Kevesen tudják: ez volt a Beatles eredeti neve

The Beatles név
Olvasási idő kb. 3 perc

Hogyan kezdődött? Hogyan vált a négy liverpooli srác „Beatles”-szé? Mert az út elején még egészen más néven játszottak.

Képzelj el egy dohos liverpooli pincét az 1950-es évek végén. A falakon halványan pislákoló fények, a sarkokban cigarettafüst és egy rakás fiatal, akik csak arra várnak, hogy valami igazán különleges történjen. Az éjszaka középpontjában egy négytagú banda áll. Fiúk, akik tele vannak ambícióval, de még távolról sem tudják, hogy néhány év múlva ők lesznek a világ legnagyobb hatású zenekara. Mert most még csak keresik az identitásukat. A nevüket is, merthogy a Beatles csak később merült fel.

Ezek voltak a Beatles előtti nevek

Amikor John Lennon 1956-ban megalakította első együttesét, az még nem a Beatles nevet viselte. Az első próbálkozások egyike a The Quarrymen volt, amely Lennon iskolájára, a Quarry Bank High Schoolra utalt, ahol a zenekar története kezdetét vette. A formáció azonban folyamatosan változott – tagok jöttek-mentek, és a nevük is igazodott a körülményekhez.

Az Ed Sullivan Show-ban már Beatles néven léptek fel
Az Ed Sullivan Show-ban már Beatles néven léptek felLibrary of Congress

Később, amikor már Paul McCartney és George Harrison is csatlakozott, a banda rövid ideig a Johnny and the Moondogs (holdkutya - ez egy csillagászati jelenség, de a szlengben a furcsa, hóbortos emberekre is használják a szót) néven futott. Bár romantikus és egy kicsit titokzatos hangulatot árasztott, még mindig nem éreztek rá arra a névre, amely örökre velük marad.

1959 körül aztán jött egy újabb ötlet: The Silver Beetles. Ez a név Buddy Holly és a magyarul tücsköket jelentő Crickets nevű zenekara iránti tiszteletből született. De a bogarakat jelentő Beetles egyúttal szójátékként is kapcsolódott a „beat” (ritmus, illetve a zenei műfaj) szóhoz. A „Silver” azután hamar kikopott a főnév elől, így megszületett a jól ismert név: The Beatles.

A történet iróniája, hogy az akkoriban szinte véletlenszerűen választott név a popkultúra történetének egyik legismertebb szimbólumává vált. És talán épp ez a Beatles varázsa: sosem a nevükben rejlett az igazi erejük, hanem abban a szenvedélyben, lendületben és tehetségben, amellyel belopták magukat a világ szívébe – és ott is maradtak örökre.

Volt olyan idő, amikor a kelet-európai kommunista országok igyekeztek ellehetetleníteni a Beatles és más nyugati zenekarok dalait, mert úgy vélték, azok káros hatásúak. A jelenségről ebben a cikkünkben írtunk.

Ezeket a dallamokat betiltották: veszélyesnek tartották mindetEzeket a dallamokat betiltották: veszélyesnek tartották mindet

A történelem során sok zenét veszélyes ítéltek és betiltottak – de miért tartották annyira félelmetesnek őket? A lázadó dallamok története megmutatja, milyen erő rejlik egy dallamban.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek