Hazánkban a természetvédelmi törvény igyekszik vigyázni a növényvilágra, ennek keretein belül az első országos szintű védetté nyilvánítást az erdélyi hérics kapta. Lehet, hogy nem tudtad, de akár te is tehetsz a környezetedért, a magyar állampolgároknak ugyanis joguk van akár egyénileg is javaslatot tenni helyi vagy akár országos természetvédelmi terület létrehozására. A részleteket ebből a dokumentumból tudhatod meg.
Na de miért védett pont a hóvirág?
Legegyszerűbben azért, mert a kapcsolódó feltételeknek eleget tesz, veszélyeztetett, ráadásul mi magunk jelentettünk rá fenyegető veszélyt.
És hogy mik a szempontok egy növény védetté nyilvánításakor?
- A faj genetikai elszigetelődöttsége, elterjedési területének nagysága, hazai előfordulásának kora (őshonos-e vagy adventív jellegű)
- Nemzetközi, hazai veszélyeztetettsége
- Tudományos jelentősége
- Szépsége, dekorativitása
- Társulásokhoz való fokozott mértékű kötődöttség, indikátor jelleg
- Ritka, veszélyeztetett fajokkal való összetévesztésnek a lehetősége
– részletezi a Növényhatározó hozzátéve, hogy kétféle védettségi fokozat is van: védett és fokozottan védett. Itthon a több mint háromezres hazai növényvilágból 516 faj védett, és ezen belül 52 fokozottan védett.
A hóvirág kissé speciális, mert a kereskedelmi célú gyűjtés igencsak veszélyeztette, az itthoniak hagymái gyakran nagy mennyiségben kerültek Hollandiába és az aluljárók árusainak kis csokraiba.
2005 augusztusában a vadon élő hóvirág természetvédelmi szempontból jelentős növényfajjá vált, így példányainak leszakítása tilos. Ennek ellenőrzését a közterület-felügyelők és a természetvédelmi őrszolgálat végzi.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés