Az amerikai közlekedésbiztonsági hivatal figyelmeztetése szerint a Chrysler egyes hibrid kisteherautóinak akkumulátora még leparkolt állapotban is tüzet okozhat. Ezért a Stellantis tulajdonában lévő Chrysler 19 516 hibrid kisteherautót hív vissza az Egyesült Államokban – írja az Economx.
Kigyulladhatnak ezek az autók, visszahívják őket
Az Egyesült Államok Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatala (NHTSA) szerint a kereskedők frissíteni fogják a nagyfeszültségű akkumulátorvezérlő modul szoftverét. A hatóság azonban jelenleg
azt tanácsolja a tulajdonosoknak, hogy ne töltsék fel a járműveiket, és parkoljanak velük minél távolabb az épületektől, amíg ki nem javítják a hibát.
Az autó-visszahívás a Chrysler 2017 és 2021 között gyártott Pacifica Plug-In Hybrid Electric (PHEV) járműveit érinti.
Nem tűzveszélyesebbek az elektromos autók
Az elektromos autókat érintő tüzekről a típus terjedésével párhuzamosan egyre többet beszélünk, de van egy hatalmas tévhit, amely ezeknek a relatíve új és meglehetősen borsos árú járműveknek a kigyulladását övezi. Ahogy korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, a Guardian utánajárt annak, hogy valóban gyakrabban gyulladnak-e ki az elektromos autók, mint benzines vagy dízelüzemű társaik.
A vizsgált adatokból kiderült, hogy az elektromos autók sokkal, de sokkal kisebb valószínűséggel gyulladnak ki, mint hagyományos társaik.
Norvégiában például a hagyományos autóknál négyszer-ötször több tűzeset tapasztalható, mint az elektromos típusoknál. Ausztrál adatok szerint pedig míg az elektromos autóknál 0,0012 százalék az esélye annak, hogy kigyulladjanak, addig hagyományos társaiknál 0,1 százalék. Amit viszont fontos figyelembe venni, hogy bár ritkábban gyulladnak ki, valójában sokkal nagyobb bajt okoz, ha egy ilyen jármű kap lángra.
Az akkumulátorok égésekor rakétaszerűen lövellnek ki a lángok, mérgező anyagokat is tartalmazó gázfelhők kíséretében. A tűzoltóknak sokkal több vizet kell használniuk, vagy le kell takarniuk a tüzet, ráadásul az háromszor magasabb hőmérsékleten lángolhat, mint egy átlagos esetnél. Nagyobb a veszélye annak is, hogy a már eloltottnak vélt tűz újra fellángoljon.
Mindemellett azonban fontos azt is figyelembe venni, hogy az elektromos autókra komoly szabályozások vannak érvényben, és rengeteg tesztet, vizsgálatot végeznek, így valóban biztonságosnak tekinthetőek. Ugyanakkor például az elektromos rollerek és biciklik között akadhatnak olyanok, amelyek nem feltétlenül megbízható gyártótól származnak. Így nem minden elektromos közlekedési eszközről jelenthetjük ki egyértelműen, hogy kevésbé tűzveszélyes.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés