrük világosítása érdekében, a kevésbé kockázatos és legalább ilyen hatékony, púder elterjedéséig. Amikor aztán bebizonyosodott, hogy sem az érfestés, sem az érvágás nem a legjobb módszer a bőr árnyalatának halványítására, a nők beérték azzal, hogy amijüket csak lehetett, bebugyolálták, a többi testrészt pedig széles karimájú kalapjuk vagy napernyőjük árnyéka alá siettek rejteni. 

Aztán Coco Chanel (igen, már megint vele volt a baj) nem figyelt oda, és jó alaposan lesült egy nyári napon, a majmolók meg azt hitték, ez az új hullám, és felültek rá. Onnantól már nem volt ciki, sőt, az 1950-es években kibontakozó turizmus luxusában részesülők státusszimbóluma kezdett lenni. Így lett a szegénység fokmérőjéből pár évszázad alatt a jómód szimbóluma.

De nem mindenhol van ez így!

Az afrikai, latin vagy indiai hölgyek, akiktől a fehérbőrű nők világítóan fehér fogsorukat, telt ajkaikat és hatalmas hajkoronájukat minimum irigylik, továbbra is bőrük világosításán fáradoznak.

 

Na persze a kellő szemfülességgel megáldott kozmetikai ipar sem maradt adós e hatalmas felvevőpiac igényeinek kielégítésére tett kísérletekben, és elárasztották a nőket vegyi készítmények százaival. Ennek ellenére a világosabb árnyalatra törekvő hölgyek közül ma már egyre többen bíztatják egymást bőrük természetes alapanyagokkal történő fakítására.

A házi praktikák a vegyszerektől óva intenek
A házi praktikák a vegyszerektől óva intenekEyesWideOpen / Getty Images Hungary

Az indiai nők hosszú évszázados praktikái között olyan, viszonylag csekély árnyalatnyi eredménnyel járó, ám egyébként hasznos tanácsok is megtalálhatók, mint a napi 8 óra alvás vagy minimum két liter víz megivása.

Az indiai hölgyek népi praktikáinak se szeri, se száma. A tippek között szinte luxusötletek is akadnak, melyek bátran alkalmazhatók világos bőrön is, ártani biztosan nem fognak.

Olívaolajas-mézes pakolás

  • Két evőkanál olívaolajat egy teáskanál mézzel javasolják összekeverni. Az így kapott esszenciát perceken át érdemes a tapasztalt hölgyek szerint az arcbőrbe dörzsölni, zsíros bőr esetén néhány csepp citromlével megspékelve. A pakolás langyos vízzel távolítható el.

Uborkás arcbőrvilágosítás

  • A hámozott uborkaszeletek szantálfaporral és egy evőkanál citromlével összekeverve 15 perc alatt eredményre vezetnek. 
Az uborka minden földrészen beválni látszik
Az uborka minden földrészen beválni látszikmonstArrr_ / Getty Images Hungary

Rózsavízpermet 

  • A rózsavíz gyulladásgátló, és csökkenti a bőr kipirosodását, így a hideg rózsavizes permet a nap bármely szakában áldásos hatású lehet.

Házi arcradír

  • Az elhalt hámrétegtől való megszabadulásra éppúgy, mint a bőr tónusának világosítására alkalmas, bőrbe dörzsölendő keverék egy olyan házi készítésű hámlasztó pakolás, mely két teáskanál rizsport és egy kevés kókuszolajat tartalmaz.
  • Almaecettel és rózsavízoldattal, vattakorongok segítségével ragyogó tisztára is mosható az arcbőr.

Házi arcpakolás

  • Sózatlan vajból, két evőkanál érett banánpépből és egy teáskanál mézből kiváló pakolás nyerhető. Percekig tartó masszírozás után a pakolás meleg, nedves ronggyal eltávolítható. 

Narancsos maszk

  • A friss, összezúzott narancshéjból és hideg tej elegyéből kapott maszkot az arcon és a nyakon is bevethetjük, hetente kétszer, az indiai házi kozmetikai tippek szerint.

Pigmentfoltok ellen

  • Két teáskanál narancshéjport vagy citromhéjport egy teáskanál szódabikarbónával, egy teáskanál mézzel és két teáskanál citromlével összekeverve kiváló pasztát kapunk, mely az arc pigmentfoltjainak eltávolításában segíthet. 
Néha persze lehet bizarr a látvány, de a végeredmény a lényeg
Néha persze lehet bizarr a látvány, de a végeredmény a lényegAleksandarGeorgiev / Getty Images Hungary

Rugalmasságot növelő pakolás

  • Két teáskanál aloe vera gél és 1/2 teáskanál kurkuma csodákat tehet, ha egy tálban egy evőkanál mézzel elegyítjük. Az arcon és nyakon hagyva 15 percig látványos hatás érhető el az indiai hölgyek szerint, akik azt javasolják, hideg tejbe áztatott vattakoronggal mossuk le mindezt.

Bőrfeszesítő tojásmaszk

  • A tojás összehúzza a pórusokat, feszesíti a bőrt, és világosítja a bőr tónusát. Elkészítéséhez keverjünk össze kis kukoricalisztport egy tojásfehérjével, majd vigyük fel az arcra. A pattanásos bőrűek kevéske citromlé hozzáadásával még jobb eredményt érhetnek el az indiai hölgyek véleménye szerint.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek