A két teleszkóp együttesen tanulmányozza a MACS0416 nevű galaxishalmazt: a közös munka eredménye az univerzum eddigi legátfogóbb képe.
A pánkromatikus felvételen a Földtől 4,3 milliárd fényévre található MACS0416 pompás színekben tűnik föl, ráadásul nagyon részletgazdag is – csak a két űrteleszkóp együttes munkájának eredményeképp jöhetett létre ilyen különleges fotó, melyet a NASA osztott meg az interneten.
A képen a MACS0416-on túli galaxisok is feltűnnek. A Hubble szerepe úttörő a leghalványabb és legfiatalabb galaxisok felkutatásában, míg a Webb infravörös látószöge még mélyebbre tud hatolni a korai univerzumban.
A képen a legrövidebb hullámhosszú fényt kék, a leghosszabb hullámhosszú fényt piros, a köztes hullámhosszúakat pedig zöld színnel jelölték.
A színek a galaxisok távolságát érzékeltetik, a kék galaxisok közelibbek, és intenzív csillagkeletkezés terepei. A vörösebb galaxisok távolabb vannak, illetve nagyon sok csillagport tartalmaznak, ami elnyeli a kék színt.
A végeredmény olyan kép, melynek színessége a karácsonyfák díszességét idézi meg: így még biztosan nem láttad az univerzumot te sem.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés