A tévé és a telefon is hizlal: ez a magyarázat

GettyImages-1071471612
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha te is azok közé tartozol, akinek az utolsó dolga elalvás előtt, hogy átpörgeti a közösségi médiát, ellenőrzi, jött-e új e-mailje vagy szöveges üzenete, vagy be kell kapcsolnod a tévét ahhoz, hogy elaludj, akkor számolnod kell azzal, hogy ezek a szokásaid előbb-utóbb súlygyarapodáshoz vezetnek.

Jó esetben egy pihentető alvás nemcsak abban segít, hogy frissebben kezdjük a napot, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy kevesebbet mutasson alattunk a mérleg. A kutatók legfrissebb felfedezése szerint a kalóriaégetés nagy része REM-alvás közben megy végbe, így ennek az alvásfázisnak az elnyújtása segíthet abban, hogy pihenés közben több kalóriát égessünk el.
Igen ám, de ahhoz, hogy elérjük a zsírégető alvásfázist, mielőtt álomba szenderülnénk, meg kell teremtenünk a pihenéshez szükséges ideális körülményeket.

Nappal előnyös, este káros a kék fény

Hogy miért hizlal a tévé és a telefon akkor is, ha nem tudjuk egyiket sem megenni? A válasz az elektronikus eszközök által kibocsátott kék fényben rejlik. Pedig a kék fény, pontosabban a kék fényt kibocsátó hullámhossz akár még előnyös is lehet számunkra, hiszen közismerten hangulatjavító hatással van ránk a délelőtti és délutáni órákban. Ez azonban éjszaka megváltozik.

Ha alvás előtt a telefonunkat nyomkodjuk, rosszabbul alszunk, és még a súlyunk is gyarapodhat
Ha alvás előtt a telefonunkat nyomkodjuk, rosszabbul alszunk, és még a súlyunk is gyarapodhatcourtneyk / Getty Images Hungary

Ugyanis az este vagy éjszaka használt mesterséges világítás felboríthatja a szervezet alvási ciklusát és a biológiai ritmusunkat.

Tanulmányok bizonyítják, hogy az alvászavar, valamint a szervezet cirkadián ritmusának megzavarása hozzájárulhat olyan rendellenességek kialakulásához, mint a különböző daganatok, a szívbetegség, valamint az elhízás és a súlygyarapodással összefüggő betegségek, egyebek között ilyen a cukorbetegség. 

A kalória alapvetően energia, és a szervezetünknek szüksége van a kalóriákból származó energiára ahhoz, hogy működjön és életben maradjon, mind ébren, mind alvás közben.

De mi az a kék fény?

A kék fény nagy energiájú, látható fény, úgynevezett megtört fény, amely károsíthatja a szemet és az agyat. Sajnos a kék fény negatív hatásai mindezzel még nem érnek véget, hiszen bizonyítottan hozzájárul az öregedési folyamat felgyorsításához is azáltal, hogy károsítja bőrünket. Egy tanulmány szerint a laptop, a telefon vagy a táblagép által öt munkanap alatt kibocsátott kék fény ugyanolyan hatással lehet a bőrünkre, mintha 25 percet töltenénk a tűző napon délben, mindenféle védelem nélkül. 

A kék fény hatására elszíneződik a bőrünk, és károsíthatja a szervezet kollagénháztartását is azáltal, hogy szabad gyököket hoz létre.

Hogyan hat a kék fény a szervezetre?

A Harvard Health Publishing által közzétett cikk szerint a kék fény éjszakai használata képes megfékezni a melatonintermelést. A melatonin egészséges egyensúlyban tartása pedig azért nagyon fontos, mert ez a hormon segíti a szervezet alvási ciklusának szabályozását.

Az alvászavar akár rossz hatással lehet a hormonjainkra is
Az alvászavar akár rossz hatással lehet a hormonjainkra iswhitebalance.oatt / Getty Images Hungary

Az alváshiány pedig kihat az egész testünkre azáltal, hogy lelassítja a szervezet más hormonjainak termelését, ami viszont lelassítja a testi funkciókat, így elősegíti a súlygyarapodást. És mint tudjuk, a kilók számával az elhízáshoz kapcsolódó egészségügyi problémák valószínűsége is egyre nagyobb.

Így iktasd ki a hizlaló kék fényt!

Íme az alvásszakértők jótanácsa annak érdekében, hogy ne csak pihentető, hanem kalóriaégető is legyen az éjszakai alvásunk:

1. Teremtsd meg az ideális alvási környezetet! – A legjobb, ha a szoba hűvös, csendes és sötét éjszaka. Miután a sötét hálószoba azt üzeni a szervezetünknek, hogy ideje elaludni, az agy a sötétség hatására elkezd melatonint termelni. Ami a hőmérsékletet illeti, a zavartalan alváshoz a legideálisabb a 19 Celsius-fok.

2. Korlátozd a kék fény használatát lefekvés előtt! – A kék fényt kibocsátó, világító képernyők, például a telefonok, a táblagépek, a tévék, laptopok vagy a számítógépek elnyomhatják a melatonintermelést. Habár a tévék kevesebb és kevésbé erős kék fényt bocsátanak ki, mint más eszközök, az alvás minőségét ez is rontja. Célszerű lefekvés előtt legalább 30 perccel kikapcsolni ezeket a kék fénnyel világító eszközöket.

3. Legyen egy lefekvés előtti egészséges rutinod! – Különösen fontos ez akkor, ha stresszes, mozgalmas napok állnak mögötted, és emiatt nehezebb úgynevezett alvó üzemmódba kapcsolni az agyadat. Az elektronikai eszközök nyomkodása vagy tévénézés helyett feszültséglevezetésre válassz inkább olyan lenyugvó rutintevékenységet, amely kikapcsol és pihentet. Az olvasás, a meditáció vagy a nyújtó gyakorlatok felkészítik az agyunkat az alvásra.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek