Nincs lehetetlenség, csak tehetetlenség – tartja a mondás, a találékony háziasszonyok és gazdák pedig hihetetlen kreativitással és fáradságot nem kímélve igyekeznek családtagjaik elé a lehető legjobb minőségű alapanyagokból, ellenőrzött körülmények között készített, magas tápértékű, egészséges élelmiszereket tenni. Ha csak a boltokban kapható termékekre hagyatkoznának, nem lenne könnyű dolguk.
Aprócska, de még ártatlan trükkök
Marketingszakemberektől tudjuk, hogy a reklámokban a stabilan peckes tejszínhab dublőreként borotvahabot fotóznak, a gumi grillcsirkét pedig hajlakk teszi még kívánatosabbá, illetve inkább csak ragyogóbbá. De még a kezünkben tartott termékek esetében is élhetünk kételyekkel, a csomagoláson feltüntetett erények sokszor ügyesen megfogalmazva tartalmaznak rejtett információkat – és különben sem tudjuk az összes E-ről, hogy pontosan mit is takar.
Akár veszélyes is lehet
Máskor az előállítás során adódhatnak gikszerek. Nem volt még olyan régen a 2008-as kínai tápszerbotrány sem, amikor 69 különböző márkájú tápszert kellett bevonni a vegyi anyaggal szennyeződött tejpor miatt. A melamin nevű mérgező anyag vesekövet okozott a csecsemőknél. Több kisbaba bele is halt a tápszerek fogyasztásába.
Új trend: sajt és túró otthon
Ezt a bizonytalan minőséget elégelték meg napjainkra egyre többen – azért is, mert a néha kétes tartalom mellett még az ár is egyre borsosabb. Anyagilag ugyan nem biztos, minden esetben jobban járnak a „do it yourself” konyhaművészek, de szervezetük hálás a beletett többletért.
Csináld magad a sajtot is otthon
Gyakorló háziasszonyokat, édesanyákat és nagymamákat kérdeztünk „csináld magad” házi praktikáikról:
- „Vallom, hogy a zsírral készített étel az igazán ízes, de régóta nem vásárolok bolti zsírt, mert már az állagán azt tapasztalom, hogy nem az igazi. Igyekszem tehát jó minőségű zsírszalonnát kapni, amit otthon magam sütök ki. Tömbben és felkockázva, bőrrel és a nélkül is árulják már. A minap bő 1,5 kg zsírszalonnából közel 1 liter zsírt nyertem, és ráadásnak kis friss tepertő is maradt belőle uzsonnára” – meséli Marika néni, ötszörös nagymama.
- „Mindkét gyerekem nagy sajtimádó, ezért évek óta magas zsírtartalmú termelői tejet veszek a piacon, 3,6 százalékosat. Ez a hűtőben pár napig eláll, a tetejére feljövő sűrű réteget le szoktam szedni tejszínnek. A többit felforralom, ecetet és sót adok hozzá, majd leszűrés előtt közvetlenül lila, esetleg újhagymát, fűszereket. A leszűrt adagot sűrű szövésű, tiszta konyharuhán át lecsepegtetem, és ahogy hűl, szilárd, homogén sajttá dermed” – meséli tapasztalatait Gina, aki szívesen kísérletezik különböző ízű házi sajtjaival. „Ha tejfölt szeretnék, elkezdem megaltatni a tejet, és leszedem a tetején keletkező tej fölét, a tejfölt. A maradék aludttejet szintén felforralom, de ecet és só nélkül. Ebből lesz a túró a családnak. 4 liter tejből nagyjából 60-70 dkg sajtot kapok, és anyagilag is jobban járunk.”
- „Az unokáim kedvence a klasszikus rántott hús, ami nem hiányozhat a kínálatból, ha hozzánk jönnek. A prézlit mindig magunk daráljuk száraz kenyérből, így pontosan tudom, mi van benne” – avat be Márti néni, háromszoros nagymama, aki unokái megelégedésére sokat bajlódik a házi finomsággal. Olyannyira, hogy a kenyeret is maga süti:
- „A közértben egy ideje megállok a kenyeres polcok előtt, és dermedten ámulok: egyik kenyér drágább, mint a másik. A zsemle és kifli hamar kiszárad, szóval elhatároztam, hogy kipróbálom magam a kenyérsütésben otthon. Ugyan csak hagyományos sütőnk van, de néhány kísérlet után már bátran mondhatom, hogy az egész család odáig van a kenyeremért. Nemrég felfedeztem hozzá a bioboltban is kapható sikért, és azóta ruganyos és mégis omlós, nagyon jó kenyeret sütünk otthon.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés