Az Amerikai Egyesült Államok zászlaja rengetegszer változott egy kicsit, de amióta Hawaii is csatlakozott az USA-hoz, azaz 1960 óta ugyanolyan: ekkor került rá az ötvenedik csillag – náluk ugyanis minden csillag egy államot jelez. Logikusan hangzott volna valami hasonló az EU zászlajával kapcsolatban is, annak viszont egészen más a története.
Miért épp 12 csillag van az EU lobogóján?
Az EU nem volt mindig akkora, mint most, 1951-es indulásakor elődjének, az Európai Szén- és Acélközösségnek még csak Belgium, Németország, Franciaország, Olaszország, Luxemburg és Hollandia volt a tagja. A zászló története kicsit későbbre, 1955-re nyúlik vissza, és eredetileg az Európa Tanács választotta jelképéül.
Az európai zászló tizenkét aranyszínű csillagot ábrázol, amik kék alapon egy kört alkotnak. Minden csillagnak a hegyével felfelé kell állnia, és minden harmadik csillagnak a kör vízszintes vagy függőleges tengelyén kell lennie.
A kérdésre adott leggyakoribb válasz az, hogy a zászlón azért van 12 csillag, mert a tizenkettes szám a teljesség és az egység szimbóluma, és különböző hagyományok szerint a tökéletességet képviseli.
A miértről korábban a tervezőt, Arsène Heitzet is megkérdezték, aki így nyilatkozott: „Az én ötletem az volt, hogy a Rue du Bac-i Mária Medál 12 csillagát teszem kék alapra, ami a Szent Szűz színe.” Tehát bővülhet az EU akárhány tagállammal, ennek semmi köze a számukhoz.
Apropó, zászló. A ’48-as forradalom zászlóinak viszontagságos történetét ismered? Ebben a cikkünkben olvashatsz róla:
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés