Egyre gyorsabb ütemben fejlődik az emberiség. A Homo sapiensnek több tízezer évébe telt, amíg a vadászó-gyűjtögető életmódtól elszakadva a mezőgazdaság formájában elkezdte manipulálni a természet működését. Ezzel szemben csupán 80 évbe telt, hogy feltaláljuk az atombombát, eljussunk a Holdra, létrehozzuk a világhálót, az iPhone-t és a Facebookot, megháromszorozzuk a világ népességének méretét, és elkezdjünk a mesterséges intelligencia valóságával játszani.
S bár tervezzük a következő holdraszállást, sőt a Marsot is kitűztük célként, annyira azért még nem vagyunk fejlettek, hogy minden, az űrből érkező veszélyt elhárítsunk. Ezért is voltak nagyon idegesek a tudósok, amikor 2022-ben Vagyim Bobilev és Anyisza Bajkova orosz csillagászok úgy számították, hogy a WD 0810–353 néven ismert fehér törpecsillag a Naprendszer peremére fog érkezni, és veszélyezteti a Földet.
Mégsem felénk jön a „bolygó”
Az ilyen és ehhez hasonló csillagok, vagy bármiféle objektum útvonalát, mozgását, fényességét, hőmérsékletét, változásait az Európai Űrügynökség (ESA) által 2013-ban indított űrteleszkóp, a Gaia monitorozza. Azért volt nagy az ijedelem, mert pont ez az eddig megbízhatónak számító eszköz mutatta a csillag közeledését. Csakhogy nemrég kiderült, hogy a Gaia egy fontos tényt kihagyott a számítás elvégzésénél: nem vette figyelembe a fehér törpe hatalmas mágneses mezejét. Az újabb mérések szerint már biztos, hogy elkerül majd minket, így nem ez a csillag fogja a vesztünket okozni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés