Szokatlan nyomkövetőket használ a rendőrség, megleptek vele mindenkit

rendor-nyomkoveto-rendorseg
Olvasási idő kb. 3 perc

Egyre többször feltűnik a rendőrkutyák közt a fekete-cser mosómedvekopó: a vadászkutya született nyomkövető, amely emberek felkutatásában is jeleskedik.

A mosómedvekopók alkalmazása külföldi példa alapján jutott el Magyarországra, Európában, az Egyesült Államokban és Kanadában is elterjedt az állat, amely bizonyítottan jól dolgozó keresőkutya. A specialitása abban rejlik, hogy szimatmunkára tenyésztették, még a lelógó, hosszú fülük is szagmaradványokat terel az orruk felé. A ritka fajtát hazánkban is alkalmazza a rendőrség számol be a Police.hu.

A kiváló keresőkutya hazánkban nyomkövető is

A Magyarországon még kevésbé ismert fekete-cser mosómedvekopókat már évek óta nagy sikerrel alkalmazza a rendőrség nyomkövetésre. A Police.hu oldalnak Gránicz Csaba főtörzszászlós nyilatkozott a témában, aki a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ kutyavezető-képző és állatfelügyeleti főosztály szakoktatója.

A makacsul kitartó mosómedvekopók ugyanolyan jó nyomkövetési képességűek, mint az angol vérebek.

Ugyanakkor a jellegzetes betegségekre, mint a szemgyulladás, gyomorcsavarodás, bőrproblémák, kevésbé hajlamosak.

A mosómedvekopó kiváló nyomkövető kutya, ezért hazánkban is nagy sikerrel alkalmazza a rendőrség
A mosómedvekopó kiváló nyomkövető kutya, ezért hazánkban is nagy sikerrel alkalmazza a rendőrségSzabó Gabriella / Rendőrség

Gránicz Csaba többször dolgozott már mosómedvekopóval: „Itthon még ritka fajtának számít, az első kanomat, Alfát – vagy ahogy becézzük, Alfie-t –, illetve Alfonzót Szlovákiából hoztam be, ma már a fia, Danken is apja oldalán tanulja a szakmát. Mi nem használjuk, hanem alkalmazzuk a kutyákat. Igazából a keresőmunka nem veszi annyira igénybe fizikálisan őket, mint a járőrszolgálat, ami gerinctorlódást, ízületi sérülések sorát rejti magában.

A járőrebeket hamarabb nyugdíjazzuk, míg egy keresőkutya akár nyolc-kilenc évig is dolgozhat, de figyelni kell az utánpótlás kinevelésére is.

Egy hatéves keresőkutyának már utódot kell találni, mert legalább két év a kiképzés. Rendőri feladatai mellett Gránicz Csaba vezeti a Mantrailing Akadémia Alapítvány mentőcsapatát, és egy mantrailingképző központot is alapított. A mantrailing egy új módszer, amely az Egyesült Államokból származik.

Egy seriffhelyettes, Kevin J. Kocher tökéletesítette az eljárás alapját, amelyben a kutyák és a vezetőik adott szagminta alapján városi vagy külterületi, erdős körülmények között is lekövethetik az elbújt embert, a jutalom pedig a megtalálás öröme. Ennek van rendőri felhasználása például a menekülő vagy épp eltűnt személyek felkutatása kapcsán.

De létezik civil terület, ahol ez komoly kutyás sportként jelenik meg. Nagyon jó hobbikutyásoknak is, mert lefárasztja és szellemileg frissen tartja az embert és az állatot egyaránt. A mantrailing igen összetett szakág, ahol az eb és a vezetője különleges egységet alkotva dolgozik együtt. A módszert hazánkban is egyre szélesebb körben alkalmazzák.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek