Mindig, mindenhonnan halljuk, és írtunk is már róla, hogy az újonnan vásárolt ruhákat ki kell mossuk, és ötleteink is vannak rá, miért. Hiszen gyakran az adott ruhanemű a fél világot bejárja, mire megérkezik hozzánk, máshol állítják elő hozzá az alapanyagot, máshol festik, szárítják és a többi, szóval sok esetben ruháink nagyobb világutazók mire megkaparintjuk őket, mint mi magunk.
Mivel ez egy rés a pajzson, nyilvánvaló volt, hogy előbb-utóbb tudományos kisérleteknek vetik alá a kérdést, és tényleg, egy dermatológus professzor, bizonyos Donald Belsito a New York-i Columbia egyetemről most elmagyarázta, miért is fontos, hogy mindig ki legyenek mosva (az sem baj, ha nem csak egyszer) hordás előtt a ruhák – adta hírül a Wall Street Journal.
Szerinte két fő felelőse van az új ruhák allergizálásának: az egyik a festék, a másik a formaldehid gyanta. A legtöbb szintetikus anyag ugyanis azo-anilin (nitrogéntartalmú szénvegyület) festékanyagot tartalmaz, ami akár a mérges szömörcéhez hasonló, kellemetlen bőrreakciót is kiválthat. Amíg ezt a festéket nem öblítjük ki rendesen – ami rendszerint csak több mosás után lehetséges –, addig előfordulhat, hogy viselője kis, piros, viszkető kiütésekkel találkozik testén, különös tekintettel azokra a területekre, ahol hajlamosabb az izzadásra, tehát a hónalj-, a nyak-, vagy deréktájon. Dr. Belsito rendkívül éles meglátása, hogy azoknak, akik allergiára hajlamosak, el kellene kerülniük az allergizáló holmikat.
A másik fontos allergizáló, a karbamid-formaldehid gyanta azért fontos, mert meggátolja, hogy gyűrődjön a pamut és hiába szabályozzák az USÁ-ban szigorúan a felhasználási feltételeket, egy 2010-es tanulmány szerint azokat gyakorlatilag senki nem tartja be. Pedig hasznos lenne, mivel ez az anyag kimutathatóan felelős a kontakt dermatitis (kontaktekcéma) mindkét fajtájának a kialakulásáért. Mindkettőnek hasonlóak a tüneteti: viszketés és kipirosodott bőr.
De ami még ennél fontosabb, hogy a boltokba kerülő ruhák csak a jóisten tudja hány kézen mennek keresztül, mielőtt a vásárló hazaviszi őket, hogy arról már ne is beszéljünk, hogy a szövőszék első pillanataitól végigkövetni az áru sorsát tulajdonképpen lehetetlen. Ezidő alatt rengeteg kórokozó kerülhet rájuk, és Dr. Belsito véleménye szerint ez még a száz százalékig természetes anyagokból készült ruhákra is érvényes. "Ismerek olyan tetűt, ami simán megél a ruhán, és bár ezek a tetvek nem élnek soká, jobban szeretik a természetes, mint a szintetikus anyagokat" – mondja. "A másik fertőzés, ami származhat a ruhákról az a rüh."
A legtöbb nagy gyár nagyon vigyáz rá, hogy a termékeit ne érje nedvesség, ám a korokozók simán megtalálják az utat, hogy megtelepedjenek a gondosan becsomagolt árukon, hiszen ezek az (elsősorban gombák) a különböző országok páratartalmától függően kiválóan képesek meglenni egy darabig.
Mindezek fényében már nem meglepő, hogy Dr. Belsito azt tanácsolja a betegeinek, hogy mindig mossák ki a ruhájukat viselés előtt, minimum duplán öblítve, de az sem baj, ha többször is jól kimossák, mielőtt felvennék. "Bőrgyógyászként elég meredek dolgokat látok, nem szeretnék velük találkozni."