Szinte nem telik úgy el egy hét, hogy ne jelenne meg valami forradalmi új bizonyíték, tény, válasz, állítás az olajokkal/zsiradékokkal kapcsolatban. Akár növényi vagy állati eredetű, akár megesszük, akár magunkra kenjük, megannyi hit és tévhit kering a hatásukról.
Ha ráguglizunk, rengeteg információt kapunk, de ember legyen a talpán, aki a sokszor ellentétes értekezéseken ki tud igazodni: melyiknek higgyek, melyik igaz?
Ezért úgy döntöttünk, néhány hetente veszünk egy olajfajtát, majd Szűcs Zsuzsanna dietetikus és táplálkozástudományi szakember segítségével körbejárjuk a témát, és megtanuljuk, melyik olaj mire is jó igazából. Nézzük a harmadikat, a tökmagolajat!
Ha arra is kíváncsi, mit kell tudni a kókuszolajról, és az olívaolajról itt megtalálja!
A tökmagolaj
A tökmagolajat a héj nélküli olajtök magjából, hidegen sajtolással készítik. Ez egy nagyon fontos dolog, hiszen az olaj elkészítésénél nem használnak magas hőmérsékletet. Ennek az oka az, hogy az olaj megőrizze magas vitamin és ásványi anyag tartalmát.
A hidegen sajtolt tökmagolaj nagyon sok telítetlen zsírsavat tartalmaz, gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Nagyon sok antioxidánst tartalmaz, ezért kiválóan véd a szabad gyökök káros hatásaitól.
A tökmagolaj zsírsav összetételére jellemző, hogy legnagyobb mennyiségben hosszú szénláncú, egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, főként linol- és olajsavat. Emellett növényi szterineket (delta-7 fitoszterin), valamint értékes E vitamint és szelént is találunk benne.
Egészségügyi hatásai
Az első dolog, amit a tökmagolajjal kapcsolatosan említeni szoktak, az a kiemelkedő tulajdonsága, hogy segít a prosztata jóindulatú megnagyobbodása által okozott panaszok enyhítésében.
"Ugyancsak a delta-7 fitoszterinhez, valamint a szelénhez köthető a férfi-egészségre, azon belül is a prosztata egészségére kifejtett pozitív hatás, enyhíti ugyanis a prosztata jóindulatú megnagyobbodását kísérő tüneteket, mint a gyakori vizelési inger és az inkontinencia. Kifejezetten javasolt a hidegen sajtolt tökmagolaj fogyasztása, mert nem lennénk máshogy képesek annyi tökmagot elfogyasztani, hogy ez a jótékony hatás érezhető legyen."- magyarázza a szakértő.