Nem csak az agyadnak, a beleidnek is jót tesz ez az édes fűszer

GettyImages-1181853303
Olvasási idő kb. 4 perc

Télen automatikusan is adta magát a fahéj használata, hiszen hozzátartozik a hideg évszakhoz süteményekben, teákban, kompótokban is az aromája. Ez az édes fűszer azonban az egészségednek is jót tesz, így bármikor érdemes fogyasztani!

Egykor akkora értékkel bírt a fahéj, hogy fizetőeszközként is elfogadták, mára viszont szerencsére egészben vagy őrölt formában is könnyű és nem is olyan drága hozzájutni. Szívesen használjuk illatos díszként a lakásban, fűszerezzük vele a forralt bort, de örömmel isszuk teákban, és bizonyos gyümölcsleveket is fantasztikusan feldob. Amikor süteményt készítünk, akkor is adja magát, hogy szórjunk belőle a tésztába – ezzel pedig szervezetünknek is jót teszünk!

Fahéj, az egészséges fűszer

A fahéjat nem csak édes tésztákban vethetjük be: aki a curryket szereti, de még nem próbálta ezeket az ételeket fahéjjal fogyasztani, annak mindenképpen érdemes tennie vele egy próbát. 

A fahéjat egy kis termetű örökzöld fa belső kérgéből nyerik, majd a napon szárítják, ennek köszönhetően pöndörödik össze olyan jellegzetesen.

Fogyasztása a legtöbb ember számára teljesen biztonságos, amennyiben nem haladja meg a napi egy evőkanálnyi mennyiséget a szervezetünkbe bevitt fahéj mértéke. Tudni kell ugyanakkor, hogy a kasszia fahéj, a fűszer egyik változata, intenzív aromája mellett bővelkedik a kumarin nevű aromás vegyületben, amelynek toxikus hatása is lehet, ha túlzottan sokat fogyasztunk belőle. A ceyloni fahéj esetében ez a veszély nem áll fenn – viszont inkább ne lépjük túl a napi egy evőkanálnyi mennyiséget, ha biztosra akarunk menni.

Ugye hogy máris érzed a fahéj jellegzetes illatát?
Ugye hogy máris érzed a fahéj jellegzetes illatát?Westend61 / Getty Images Hungary

Már csak azért se, mert azoknak, akiknek diabétesz, szív- vagy májbetegség miatt gyógyszereket kell szedni, a nagy mennyiségű fahéj kölcsönhatásba léphet a szedett készítménnyel. Ha viszont biztonságos mennyiségben fogyasztjuk, a fahéj a következő öt előnnyel kecsegtet bennünket!

Vírus-, baktérium- és gombaölő hatású

A hagyományos kínai medicina gyakorta alkalmazza gyógyszerként ezt a fűszert, melynek aromája a fahéjaldehidtől származik. Ennek az anyagnak antivirális, antibakteriális és gombaölő hatása egyaránt van.

A bélrendszer egészségét is támogathatja

Prebiotikumként segít helyreállítani a bélben található baktériumok egyensúlyát, amivel

az emésztési problémákat is segíti, valamint könnyíti az emésztést.

Csökkentheti a vérnyomást

Egyes bizonyítékok szerint a fahéj fogyasztása vérnyomáscsökkentő hatással bír. Ez azonban még korai vizsgálati eredmény, amelyet hosszabb távú, randomizált vizsgálatokban is alá kell támasztani.

Jobb értékeket mutat a vérnyomásmérő, ha ezt a fűszert fogyasztod
Jobb értékeket mutat a vérnyomásmérő, ha ezt a fűszert fogyasztodNico De Pasquale Photography / Getty Images Hungary

Csökkenti a vércukorszintet és az esélyt a cukorbetegségre

Számos mechanizmus segítségével támogatja szervezetünket a vércukorszint kordában tartásában. Segíti a véráramba kerülő glükóz mennyiségének szabályozását, valamint képes a vércukorszint-szabályozó hormont, az inzulint utánozni. Kutatások szerint a kettes típusú cukorbetegségben szenvedők esetében mérsékelt hatása lehet az éhgyomri vércukorszint csökkentésére.

Az agy öregedésére is hathat

A fahéj két olyan vegyületet tartalmaz, amelyek gátolja az Alzheimer-kór kialakulását okozó fehérjék felhalmozódását. E bizonyítékok nagy része azonban állatkísérletekből származik, így emberekben is meg kell bizonyosodni erről a hatásról.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek