A párok mindent elkövetnek, hogy házasságuk sikeres legyen, sokan pénzt rejtenek a cipőbe vagy éppen rozmaringot bújtatnak a ruha alá. Nézzük, hogy milyen egy esküvő, ahol minden egyes babonát betartanak.
A piros ruha hűséges szerelmet jelent
Mindenekelőtt a ruháról kell gondoskodni, a vőlegény semmilyen körülmények között sem láthatja a menyasszony viseletét. De a nőnek is érdemes betartani néhány szabályt. Például nem varrhatja meg saját ruháját, sőt, egy apró módosítást sem végezhet rajta, hiszen a babona szerint annyi könnyet fog hullatni feleségként, amennyi öltést ejtett az esküvői ruhán. Ezenkívül érdemes két ruhát választani, mivel azok a menyasszonyok, akik éjfélkor piros menyecskeruhába öltöznek, azt üzenik a férjüknek, hogy örökké hűségesek lesznek. Ami az öltözet öbbi részét illeti, kell valami régi, valami új, valami kölcsön és valami kék. Az esküvő napján a menyasszonynak viselni kell ezt a négy dolgot, hogy a közös élet szerencsés legyen. Az új a sikeres életet jelképezi, míg a régi a menyasszony leányságát szimbolizálja, a kék a tisztaságot, és a kölcsön arra emlékeztet, hogy mindig ott lesznek a barátok és a család, akik bármiben segítenek. Végül a cipőbe kell egy érme, ami gazdagságot hoz, így kész a hiedelmeknek megfelelő viselet.
Ilyen egy babonás esküvő
Az ünneplés alatt fontos, hogy a menyasszony végig ugyanazt a cipőt viselje. A hiedelem szerint, aki ilyenkor lecseréli a lábbelit, a férjét is leváltja a jövőben. Persze az időpontot sem lehet szabadon választani, hiszen akik májusban esküdnek, azoknak a házasságuk olyan lesz, mint a tavaszi virágok élete: mulandó. De az sem jó, ha elered az eső, mert a pár nem marad örökre együtt. Vagy ha az esküvő elején esik az eső, akkor a menyasszony sokat fog sírni életében. Még a templomban is be kell tartani a szokást, miszerint az oltár felé vezető utat virágok szegélyezzék, hogy a pár elkerülje a házasság alatt fellépő rögöket. A templomból kivezető úton pedig rizst kell szórni a friss házasokra, mert a rizsszemek elegyengetik a pár rögös útját és segítik a bőséges gyermekáldást is. A babona szerint utóbbit segíti, ha a menyasszony ölébe egy fiú- vagy lánygyermek ül a lakodalom alatt, így nagyobb eséllyel fog gyermek születni.
Az otthont is átjárja a babona
A friss házasok otthonában mindenképp legyen só és kenyér, ez elűzi az éhezést a közös élet során. Természetesen az esküvői tortát is meg kell említeni, ugyanis a közös felvágás az összetartozást szimbolizálja (állítólag az a fél hordja majd a nadrágot, akinek ilyenkor fölül van a keze), a torta magassága pedig a születendő gyerekekre utal. Hazaérkezve pedig fontos, hogy a férj átemelje feleségét a küszöbön, hogy elűzze a balszerencsét.
Valóban ez a sikeres házasság titka?
Vannak, akik görcsösen ragaszkodnak a babonákhoz, mások viszont egyet sem tartanak be az esküvő során. Bizonyára nem ezen múlik a boldog házasság, viszont amennyiben a pár mindkét tagjának fontos és együtt szeretnék őrizni a szokásokat, ezzel már tettek egy lépést a sikeres házasság érdekében: egyetértettek valamiben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés