Einstein évtizedekkel korábban megjósolta, ami ma történik, egy elveszettnek hitt levélben

GettyImages-517262142 (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

Az okostelefonokhoz vagy akár a navigációs készülékekhez is használunk olyan technológiát, amelynek felfedezésére az állatvilág hívta fel figyelmünket. Einstein azonban e felfedezések előtt már évtizedekkel előre jelezte az állatok szuperképességét, csak éppen levele hosszú időre eltűnt.

Egyes állatok szuperérzékekkel, mások szuperképességekkel rendelkeznek. Mióta a Pókemberből tudjuk, micsoda hasznára is lehetne az emberiségnek, ha a gyíkok bizonyos regenerálódó tulajdonságaival rendelkeznénk, azóta széles körben is ismert, amit Albert Einstein megjósolt. 50 évvel bizonyos technológiai bravúrok felfedezése előtt leírta: 

bizonyos állatok szuperérzékelései komoly fizikatudás alapjául szolgálhatnak.

A kígyók érzékelik az infravörös sugarakat, a madarakat egyfajta iránytűként segíti a Föld elektromágneses mezője, melyet például a cápák is kiválón érzékelnek.

A cápák és az elektromágneses tér

Egyes kutatások értelmében azonban a cápák elektromágneses érzékelése kétélű fegyver, hiszen olyan jó észlelik az elektromágneses teret, hogy azt éppenséggel összezavarásukra is lehet alkalmazni. Ezt próbálta volna kihasználni a biztonságosabb fürdőzés érdekében cápariasztásra az ausztrál dr. Janine Seymour és kutatócsoportja, de a védelmező fürdőruha csak mintegy 25-30 cm-es távolságból fejtette volna ki áldásos hatását, abban a közelségben pedig már nemcsak a cápa kap sokkot a találkozástól, hanem az elektromágneses fürdődressz humán viselője is. Így aztán nem lett szabadalom a jónak tűnő ötletből.

Einsteint, a fizikust, az állatvilág kérdései is foglalkoztatták
Einsteint, a fizikust, az állatvilág kérdései is foglalkoztattákRimonda Miara / Getty Images Hungary

A madarak és az UV-fény

Egyes rovarok és madarak látják az ultraibolya fényt. Azonkívül, hogy a szakértők szerint ennek köszönhetően a madarak például sokkal színpomásabbnak látják egymást, mint amilyennek mi képesek vagyunk látni őket, mindez akár a mezei pockok zsákmányul ejtésében is segíthet bizonyos sólyom- és vércsefajtákat. Az UV-fényt elnyelő vegyületeket tartalmazó pocokvégtermékek árulkodó jelként szöknek a madarak UV-érzékeny tekintetébe, s azonnal megmutatják számukra a potenciális áldozat hollétét.

Einstein gyanította, hogy a vándormadaraknak az emberek felett álló képességeik vannak
Einstein gyanította, hogy a vándormadaraknak az emberek felett álló képességeik vannakWinfried Wisniewski / Getty Images Hungary

Albert Einstein és az elveszettnek hitt levél

Albert Einstein egy sokáig elveszettnek vélt, 1949-ben írt levelében már felvillantja annak a csaknem fél évszázaddal később bizonyosságot nyert elméletnek a valószínűségét, hogy bizonyos állatok olyan szuperérzékeléssel bírnak, melyek a későbbiekben bizonyos fizikai folyamatok megértéséhez vezethetnek. Ezek azonban a Nobel-díjas fizikus korában még ismeretlenek voltak. Az angliai Hampshire-be, Mr. Glyn Davysnek, 1949. október 18-án keltezett levelében a tudós a költöző vándormadarak és a postagalambok tájékozódóképességeit emeli ki mint jövőbeli kutatási terület, mely a fizika számára érdekes felfedezéseket hordozhat.

Ahogy Einstein levelében megjósolta, a postgalambok is különleges érzékükkel tájékozódnak
Ahogy Einstein levelében megjósolta, a postgalambok is különleges érzékükkel tájékozódnakzaricm / Getty Images Hungary

Einstein az osztrák zoológusnak, Karl von Frischnek a méhek viselkedésével kapcsolatos megfigyeléseire reflektál levelében, melyet a radartechnológián dolgozó mérnöknek, Glyn Davysnek írt. A levél nyilvánvalóan válasz egy továbbra sem ismert, korábbi levélre, melyet Davys küldött Einsteinnek. 

A tudományos eredmény

Albert Einsteintől aligha meglepő, hogy a saját kutatási területétől távol eső témákban is korszakalkotó felfedezést vagy jóslatot tegyen. Ennél sokkal meglepőbb az, hogy mire a tudomány valóban bizonyítani tudta, hogy a vándormadarak az elektromágneses mezőt használva tájékozódnak, több mint öt évtizednek kellett még eltelnie. Az erre vonatkozó első tudományos értekezés közzétételére 2002-ig kellett várni, amikor Michael M. Walker cikkében leírta az Einstein által fél évszázaddal korábban megjósoltak tudományos igazolását.

„A valóság csupán illúzió, bár nagyon kitartó.”Albert Einstein
„A valóság csupán illúzió, bár nagyon kitartó.”Albert EinsteinBettmann / Getty Images Hungary

Ezzel pedig Einstein ismét csak egy korábbi állítását igazolta, melyben kimondta: „Ami igazán számít, az az intuíció.”

Ha szívesen tudnál meg többet a zseniális tudós életéről, egy korábbi cikkünkben érdekes részletekre bukkanhatsz.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek