Érinthetetlenek, mégis több tízezer bűncselekményt követnek el ellenük évente

GettyImages-495559615

A származásom halálos baleset: ez állt egy fiatal dalit diák búcsúüzenetében. India érinthetetlenjei, a kitaszítottak kasztjának tagjai, legyenek bár nők vagy férfiak, annak ellenére szenvednek származásuk miatt, hogy az ország alkotmányába foglalta, véget kell vetni az érinthetetlenség gyakorlatának.

A kaszt helyzetének bonyolultságára utal ugyanakkor az, hogy az érinthetetlenség mint fogalom nem szerepel magában az alkotmányban: ennek ellenére bizony a 21. században sem számíthatnak másra a dalitok, mint kínokra, hátrányos megkülönböztetésre és ferde tekintetekre.

A kasztrendszer kitaszítja a dalitokat Indiában

Az indiai kasztrendszer nagyon bonyolult, határai pedig áthághatatlanok. A világ jelenleg második legnépesebb országában, mely a várakozások szerint még az idén átveszi Kínától az első helyet,

mindenkinek születése pillanatában eldől a sorsa.

Az ősi társadalmi osztályok alapján négy nagy kasztból áll a társadalom, melyeket foglalkozás szerint még tovább lehet osztani. A kasztok a következők:

  • papok vagy tanítók, azaz bráhmánok,
  • uralkodók vagy lovagok, azaz ksatriák,
  • kézművesek vagy kereskedők, azaz vaisják,
  • munkások vagy szolgák, azaz súdrák.

Aki minden kaszton kívül esik, az dalit, érinthetetlen: az ő megkülönböztetésük az, ami ma már elvileg tilos, a gyakorlatban azonban nagyon is él.

A dalit nők és férfiak is gyakran lesznek bűncselekmények áldozatai Indiában
A dalit nők és férfiak is gyakran lesznek bűncselekmények áldozatai IndiábanHindustan Times / Getty Images Hungary

Nőnek, férfinak borzalmas a sorsa érinthetetlenként

Hogy a valóságban hogyan él ma egy dalit Indiában, azt a nagy szavaknál jobban bemutatják azok az események, amelyek a kaszt tagjaival történnek. Egy 19 éves lányt addig erőszakoltak csoportosan indiai férfiak, míg gerincvelőjét el nem szakították. Nyomozás helyett gyorsan elhamvasztották testét. Egy 21 éves dalit fiút azért öltek meg, mert lovat vett, és arra felült. Egy dalit fiú összeverekedett egy magasabb kasztból származó társával: édesanyját meztelenre vetkőztetve hurcolták körbe a falujában.

A vidéki Indiában sok helyen tilos dalit számára szandált viselni vagy esernyőt feje fölé tartani, ha magasabb kasztba tartozó férfiak közelében van. 

Ha egy dalit vásárolni megy, távolságot kell tartania az eladótól, aki gyakorlatilag a távolból vágja hozzá az árut.

A falusi teázókban külön helyen szolgálják ki a dalitokat, akiknek tradicionálisan az olyan alantas munkák jutnak csak, mint a takarítás vagy hulladék kézi begyűjtése. Egyes tartományokban nem hajlandók levágni dalit ember haját a fodrászok.

Százmilliók számkivetve

Becslések szerint az indiai népesség, mely közel 1,4 milliárd főt számlál, negyede tartozik az érinthetetlenek kasztjába, a dalitok fele mindössze 4 tartományban lakik. A pandémiában eltöltött évek rájuk sokkal nagyobb hatást gyakoroltak, mint a társadalom szerencsésebb származású rétegeire: azt állították róluk, koszosak, kifejezetten terjesztik a koronavírust, helyzetük még rosszabbá vált, mint amilyen a pandémiát megelőzően volt.

Rendre tömegtüntetéseken tiltakoznak a dalitok, de egyelőre nem értek el sokat
Rendre tömegtüntetéseken tiltakoznak a dalitok, de egyelőre nem értek el sokatHindustan Times / Getty Images Hungary

A takarítóként dolgozó dalitoknak nemigen jutott védőfelszerelés, amikor a járvány letarolta Indiát is: a zsúfolt, rossz körülmények közt élő érinthetetlenek körében sokkal több megbetegedéssel és halálozással is járt a koronavírus. Az indiai kormány gondoskodásából is kimaradtak, mivel sokan nem rendelkeztek az ennek igénybevételéhez szükséges azonosító okmányokkal. A koronavírus miatt hátrányosan különböztették meg őket, segítséget nem kaptak, úgy tekintettek rájuk, mint magára a betegségre.

Gyermekként belenőnek a megvetésbe

Bár a kasztrendszer hivatalosan megszűnt Indiában még 1950-ben, ebből kevés látszik a valóságban. A dalit gyermekek belenőnek a lenézésbe: már iskolában sem ehetnek együtt a többiekkel, nem ülhetnek az első padsorokba, és nem is játszhatnak a felsőbb kasztokba tartozókkal.

Belenőnek abba, hogy mindenki lábát törli beléjük – nem is tudják, hogy lehetne ez másképp is, és ezzel így vannak a magasabb kasztba tartozó gyerekek is.

Nem csoda, hogy évente több mint 45 ezer bűncselekmény áldozatai dalitok, és naponta tíz dalit nőt erőszakolnak meg Indiában.

Jelenleg szinte elképzelhetetlen, hogy ebben a hatalmas országban változhat sorsuk, de a célért küzdenek maguk a dalitok is. A világon, Indiában és azon kívül élő mintegy 260 millió dalit képviselői ma már emberjogi szervezetekben is kampányolnak a méltányosabb elbánásért, amely minden embert megillet, de hosszú még az út, amelyet be kell járniuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek