Hatalmas változás az egészségügyben: így kaphatsz mától ügyeleti ellátást

DVAST20210326102
Olvasási idő kb. 3 perc

A mai naptól Budapesten is az Országos Mentőszolgálat veszi át az ügyeleti rendszert. Cikkünkből megtudhatod, mit kell tenned, ha orvosi segítségre van szükséged.

Mától már a megváltozott ügyeleti rendszer működik Budapesten, így az egész országban az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) végzi ezeket a feladatokat. A rendszert 2023. februárjában kezdték el bevezetni, a főváros volt az utolsó csatlakozó. Az orvosi ügyelet megszervezése eddig az önkormányzat feladata volt. A rászorulók a nap 24 órájában hívhatták a kerületek által működtetett ügyeletet, és az orvosok szükség szerint akár házhoz is mentek. Ezeket a feladatokat vette át mától az OMSZ.

Megváltozik a telefonszám

Sürgős, azonnali beavatkozást igénylő esetekben természetesen továbbra is a 112-es számot kell hívni, ez nem változott. A háziorvos rendelési idején kívül azonban, olyan esetekben, amelyek nem várhatnak a következő rendelésig, egy új telefonszámot, a 1830-as egységes ügyeleti számot kell tárcsázni.

Ilyen eset lehet például:

  • Nagyon magas láz, amely nem csillapítható vény nélküli gyógyszerekkel
  • Hirtelen kialakuló fájdalom vagy görcsök
  • Bizonytalan hasi vagy mellkasi panaszok
  • Krónikus betegségek akut tünetei
A diszpécser akár mentőt is küldhet, ha a beteg állapota megkívánja.
A diszpécser akár mentőt is küldhet, ha a beteg állapota megkívánja.Nagy Tamás / Index

Így működik az új ügyelet

A vonal másik végén az OMSZ ígérete szerint maximum 30-40 másodperc múlva jelentkező szakember felméri a hívó állapotát, és dönt a teendőkről. Bizonyos esetekben csak tanácsot ad, más esetekben javasolja majd, hogy a beteg menjen be egy ügyeleti pontra (15 helyszínen lesznek ellátóhelyek, valamint 3 speciális gyermekellátóhely és 14 mobil ügyeleti egység is működni fog – utóbbiak házhoz is mennek), esetleg orvost küld a hívóhoz.

A fenti hívószámon hétköznapokon délután 4-től este 10-ig, ünnepnapokon pedig reggel 8-tól délután 2-ig háziorvosokkal beszélhetünk, utána pedig mentősök biztosítják az ügyeletet.

A vonal másik végén ügyeletet teljesítő szakember receptet is felírhat az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT), ami azonnal ki is váltható az ügyeletes patikában. Amennyiben jól működik, az új rendszer egyik előnye lehet, hogy nem a betegnek kell keresnie, hogy hova kell mennie, hanem a 1830-as számot felhívva egy szakember segít ebben. Ráadásul mostantól a betegeket nemcsak a lakóhelyhez legközelebbi ügyeleti ponton, hanem bármelyiken ellátják. A rendszert ugyanakkor számos kritika is érte: a Magyar Orvosi Kamara szerint több időre lenne szükség az átálláshoz, a háziorvosok terheinek növekedése miatt félő, hogy sok idős orvos visszaadja praxisát, valamint a sürgősségi osztályok terhelése is nőhet. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek