Fonálféreg az ivóvízben: riasztó dologra bukkantak

ivóvíz nyió
Olvasási idő kb. 3 perc

A Pest megyei Pilisen nemrég derült ki, hogy fonálféreg van az ivóvízben. Az ügyben elindított vizsgálódások annál is riasztóbb eredményhez vezettek, mint amire a szakemberek számítottak, mivel a térszíni tárolókban is ott voltak a férgek.

A Dabas és Környéke Vízügyi Kft. (Daköv) ügyvezető igazgatója, Jasper Andor avatta be az Indexet abba, pontosan mi és miért történt Pilisen – a egyszerű ok miatt szaporodhattak fel fonálférgek a vízben.

A községben egészen 2024-ig nem volt vas- és mangántalanító berendezés, így sokan használtak otthoni vízszűrőt: a fent említett anyagok jelenléte egészségügyi határérték alatti volt, de barnás, egyesek által nem túl gusztusosnak tartott vizet eredményeztek. Ezek a szűrők ugyanakkor nagyon alkalmas környezetet tudnak teremteni arra, hogy elszaporodjanak az úgynevezett nematódák, köznyelven fonálférgek.

Az ivóvízben megjelenő fonálférgek sok embert ijesztettek meg
Az ivóvízben megjelenő fonálférgek sok embert ijesztettek megurbazon / Getty Images Hungary

Amikor egy ilyen szűrőben egy helyi lakos lárvákat fedezett fel, a tűzcsapot és saját víztározóikat is ellenőrizték, de csak az előbbiben leltek lárvákra. Innen jött a feltételezés, hogy egy ásott kútból kerülhettek a férgek a rendszerbe, meg is kezdték a hálózat öblítését, mivel a nematódáktól csak ily módon lehet megszabadulni.

A férges víz egyre több helyen jelent meg

Vasárnap azonban háromból két térszíni tárolójukban is ott voltak ezek, a magastározó és a II. számú térszíni tároló azonban tisztának látszott. Megkezdték a még nagyobb szabású átöblítést, fertőtlenítést, és megtiltották a csapvíz fogyasztását –

a lakosság, mely eddig pánikot élt meg a férgek miatt, melyekről nem tudott sokat, megnyugodott.

A vízművesek viszont nem, mivel a belső értékek romlottak, a tisztának hitt II.-es tározóban is felszaporodtak a nematódák – mint utóbb kiderült, az előző ellenőrzésnél olyan alacsony volt a férgek száma itt, hogy nem mutatta ki a mérés. Eddigre szerencsére sikerült megtisztítani a III.-as tárolót, a rendszer innen üzemelhetett. Később már csak a klóros vízre panaszkodtak a lakosok. Az elmúlt napokat a Daköv munkatársai heroikus munkával és rengeteg támadás mellett vészelték át: Jasper Andor elmondta, 16-18 órás munkanapjaik voltak, ráadásul sajtóosztály híján nem tudták elég gyorsan cáfolni a híreket – Monorierdőn például valójában nem volt férges a víz, bár ez is terjedt.

Naponta minimum ennyi vizet kellene innod: sokan tudják rosszulNaponta minimum ennyi vizet kellene innod: sokan tudják rosszul

Ha nem tudod, mennyit kellene, hogy igyál naponta, táblázattal segítünk!

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek