Könnyű pénzkereseti lehetőséget korlátozhat a kormány

pénz kereset (1)
Olvasási idő kb. 3 perc

A lakhatási válság enyhítése a kormány célja a rövid távú lakáskiadás korlátozásával, de ezzel mélyen a zsebébe is nyúlhat azoknak, akik egy saját ingatlant most ilyen pénzkeresetre használnak.

Évek óta jelent komoly problémát a magyarok jelentős részének, főleg a fiataloknak a lakásvásárlás, de egyre inkább a bérlés is. A kormány már próbált javítani a helyzeten, eddig gyermekvállaláshoz kötötték a konstrukciókat. Most egy újabb tervezettel segítenének a lakhatási gondokon – írja az Index. Az Airbnb-lakások egy részét terelnék vissza a hosszú távú kiadás felé.

Könnyű pénzkereset, de mélyíti a lakhatási válságot

A legrisebb terv a rövid távú lakáskiadás megregulázása. A jelenlegi becslések szerint 14-16 ezer Airbnb-lakás érhető el Magyarországon. Ezeket általában hosszú (legalább egy év) helyett rövid távra (akár 1-2 napra) adják ki a tulajdonosok, a célcsoport azoké a turistáké, akik nem szállodá helyett szívesebben vesznek ki egy teljes otthont.

Az Airbnb-vel a probléma a feltételezés szerint az, hogy tovább emeli a hosszú távú bérleti díjakat, ezért a kormány úgy véli, hogy ha a több ezer Airbnb-lakás nagy része belépne a hosszú távú bérlői piacra, az lenyomná az átlagos bérleti díjakat.

Így az emberek elérhetőbb áron tudnának albérletet kivenni.

Sokan könnyű pénzkereseti lehetőséget látnak az Airbnb-lakásokban, ezt korlátozhatja most a kormány
Sokan könnyű pénzkereseti lehetőséget látnak az Airbnb-lakásokban, ezt korlátozhatja most a kormányd3sign / Getty Images Hungary

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek szeptember 30-ig kell előterjesztenie az ezzel kapcsolatos jogszabály-módosítási javaslatát. A nemzetközi példák azonban azt mutatják, hogy Airbnb-lakások hosszú távú kiadása nem feltétlen csökkenti a bérleti díjakat.

Nem először szigorítanak Airbnb-ügyben

Korábban már egy Európában egyedülálló szabályozást vezetett be a kormány a szálláshelyekre nézve. Ekkor az Airbnb-lakások és a szállodák, panziók közötti feszült helyzetet szerették volna oldani. Definiálták a magán- és egyéb szálláshelytípusokat, előírták a kötelező, napi szintű adatszolgáltatást, illetve bevezették a kötelező szálláshely-minősítést. Négyszázalékos turizmusfejlesztési hozzájárulást is fizetniük kell ezóta az ilyen szállások után a kiadóknak, csakúgy, mint a szállodáknak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek