Naponta több mint 250 millió forintot dobunk ki azzal, hogy nem váltjuk vissza az italcsomagolásokat. A kukába dobott, visszaváltható flaskák azonban nem feltétlenül maradnak kihasználatlanul, vannak, akik pénzkeresetet remélnek a kevésbé tudatos fogyasztók szemetétől.
A MOHU adatai szerint közel 6 millió darab visszaváltható palack kerül naponta a szemétbe országszerte. Amint arról az Index beszámolt, egyre több palackvadász érkezik a belvárosba, hogy kifossza a kukákat.
A visszaváltható palackokra utaznak
Évente körülbelül 3,5 milliárd italcsomagolás kerül forgalomba Magyarországon, ez átlagosan napi 9,6 millió betétdíjas terméknek felel meg. Az új palackvisszaváltási rendszer működtetéséért felelős MOHU még a hónap elején kiadott egy közleményt, miszerint naponta 3,5 millió visszaváltás történik, vagyis 6,1 millió csomagolás nem kerül visszaváltásra.
Ez azt jelenti, hogy naponta 305 millió forint landol a kukában.
Sokan vidékről is felkerekednek annak érdekében, hogy a budapesti belvárosban eldobott palackokat összegyűjtsék, olyan nagy mennyiségben kerülnek még mindig a szemétbe. A nagy mennyiségű átutazó és turista ugyanis rengeteg repalackot dob a kukákba, megéri ezeket összegyűjteni, hiszen akár több tízezer forintot is kereshetnek vele naponta.
Runtág Tivadar, a MOHU operatív igazgatója elmondta, hogy a csúcs 4,5 millió visszaváltott csomagolás volt egyetlen nap alatt, de ez még mindig azt jelenti, hogy 5,1 millió csomagolás, azaz 255 millió forintot dobtak ki a magyarok a legjobb napon is.
A kidobott palackok előre nem látott, káros mellékhatására a Terézvárosi Foglalkoztatást Elősegítő Nonprofit Kft. ügyvezetője, Töreki Milán hívta fel a figyelmet.
A belvárosban egyre többen keresik a visszaváltható palackokat
„A lakossági kukák, konténerek, utcai gyűjtőedények tartalmát azok öntik ki, akik ezekben a júliustól már visszaváltható italos palackokat keresnek, hogy így jussanak pénzhez. A probléma nem azzal van, hogy valaki kiemeli a szemétből a palackokat és azokat elviszi, hanem azzal, hogy eközben vandál módon megrongálja a kukákat, a lakossági gyűjtőedényekből az utcára önti a szemetet, a zsákokat széttépi, a tartalmukat szétszórja” – fogalmazott a szakértő.
Terézvárosban azért is jelent a jelenség különösen nagy gondot, mert a nagymértékű áthaladó forgalom és a sok turista miatt az átlagosnál több visszaváltható palack landol a szemetesekben, így szerinte már „Budapest más kerületeiből, sőt vidékről is” Terézvárosba járnak a palackvadászok.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés