Lezuhant a repülő a dzsungelben, így élte túl egyetlen nő a katasztrófát

GettyImages-1444177711
Olvasási idő kb. 8 perc

Annette Herfkens volt az egyetlen túlélője annak a repülőgép-szerencsétlenségnek, amely 30 évvel ezelőtt történt Vietnámban. A nő azóta keresi a választ arra kérdésre, vajon mi segítette hozzá ahhoz, hogy túlélje azt a nyolc napot, amit a baleset után egyedül töltött a dzsungelben.

A katasztrófa számos dologra megtanította az Amerikában élő holland nőt, aki a tragédia után, melyben vőlegényét is elvesztette, sok mindent átértékelt. Annette vőlegényével nyaralt éppen, amikor gépük lezuhant, és rajta kívül mindenki meghalt. Az asszony a tragédia után három évtizeddel számolt be először arról, hogyan változtatta meg a trauma az életét.

A nő fel sem akart szállni a gépre

A kereskedőként dolgozó Annette Herfkens és bankár vőlegénye, Willem van der Pas már 13 éve éltek együtt, amikor repülőjegyet váltottak Ho Si Minh-városból a vietnámi tengerpartra tartó járatra. Az ezt megelőző fél évben a világ számos országában dolgoztak, és a kimerítő munka után romantikus kikapcsolódásra vágytak. A gép, amivel utaztak, kicsi volt, mindössze 25 utas és hatfős személyzet utazott rajta. Miután Herfkens klausztrofóbiás, kezdetben nem is akart beszállni, de kedvese megnyugtatta, és arra kérte, ne aggódjon, hiszen az út mindössze csak 20 perc lesz. Ennek ellenére az út időtartama épp a duplája lett, és a gép a negyvenedik percben kezdett el meredeken zuhanni.

Annette és vőlegénye a tragédia előtt Fotó: /
Annette és vőlegénye a tragédia előtt Fotó: /https://www.news.com.au

Az asszony visszaemlékezése szerint szerelme ekkor ránézett, és azt mondta idegesen: „Ez nem tetszik nekem”, majd a gép lezuhant. Mindeközben a férfi görcsösen szorította menyasszonya kezét, aki ezután csak arra emlékszik, hogy minden elsötétült.

Egyedül a dzsungelben

Mint utólag kiderült, a gép egy hegygerincnek csapódott. Amikor Herfkens magához tért, a vietnámi dzsungel hangjaira eszmélt, és még mindig a repülőgépben feküdt, testére egy idegen holttest nehezedett. Vőlegényét egy kicsit arrébb, mosollyal az arcán, de holtan pillantotta meg. Annette kétségbeesése gyorsan ösztönös reakcióra váltott.

Tudta, két lehetősége van, vagy harcol, vagy menekül. Ő az utóbbit választotta.

Azt érzékelte és felfogta, hogy kint van a dzsungelben, ám a katasztrófával kapcsolatban máig nem emlékszik semmire, ahogy azt sem tudja, hogyan jutott ki a repülőből. A látványra foszlányokban emlékszik, és az őt körülvevő szagokat nehezen tudta csak elfelejteni.

A 30 éve történt tragédiáról ma már olyan tényszerűen mesél, mintha nem is vele történt volna meg. Annette szerint mindez csupán önvédelem számára, hiszen elviselhetetlen fájdalmat kellett átélnie. Egyrészt lelkileg, hiszen elvesztette a vőlegényét, másrészt fizikailag. A balesetben 12 csonttörést szenvedett, egyebek között eltört a csípője, a térde, az állkapcsa, valamint az egyik tüdeje is összeesett. Ennek ellenére összeszedte magát, és becslése szerint biztosan kúszott legalább 30 métert, hogy kijusson a roncsból.

El kell fogadni azt, ami van

A katasztrófát követő, dzsungelben eltöltött nyolc napra azonban élénken emlékszik Herfkens. Élénken élnek benne túlélőtársainak lassan elhallgató nyögései és kiáltásai, valamint az, hogy falevelek veszik körül. Zöld és aranyszínű, harmattól csillogó, napsütötte levelek. Herfkens igyekezett újra és újra csak ezek színére, mozgására, a leveleken átszűrődő fényre koncentrálni, hogy elterelje figyelmét a mellette lévő haldoklókról.

„Ha elfogadod azt, hogy valami nincs, akkor meglátod azt, ami van” – mondja, hozzátéve: „Miután elfogadtam, hogy nem vagyok a vőlegényemmel a tengerparton, képes voltam meglátni a dzsungel szépségét.”

Herfkens a repülőroncs és a számos halott ellenére igyekezett gyönyörűnek látni, és nem félni a dzsungeltől. Állítja, hogy három évtizede ezt a „biztonságos helyet” keresi az elméjében, ahová visszatérhet akkor, amikor stresszes vagy egyéb nehéz érzelmi helyzetben van, vagy amikor meditálni szeretne. 

De hogyan lehet, hogy épp az a hely lett a menedéke, ahol az egész élete összeomlott?

Csak a pillanatra koncentrált

Herfkens dzsungelhez való viszonyának ilyenné alakulása közvetlenül a balesetet követő órákban kezdődött. Miközben sérülten és szomjasan feküdt, és arra várt, hogy megmentsék, a munkahelyére és a kötvénypiacokra gondolt. A madridi Santandernek dolgozott, és ő volt az egyetlen nő a tőzsdeparketten. De eszébe jutott az édesanyja is, aki Hágában élt. És bár se ennivalója, se vize nem volt, Herfkensnek eszébe sem jutott, hogy meg fog halni, bízott benne, hogy meg fogják találni.

Módszere egyszerűnek tűnik: igyekezett csak az adott pillanatra figyelni, és nem azon gondolkodott, mi lesz majd, ha jön egy tigris, vagy ha meghal.

Úgy gondolta, ezekkel majd akkor kell foglalkoznia, ha eljön az ideje. Pillanatról pillanatra élt a saját tapasztalataiban, éber figyelemmel, ahogyan a mindfulness gyakorlói is.

Ezt a tudatos éberséget bizonyos tekintetben Herfkens annak köszönheti, hogy a testére figyelt. Amikor néhány nap múlva a mellette ülő férfi meghalt, rájött, hogy egyedül van a dzsungelben, és bepánikolt. Félelmét csak fokozta, hogy összeesett tüdeje miatt nehezen kapott levegőt. De miután tudatosan kellett figyelnie arra, hogy lélegezzen, minden lélegzetvétellel visszatért a pillanatba, a mostba.

A kezeletlen figyelemzavar segítette életben maradni

Herfkens, aki ma már motivációs trénerként dolgozik, gyakran gondolkodott azon, mi tette lehetővé, hogy túlélje a repülőgép-szerencsétlenséget. Végül arra jutott, hogy saját életkörülményei is hozzásegítették és felvértezték.

„Én voltam a legkisebb gyerek a családban, így sok szeretetet kaptam, de korán magamra lettem utalva. Nem voltak szüleim, akik megmondták volna, mit kell tennem és éreznem, így kialakultak bennem az ösztönök” – emlékszik vissza Annette, aki úgy véli, hogy valószínűleg figyelemzavarral küzd, és ha most gyerek lenne, biztosan diagnosztizálnák nála a neurológiai természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenességet. 

Mint mondja, felnőttként vakmerő és feledékeny volt, és rendszeresen eltévedt, de megtanult „leleményesnek és elbűvölőnek” lenni, és úgy gondolja, hogy ha gyógyszeres kezelést kapott volna gyerekkorában a figyelemzavar ellen, soha nem fejlődtek volna ki azok a tulajdonságok, amelyekkel túlélte a dzsungelt. 

A harminc évvel ezelőtti katasztrófát Annette élte túl egyedül Fotó: /
A harminc évvel ezelőtti katasztrófát Annette élte túl egyedül Fotó: /https://www.mamamia.com.au

Az asszony később szakkönyvekből tudta meg, hogy a dzsungelben tanúsított ösztönössége tankönyvekben megírt és szakértők által javasolt cselekedet volt.

Évekkel később Herfkens megházasodott, New Yorkba költözött, és két gyermeke született. A vele történtekről filmet is készített és könyvet is írt, de rájött, nem szeretné, ha csak róla szólnának mindezek. Azokról az emberekről is szeretett volna írni, akik segítettek neki, a baleset áldozatairól és a fiáról. 

„Elmentem Hollywoodba, és azt mondták: Mindennek rólad kell szólnia” – mondja. Ez ellentétes volt azokkal a tulajdonságokkal, amelyek megmentették az asszonyt: „Valóban azt gondolom, hogy azért maradtam életben, mert képes voltan önzetlenül túllépni magamon. Amikor túllépsz a kis éneden, munkára készteted az ösztöneidet, majd kapcsolatba lépsz másokkal, és így eléred a célodat.”

Nem léphetünk csak egyszerűen túl a fájdalmunkon

Amikor fiánál kétéves korában autizmust diagnosztizáltak, szintén hasznosnak találta a dzsungelben tanultakat. Herfkenst leforrázta a hír, miután elolvasta néhány ember tapasztalatát az autizmussal kapcsolatban, az agresszióról, valamint arról, hogy soha nem fog tudni kapcsolódni a gyermekéhez.

A diagnózist gyászként élete meg.

Mindeközben kapcsolatba lépett más szülőkkel, akiknek szintén autista gyermekeik voltak, és lassan kezdte másképp látni az őt körülvevő világot. Észrevette, hogy vannak önkéntes segítők, megtanulta, hogy a fogyatékossággal hogyan lehet együtt élni. 

Annette Herfkens azt vallja, erőfeszítésekre van szükség a veszteség tényleges elfogadásához. Sokkal könnyebb úgy tenni, mintha nem történt volna meg a baj. Ez a viselkedési forma nagyon emberi még akkori is, ha valaki gyászol. 

A „gyógyulást”, az elfogadást azonban jelentősen megnehezíti, ha nem érezzük át, nem éljük meg, nem vagyunk tudatában annak, ami történt. Hibát követünk el, ha csak túl akarunk lépni mindazon, ami fájdalmat okoz.

Herfkens számára a túlélés egy folyamat, melynek része az is, hogy a mai napig nem akarja kitörölni az emlékeiből egykori vőlegényét és a repülőgép-szerencsétlenség után a dzsungelben történteket sem.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • világom
Extrém vihar közeleg: több hónapnyi esőre, történelmi áradásokra készülnek Amerikában
Extrém vihar közeleg: több hónapnyi esőre, történelmi áradásokra készülnek Amerikában

Regeteg embert fenyeget a napokban levonuló extrém időjárás, történelmi áradások készülnek.

29 perce

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

Érdekességek