Nincs elérhetetlen messzeségben, és nem is megfizethetetlenül drága, mégis több ezer éves múltját mutatja meg nekünk Egyiptom, ha nem csak a Vörös-tenger miatt látogatunk el az országba. A fáraók, a templomok és a múmiák tömegeket ejtenek rabul, de nemcsak az országot meglátogatva szerezhetsz meglepő ismereteket, hanem akkor is, ha komolyan érdeklődsz ennek az ősi civilizációnak a történelme iránt.
A szabadságjogok fejlettek voltak
Egyiptomban a szabadságjogok például jóval fejlettebbek voltak annál, amit hinnél. A női egyenjogúság lehet, hogy nem volt tökéletes, de a százötven évvel ezelőtt világszerte uralkodó állapotokhoz képest bizony sokkal inkább egyenlőnek érezhette magát nő és férfi Egyiptomban, mint mondjuk Magyarországon. A
nők ugyanis földeket adhattak-vehettek, a bíróságok munkájában is részt vehettek esküdtként, végrendeletet is írhattak, sőt, még szerződést is köthettek.
Bár ritka volt, hogy otthona falain kívül vállaljon egy egyiptomi nő valamilyen munkát, ha ezt megtette, akkor a fizetség nem maradt el attól, amit egy férfinak adtak volna.
Ha egy egyiptomi nő férjhez ment, azzal nem vált férje tulajdonává: ezt bizonyítja az is, hogy házassági szerződéseket is kötöttek már ebben a régi korban a házasulandó felek. Joga volt arra is, hogy ha a házasság nem váltja be a hozzá fűzött elképzeléseket, válást kezdeményezhessen, és ha később újra férjhez akart menni, ezt is megtehette.
Válást követően – a megfelelő szerződés aláírása esetén – visszakaphatta eredeti tulajdonát.
A munka világa sem volt olyan kegyetlen, mint amilyennek hihetjük: azt már megírtuk, hogy tévedés, hogy rabszolgákkal építtették volna fel a piramisokat, most ehhez annyit tennénk még hozzá, hogy a történelemkönyvek sztrájkot is feljegyeztek egy nekropolisz kapcsán. A munkások – akik egyébként nem pénzben, hanem gabonában kapták meg jussukat – késedelmes fizetésük miatt döntöttek a munkabeszüntetés egy hatékony formája mellett. Egyszerűen leültek a földre, és fel sem álltak onnan, amíg nem sikerült kivívniuk maguknak, hogy kifizessék járandóságukat.
Meghaladták saját korukat
Mindebből már sejtheted, hogy az egyiptomiak sok téren megelőzték korukat: a következőkkel tudjuk még ezt alátámasztani:
- Egyiptomból származik a legrégebbi békeszerződés, melyet kőbe vésve rögzítettek. A modern kori Szíria területe fölötti kontroll gyakorlása volt a hettitákkal vívott háború célja, ám egyértelmű győzelmet egyik félnek sem sikerült aratnia a másik felett. A vitás felek felismerték, hogy miközben a terület fölött marakodnak, mindkettejüket külső veszély is fenyegeti, ezért aztán békét kötöttek, és abban is megállapodtak, hogy ha bármelyiküket megtámadnák, a másik segítségére siet. Az egyik legkorábbi békeszerződés másolata az ENSZ Biztonsági Tanácsának New York-i épületében emlékeztet arra, mi az igazán fontos.
- Ha esetleg azt gondoltad volna, hogy a modern kori társasjáték-kultúra friss dolog, abban is tévedsz: az egyiptomiak számára olyan fontosak voltak a társasjátékok, hogy nemcsak gyakorta játszottak azokkal, hanem – ahogyan sok más értékes tárgyat – ezeket is holtaikkal együtt temették el.
- A kultúra ismerte a szakorvos fogalmát is: különböző testrészek megbetegedéseire koncentrálva gyógyítottak közülük néhányan. A specialistáknak voltak elnevezései is: a fogorvos vagy a proktológus fogalma nem volt ismeretlen már az ókori Egyiptomban sem!
- Állatokat kedvtelésből is tartottak, éppen úgy, mint a huszadik–huszonegyedik századi ember. Az istenek megtestesülését látták bennük, ha pedig elhunytak, ugyanúgy bebalzsamozták őket, mint az embereket. A segítő állat fogalma is ismert volt: a rendőrök kutyákkal és majmokkal kísérve járőröztek például.
- Terhességi teszt egy ősi civilizációban? Igen, ilyen is volt, bár ebben a korban még úgy hitték, hogy ha gabonára öntik a vizeletmintát, azt kel figyelni, kicsírázik-e majd. Ha ez történt, az a gyermekáldás jeleként volt felfogható.
További érdekességek Egyiptomból
Vannak még persze további érdekességek is Egyiptommal kapcsolatosan: a kenyér és a sör például egyaránt fizetőeszköz volt, ahogyan azt a munkássztrájk kapcsán is írjuk. A kialkudott bér lehetett tehát élelem és sör is, ha ebben állapodtak meg a felek.
A fáraókkal kapcsolatosan talán sokkoló, hiszen az ábrázolások nem erről tanúskodnak, de akadtak köztük túlsúlyosak szép számmal: az már kevésbé érhet meglepetésként, hogy ők, és általánosságban véve a férfiak is, gyakorta viseltek sminket.
Tutanhamonról ugyanakkor kevesen tudják, hogy talán egy víziló harapása vetett véget életének.
A fiatal király nagyon szeretett vadászni, amint azt sírjának illusztrációi is bemutatják, bebalzsamozott teste ugyanakkor horrorisztikus sérülésre enged következtetni. Lehetséges, hogy egy balul sikerült vadászat és egy állattal való találkozás vetett véget életének.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés