Az allergiát hajlamosak vagyunk emberi problémának tekinteni, pedig számos állatfajnál előfordulhat, beleértve a kutyákat, a macskákat, sőt, akár az orrszarvúkat és a delfineket is. A Chicago-i Lincoln Park Állatkert jegesmedvéje, Siku, 2018-ban kezdett el furcsa tüneteket produkálni: viszketett, rácsokhoz dörzsölte magát, és egyre nagyobb felületről veszített el a bundáját. Az állatorvosok allergiatesztet végeztek rajta, és kiderült, hogy érzékeny a háziporra, fák pollenjére – és meglepő módon az emberi hajkorpára is.
Emberallergia
Vajon miért alakul ki allergia a fogságban élő állatoknál? A kutatók úgy vélik, hogy a túl tiszta környezet és a természetes kórokozókkal való csökkent érintkezés megzavarja az immunrendszert, ami túlzott reakciót válthat ki az egyébként ártalmatlan anyagokra. Ahogyan az embereknél is egyre gyakoribb az allergia a „túl higiénikus” életmód miatt, úgy az állatkerti állatok is hajlamosabbak lehetnek rá.

Bár ritkán hallunk róla, több állat is lehet allergiás az emberre vagy az emberek által okozott környezeti hatásokra.
- Japán makákók: egyes állatkerti makákóknál allergiás reakciókat mutattak ki az emberi korpára és hámsejtekre, ami viszketést és bőrirritációt okozhat náluk.
- Kutyák és macskák: hiába a leggyakoribb háziállatok, egyes egyedek érzékenyek lehetnek az emberi hámsejtekre, ami bőrproblémákat vagy légzőszervi tünetekhez is vezethet.
- Fogságban élő oroszlánok: egyes állatkertekben tartott oroszlánoknál megfigyelték, hogy allergiás reakciót válthat ki az emberek által használt parfümök vagy kozmetikumok illata.
- Orrszarvúak: egy New York-i állatkertben élő nőstény orrszarvú és borja súlyos bőrgyulladást produkált, miután allergiás reakciójuk volt az ember által behozott allergénekre, mint például a poratkákra és a pollenekre.
- Delfinek: tengeri emlősöknél is előfordulhat allergia, és egyes fogságban tartott delfinek érzékenyek lehetnek az emberek által használt naptejek és kozmetikai szerek összetevőire, amelyek a vízbe oldódva bőrirritációt okozhatnak számukra.
Szerencsére az állatok allergiáját is lehet kezelni. Siku esetében egy különleges terápiát alkalmaztak: az allergéneket mézbe keverték, amely segítette a jegesmedve immunrendszerének alkalmazkodását. Három év elteltével csökkent az érzékenysége az egykori allergénekre.
Ha kíváncsi vagy arra is, hogyan érdemes úgy szedni az allergiagyógyszert, hogy hatásos is legyen, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is.

Az időzítés kulcsfontosságú a súlyos panaszok elkerülése érdekében.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés