Bedrogozott gyerekek, megmérgezett felnőttek – és ezt gyógyításnak szánták

Olvasási idő kb. 10 perc

Kétség sem fér hozzá, hogy a mai egészségügyi rendszer hagy maga után kívánnivalókat. De miután végigkalauzoltunk azokon a korokon, amikor még drogokkal, állati ürülékkel, emberhússal, koponyalékeléssel, áramütéssel gyógyítottak, és érzéstelenítés nélkül végezték a műtéteket, te is hálás leszel a modern kor vívmányaiért.

Kezdetnek melegítsünk be egy kis piócás, lárvás gyógymóddal, csak hogy eddzük a gyomrunkat. Különböző állatok lárváit a majáktól kezdve évezredeken át használták az elfertőződött sebek gyógyításánál. A kis kukacok csak az elhalt szöveteket és a baktériumokat fogyasztják el, így tulajdonképpen megtisztítják a sebet, majd ha végeztek, szépen egymást kezdik el felfalni.

A sebkezelési gyakorlatban egyébként ma is alkalmazzák a tenyésztett, steril légylárvákat erre a célra. Ugyanígy a piócás kezelés sem ment ki a divatból: több ezer éve használják őket gyógyításra, hiszen a kis állatok tisztítják a vért, csökkenthetik a vérnyomást, a sebduzzanatot, mérsékelhetik a gyulladást. Napjainkban már választhatunk, hogy az élő vérszívókkal történő kezelést bevállaljuk-e, de régen nem volt lehetőség: aki gyógyulni akart, már kapta is a piócákat a testére, akár undorodott tőlük, akár nem.

Áram és koponyalékelés

El is érkeztünk két sokkal súlyosabb kezelési formához, amik mintha horrorfilmekből léptek volna elő. Kezdjük a rettegett elektrosokkal: amikor felfedezték az áramot, arra is rájöttek, hogy a gyenge erősségű áram „varázslatos gyógyító hatással” bír.

A lebizarrabb szerkentyű talán az az öv volt, amibe áramot vezettek, és így kezelték az impotenciát. A legszomorúbb kezelési módszer pedig örökre a pszichiátriai betegek elektromos sokkolása marad: az 1930-as évek elején kezdték el alkalmazni egy római elmegyógyintézetben, és annyira elterjedt, hogy igazából a mai napig használják súlyos depresszióban vagy poszttraumás stressz-szindrómában szenvedő betegeknél.

Ma már csak a nagyon súlyos állapotú pácienseknél merül fel a gondolat, de nem árt tudni, hogy a 20. században nem voltak ennyire óvatosak és megfontoltak, ha elektrosokkról volt szó – annak ellenére, hogy a kezelés mellékhatásai közé tartozik a memóriavesztés vagy memóriazavar, a beszéd akadályozottá válása, az erős fejfájás, a fogsérülés és különböző rohamok.

Még ennél is borzasztóbbnak hangzik a trepanáció, vagyis a koponyalékelés. Szinte nincs olyan ősi civilizáció, ahol ne találták volna nyomát, bár az ügyben a mai napig folynak viták arról, hogy élő vagy halott embereken végezték-e az eljárást. Majdhogynem minden mentális eredetű betegségnek ez volt a gyógymódja, hiszen csökkentette az agyi nyomást, de a lehetséges mellékhatások sora olyan hosszú, hogy neki sem állunk felsorolni – legyen elég annyi, hogy a halál is köztük van. Ennek ellenére még a reneszánsz korban is alkalmazták ezt a kezelést.

Trepanációt végeznek az 1500-as években
Trepanációt végeznek az 1500-as évekbenChristophel Fine Art / Getty Images Hungary

Ugyanígy visszafordíthatatlan következményekkel járt az elmegyógyászatban a modern fejlékelés, azaz a hosszú időn át alkalmazott frontális lobotómia. A homloklebeny sebészeti eltávolításának módszerét Egas Moniz portugál neurológus találta ki (még orvosi Nobel-díjat is kapott érte 1949-ben), így segített a skizofréniával küzdő páciensein. Képzeljük magunk elé a jelenetet: az orvos az ágyon fekvő, leszorított beteg fölé hajol, jégcsákányt tesz a szeme sarkához, kalapáccsal ráüt, áttöri a koponyacsontot, majd a csákány forgatásával tönkreteszi a homloklebeny és az agy többi része közötti összeköttetést.

Dr. Walter Freeman bemutatja a lobotómiát
Dr. Walter Freeman bemutatja a lobotómiátBettmann

A műtétet Walter Freeman népszerűsítette lelkesen szerte a világon, hiszen az így kezelt betegek valóban olyan nyugodtak és békések lettek, mint a majmok, akiknél először megfigyelték az operáció következményeit. A módszer ennek – és 15 százalékos halálozási aranyának – ellenére rendkívül népszerű volt, olyannyira, hogy Juan Perón argentin elnök feleségén, Evitán és John F. Kennedy tanulási zavarokkal küszködő nővérén is elvégezték. A betegek, akiknek a nagy része élete végéig vegetatív állapotban maradt, legalább annyit nyertek újfajta nyugalmukkal, hogy többé nem verték és kínozták őket, mint az elmegyógyintézetek izgágább lakóit. 

Együnk embert és igyunk vizeletet!

Térjünk kicsit vissza a brutális műtéti beavatkozásoktól – amiket gyakran érzéstelenítés nélkül végeztek el – a gyógyszerekhez. Ma már szinte minden betegségre kapunk a patikában pirulát, de a múltban ez kicsit másképp nézett ki. Nagyon sokféle növénnyel és szerrel kísérleteztek a gyógyítók, és nagy arányban mérgezték meg pácienseiket puszta tudatlanságból. Az ókori Rómában és Egyiptomban népszerű volt például az emberi csontokból, vérből és húsból kevert szer, amit gyakran írtak elő mindenféle nyavalyákra. A kevésbé tehetősek nyilvános kivégzések után oldalogtak oda a hóhérhoz, és kérték el a test egy-egy darabját gyógyszerészeti céllal. 

Sokan azt isszák, ami alul kifolyik
Sokan azt isszák, ami alul kifolyikBildagentur-online / Getty Images Hungary

Ugyanígy a vizelet is ritka értékes kincsnek számított, amit a bőrre kenve és belsőleg fogyasztva is használtak. Próbálkoztak vele skorbut, torokgyík vagy épp malária ellen is, de érdekes módon egyik esetben sem használt. És bár az égvilágon semmilyen tudományos bizonyíték sem támasztja alá azt, hogy a vizelet megivása betegségeket gyógyítana, a mai napig használják terápiaként. 

Higany, ólom és egyéb mérgek

Nem véletlenül tiltották be néhány évvel ezelőtt a higanyos lázmérők alkalmazását: az anyag oly mértékben veszélyes és mérgező, hogy el sem tudjuk képzelni, mi vitte rá eleinket a fogyasztására. Nemcsak ritka betegségeknél vetették be, „ha már jobb nincs” alapon, de általános csodaszerként adták boldog-boldogtalannak.

Már az ókori perzsák, görögök és a kínaiak is használták gyógyításra, itták meg, vagy kenték a bőrükre a hosszú élet reményében – ám cserébe csak mérgezéses tüneteket kaptak. A reneszánsz kortól egészen a 20. század elejéig a szifiliszt próbálták gyógyítani vele, persze teljesen sikertelenül. A szervezetbe juttatott higany szinte mindenkinél mérgezést okozott, sőt ebbe halt bele többek között Agnès Sorel, VII. Károly francia király szeretője és Csin Si Huang-ti kínai császár is.

1921-ből származó üvegcsék, az egyikben arzén van, a másikban cayenne-bors kivonata
1921-ből származó üvegcsék, az egyikben arzén van, a másikban cayenne-bors kivonataScience Society Picture Librar / Getty Images Hungary

Az arzént és az ólmot is gyakran vetették be gyógyszerként, nagyjából hasonló sikerességgel, mint a higanyt: Ludwig van Beethoven például azért halt meg, mert orvosa magas ólomtartalmú szerekkel kezelte. Egyesek az arzént és a higanyt kombinálva adták a betegeknek gyógyszerként, még az 1970-es években is ezt tették a kínai Harbini Egyetemen, így próbálva gyógyítani a leukémiát.

Borzalmas beöntések és gyógykenőcs a vándorló méh ellen

A bélmosás – akármekkora divat is Hollywoodban – nem egy kellemes egészségmegőrző módszer. Néhány évszázaddal ezelőtt még rosszabb élményre számíthattak a szorulással küszködők: nagy nyomással, kezdetleges fémpalackból érkezett a víz, disznóepével, sóval, szódabikarbónával, korpával, kamillával vagy épp mézzel keverve. A 17-19 században szinte minden bajra ezt ajánlották megoldásként, XIV. Lajos francia király például kétezernél is több alkalommal kapott beöntést.

A nőknek még valamivel meg kellett küzdeniük: a méhükkel. Az ókori kultúrákban úgy tartották, e szerv saját akarattal rendelkezik, és ha úgy tartja kedve, elmozdul a helyéről, elvándorol, fulladást, rohamokat és hisztériát okozva. Hogy ezt megakadályozzák, korai férjhez menetelt és minél több terhességet, fürdőket, masszázst ajánlottak, illetve egyfajta kénes krémet: a rossz szagú elegyet a homlokra kenték, míg a belső combokra illatos kenőcsöt alkalmaztak, így próbálva visszacsalogatni a méhet a helyére. Ma már nevetségesnek tűnő elgondolás, de a csavargó méh teóriáját Platón és Hippokratész is osztotta.

Mrs. Winslow-féle enyhítő szirup: alkoholt és morfiumot is tartalmazott, mégis az 1930-as évekig alkalmazták
Mrs. Winslow-féle enyhítő szirup: alkoholt és morfiumot is tartalmazott, mégis az 1930-as évekig alkalmaztákswim ink 2 llc / Getty Images Hungary

Drogokból kevert szirup nyughatatlan gyerekeknek

Miután visszatették a helyére a rendetlenkedő méhet, abban gyermeknek is kellett fogannia. Aztán amikor ez sikerült, és a gyerek meg is született, a szülők egy része érthető módon elfáradt az állandó gyereksírástól, a hisztiktől, engedetlenkedésektől, és féltek, hogy a felügyelet nélkül hagyott gyerekek elcsavarognak. Természetesen erre is volt gyógyszer, a szülői hisztiket érvágással „gyógyították”, a gyerkőcök meg ízletes szirupot kaptak, amit olyan anyagokkal tettek hatásossá, mint a kokain, kloroform, kodein, heroin, ópium, marihuána vagy a morfium. Egy kanálnyi kellett csak belőle, és máris nyugalom szállta meg a gyereket – olykor sajnos annyira, hogy jobblétre is szenderült. Egészen 1910-ig alkalmazták a különféle szirupokat, amikor végre rájöttek, hogy kábítószerekkel tömni a gyereket hosszú távon nem jó megoldás.  

Felejtsd el az arzént: ezek a legerősebb mérgek a világonFelejtsd el az arzént: ezek a legerősebb mérgek a világon

Az ötödik legerősebb méreg forrása ott lapulhat a kertedben, a létező legtoxikusabbat pedig lelkesen használja a szépségipar.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Nem dolgozhatnak a magánellátásban az állami kórházak orvosai a jövőben Szlovéniában
Nem dolgozhatnak a magánellátásban az állami kórházak orvosai a jövőben Szlovéniában

Új törvénnyel választják szét az állami és a magánegészségügyi szolgáltatásokat, szigorú tilalom vonatkozik az orvosokra.

április 3., 14:36

  • életem
Ha túlsúlyos, nem műtik meg: diszkriminatív az új rendszer az orvosok szerint
Ha túlsúlyos, nem műtik meg: diszkriminatív az új rendszer az orvosok szerint

A csípő- és térdprotézis műtétekre vonatkozó új rendszer bizonyos betegcsoportokat kiszoríthat az ellátottak köréből.

április 3., 13:36

  • világom
Ez a lépcsősor döbbenetes látványossághoz vezet, félelmetes lehet felmenni rajta
Ez a lépcsősor döbbenetes látványossághoz vezet, félelmetes lehet felmenni rajta

Két város is verseng azért, hogy ezt a félelmetes lépcsősort magának tudhassa.

április 3., 15:10

  • Offline
Ezért mutatja nekünk a kutya a fenekét: nem is hinnéd, milyen jót jelent
Ezért mutatja nekünk a kutya a fenekét: nem is hinnéd, milyen jót jelent

Több olyan oka is van a jelenségnek, ami miatt az ember örömmel nyugtázhatja, hogy vele is megesett.

április 3., 14:00

  • Mindennapi
500 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvétel összege
500 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvétel összege

Egy törvényjavaslat szerint félmillió forintra emelkedhet az automatákból díjmentesen kivehető készpénz összege.

április 3., 12:40

  • Önidő
Olyan célra szánhatták Stonehenge-et, amire senki nem gondolt
Olyan célra szánhatták Stonehenge-et, amire senki nem gondolt

Egy kutatás azt mutatta, hogy Stonehenge nem kizárólag csillagászati célból épült, készítőinek más szándéka is lehetett vele.

50 perce

  • életem
4 láthatatlan sérülés, ami végzetes, akkor is, ha talpra esett a macska
4 láthatatlan sérülés, ami végzetes, akkor is, ha talpra esett a macska

A macska nem mindig talpra esik, de ha igen, akkor is lehet olyan sérülés, ami késleltetve súlyos gondot okoz.

április 3., 16:46

  • Testem
Egy bögre forró italért ennyit dolgoznak a teaszedők
Egy bögre forró italért ennyit dolgoznak a teaszedők

Azért, hogy elkortyolgathassuk kedvenc forró italunkat, a teaszedők keményen dolgoznak.

április 3., 16:00

  • Mindennapi
Levelet ír a NAV: aki nem teljesíti a kérést, 300 ezres bírságra számíthat
Levelet ír a NAV: aki nem teljesíti a kérést, 300 ezres bírságra számíthat

A NAV levelét muszáj komolyan venni.

április 3., 17:30

  • Önidő
Napokkal korábban jelezni kell, ha ilyen vonatjegyet akarsz váltani
Napokkal korábban jelezni kell, ha ilyen vonatjegyet akarsz váltani

Változtatott a MÁV: előzetes regisztráció után lehet csak megvásárolni ezt a vonatjegyet.

április 3., 12:10

  • Önidő
Ez fogja megkeseríteni az életünket idén nyáron – 30 éve alig volt ilyen a Balatonnál
Ez fogja megkeseríteni az életünket idén nyáron – 30 éve alig volt ilyen a Balatonnál

Ennek senki sem fog örülni, aki szeret tavasszal és nyáron a Balatonhoz járni.

április 3., 11:10

  • Testem
Gyakori betegség elleni oltás előzheti meg a demenciát
Gyakori betegség elleni oltás előzheti meg a demenciát

Óriási jelentősége van a friss kutatásnak, amely megállapította, hogy egy elterjedt vakcina a demencia ellen is véd.

április 3., 10:36

  • Offline
Ezért lakott Jókai Petőfinél
Ezért lakott Jókai Petőfinél

Petőfi Sándor és Szendrey Júlia a Síp utca és a Dohány utca kereszteződésénél lakott. De mit keresett nálunk Jókai Mór?

április 3., 18:30

  • Testem
Ha ilyen a vércsoportod, nagyobb eséllyel leszel rákos
Ha ilyen a vércsoportod, nagyobb eséllyel leszel rákos

A hasnyálmirigy, a gyomor- és a bélrák esélye is eltérő a vércsoporttól függően.

április 3., 06:00

  • világom
Churchill még a férfiasságát sem rejtegette az amerikai elnök előtt
Churchill még a férfiasságát sem rejtegette az amerikai elnök előtt

Churchill igen otthonosan érezte magát a Fehér Házban, az amerikai elnök előtt sem zavartatta magát.

április 3., 19:30

  • Offline
Híres magyar párok: tudod, ki volt Ruttkai Éva szerelme?
Híres magyar párok: tudod, ki volt Ruttkai Éva szerelme?

Lássuk, mennyire ismered a híres párokat! Kvíznkben vajon hány pontot sikerül összegyűjtened?

április 3., 06:45

  • Mindennapi
Határátkelők lezárására készül Ausztria, a magyarokat is érintik az intézkedések
Határátkelők lezárására készül Ausztria, a magyarokat is érintik az intézkedések

A lezárások a kisebb átkelőket érintik.

április 3., 11:40

  • Offline
Furcsa eszközt szerelt a gyártó ebbe az autóba: még csészét is adtak hozzá
Furcsa eszközt szerelt a gyártó ebbe az autóba: még csészét is adtak hozzá

Nem mindennapi eszközzel látták el ezeket az autókat.

április 3., 06:30

  • világom
Ezt a nőt kereste legjobban a Gestapo, tartottak a Fehér Egértől
Ezt a nőt kereste legjobban a Gestapo, tartottak a Fehér Egértől

Az új-zélandi ellenálló nő férfiként harcolt a világháborúban. A Gestapo listáján is ő volt a legkeresettebb személy.

április 3., 20:00

  • Szülőség
44 gyermeket szült ez a nő: furcsa genetikai rendellenesség az oka
44 gyermeket szült ez a nő: furcsa genetikai rendellenesség az oka

Egyetlen apától született a nő összes gyermeke.

április 3., 19:00

  • életem
Elment fémkeresőzni, kilencmilliós gyűrűvel tért haza a férfi
Elment fémkeresőzni, kilencmilliós gyűrűvel tért haza a férfi

Meg is mutatjuk, mit talált a fémkeresővel.

április 3., 08:50

  • Önidő
Ilyen volt egy reklám 120 évvel ezelőtt: nézd meg az egyik elsőt
Ilyen volt egy reklám 120 évvel ezelőtt: nézd meg az egyik elsőt

Nézd csak meg a világ egyik első reklámját! Egészen más volt, mint a maiak.

április 3., 08:20

  • Offline
Megtalálták Merlin és Artúr király legendáinak folytatását: 400 évig itt rejtőzött
Megtalálták Merlin és Artúr király legendáinak folytatását: 400 évig itt rejtőzött

Új legenda vált olvashatóvá Artúr király és Merlin történeteiből.

április 3., 07:00

  • Mindennapi
Ha ilyen üzenetet kapsz a szolgáltatódtól, ne hidd el, amit írnak
Ha ilyen üzenetet kapsz a szolgáltatódtól, ne hidd el, amit írnak

Ezt az üzenetet egyszerűen figyelmen kívül kell hagyni.

április 3., 08:06

  • Mindennapi
Szintet lépett a borzalmas járvány, országszerte veszélyben van már minden fogékony állat
Szintet lépett a borzalmas járvány, országszerte veszélyben van már minden fogékony állat

Ennél a járványnál az oltás alig befolyásol valamit.

április 3., 07:45

  • világom
Véget vetnek a medvéktől való rettegésnek: kilövési programot hirdetett a kormány Szlovákiában
Véget vetnek a medvéktől való rettegésnek: kilövési programot hirdetett a kormány Szlovákiában

A múlt heti halálos támadás után drasztikus mértékű kilövésről döntöttek, a medvék jó része eltűnhet.

április 3., 08:36

  • Édes otthon
Bekeményít a városvezetés: büntetést kap, aki így parkol
Bekeményít a városvezetés: büntetést kap, aki így parkol

Eddig szemet hunytak az ilyen parkolás fölött, ám szigorít a város vezetése.

április 3., 10:06

  • életem
Ezt tedd, ha felszólító levelet kapsz: nem éri meg elbújni előle
Ezt tedd, ha felszólító levelet kapsz: nem éri meg elbújni előle

Szakértő árulta el, miért nem jó ötlet elbújni a tartozások elől, és mi a legjobb, amit tehetünk, ha felszólító levelet kapunk.

április 3., 07:25

  • világom
Extrém vihar közeleg: több hónapnyi esőre, történelmi áradásokra készülnek Amerikában
Extrém vihar közeleg: több hónapnyi esőre, történelmi áradásokra készülnek Amerikában

Rengeteg embert fenyeget a napokban levonuló extrém időjárás, történelmi áradásokra készülnek.

április 3., 09:35

  • Mindennapi
Két hónapon belül drasztikus fordulatot okozhat az árrésstop
Két hónapon belül drasztikus fordulatot okozhat az árrésstop

Súlyos hatásai lehetnek az árakkal kapcsolatos intézkedésnek.

április 3., 09:06

Érdekességek