Az azonnali fizetési rendszer 2020-as megjelenése óta létezik a fizetési kérelemnek nevezett megoldás, melyet azért nem tudtak széles körben bevezetni a csekkek alternatívájaként eddig, mert nem volt minden bank képes fogadni azt – írja a Portfolio.
Néhány napon belül ugyanakkor ez megtörtént: egy olyan azonnali átutalásról van a fizetési kérelem esetében szó, amely a fizető fél jóváhagyásával jöhet csak létre. Ha azt engedélyezi a kérelem küldője, akkor a címzett át is írhatja az azon szereplő összeget, majd egy gombnyomással kiegyenlítheti azt.
Azt ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank és az azonnali fizetési rendszert működtető Giro is látta, hogy igazán elterjedt akkor lehet a megoldás, ha minden bank tudja azt nyújtani:
ez a pont jön el április elsején, amikor legalább fogadó félként minden magyar pénzintézetnek kötelező nyújtania a lehetőséget.
Eredetileg február elseje volt a határidő, melyet két hónappal toltak ki. A szolgáltatók most feltehetően megvizsgálják a rendszer kiépítésével járó költségeiket, a bankok közt pedig versenyhelyzet alakulhat ki abban, ki tudja olcsóbban elérhetővé tenni ezt a lehetőséget. Fontos tudni, hogy ügyfélként neked nem keletkezik semmilyen extra költséged, ha nagy összeget küldesz, még akkor sem, ha természetes személyként fizetési kérelemre válaszolva indítasz tranzakciót: arra nem számítható fel extra díj.
A csoportos beszedésekkel szemben az lehet a megoldás előnye, hogy bár digitális, mégsem teljesen automatizált, az ügyfél teszi meg a végső lépést a számla befizetésére, így az, amitől sokan tartanak – hogy indokolatlan összeg kerül le a számlájukról – elkerülhető ezáltal.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés