Kánikula idején szentségtörésként hangozhat a felszólítás, miszerint ne mosakodj annyit – de ha kicsit enyhül majd a meleg, érdemes tenned egy próbát ezzel a módszerrel, hogy visszafogd energiafelhasználásodat. Sőt: a hajmosással is spórolhatsz, még akkor is, ha nem az öntisztulásra szavazol.
Így lesz kisebb a rezsid
A gyakori zuhanyzás kellemes, mivel segít elkerülni azt, hogy testszagod legyen, így könnyen hihetjük azt, hogy egészséges is egyben, ez azonban tévedés. Lehet ugyanis túl gyakori is a mosakodás, ami pedig megfosztja bőrödet annak természetes védőrétegétől.
A normál bőrön található védőréteg jó baktériumok jelenlétét teszi lehetővé: ezek akadályozzák meg azt, hogy bőröd száraz tapintású, érdes, húzódó érzetű legyen.
Ha túl gyakran mosakodsz, túl erős tisztítóanyagokat használsz vagy túl sokat dörzsölöd bőrödet, akaratodon kívül megszabadíthatod magad ettől a rétegtől. A száraz bőr repedéseibe pedig kórokozók is bejuthatnak, allergiát, fertőzést okozva.
Egészségesebb is, nem csak olcsóbb
Hogy a képlet még bonyolultabb legyen: bizonyos betegségek esetében kifejezetten hasznos az, ha ritkábban áztatod magad vízben, ilyen például az ekcéma. Felmerül tehát a kérdés: orvosilag mi az ideális?
Nos, heti két-három zuhannyal is beérheted, ha nem érzed magad testszagúnak, vagy nem végeztél olyan fizikai erőfeszítést, ami miatt mindenképp szeretnél tisztálkodni.
Az ideális hossz 3-5 perc legyen a mosdások esetében, ilyenkor a hónaljakat, az intim tájékot és az arcot kell főként megtisztítani, hacsak nem hemperegtél korábban a sárban. Kerüld a nagyon szárító, forró víz használatát is.
A hajon is spórolhatsz
Főként nőknél a hajmosás is fontos, nagy melegvíz-igényű tevékenység: csak a nagyon nagy páratartalmú levegővel rendelkező területeken élő, vékony szálú hajú, fizikai munkát végző vagy sokat edző embereknek kell naponta samponozniuk hajukat. A többiek több napot is kihagyhatnak, ha nem nagyon zsíros a hajuk.
A haj öntisztulásában ugyanakkor nem érdemes úgy bízni, ahogyan ezt sokan értik: nem arról van szó, hogy víznek sem kell érnie a hajat, hanem arról, hogy ha hat hétig nem használunk azon sampont,
csak vizet, akkor visszanyeri a korábban samponokkal lemosott természetes bevonóréteget, így már teljesen egészséges és rendezett lesz látványa akkor is, ha nem használunk kemikáliákat tisztításához.
Gyerekkel is megoldható
Felmerül a kérdés: vajon kisgyermekes családok is így cselekedjenek? Nos, sarazás után biztos nem ajánlom, hogy hagyjátok ki a pancsolást, de a kicsiknek sem kell mindennap megfürdeniük csak tisztálkodási szándék miatt – az esti rituálé már más kérdés. Ahogyan az is, hogy az ajánlások szerint egy újszülöttet, csecsemőt sem szükséges nap mint nap fürdetni, főként, ha a bőre ekcémás.
Ha nem akarod kihagyni a napi zuhanyt, vannak még tippjeink:
- ha jársz edzeni, ott intézd el a napi zuhanyzást is
- pároddal együtt is mosakodhattok, így tovább spórolhatsz a dolgon
- időnként, ha nem izzadtál le, belefér a cicamosdás is a stratégiai fontosságú területek érintésével
- és veheted hűvösebbre is a vizet: így gyorsabban is mosakodsz majd, és nem is használsz annyi energiaforrást.