Gyorsan érezteti hatását az a májusi rendelet, amelynek értelmében az úgynevezett fiókpatikákban már nem kötelező, hogy gyógyszerész is dolgozzon, hanem elegendő, ha gyógyszertári szakasszisztens áll a pult mögött. Hogy pontosan ez milyen változásokat indukált, arról a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségét kérdezte a Pénzcentrum.
A patikákban pozitív irányú változások tapasztalhatók
Május 6-án lépett életbe az a rendelet, amely szerint a fiókgyógyszertárakban nem szükséges gyógyszerész fizikai jelenléte, a munkát távfelügyeletben is folytathatja, helyette szakasszisztens vezetheti a patikát. Ennek feltétele, hogy a gyógyszerész 15 percen belül telefonon vagy interneten elérhető legyen, és a távkapcsolat útján a patikus, illetve a beteg részére útmutatást adhasson. Az azóta eltelt két hónapban máris látszik a javulás.
2023 decemberében 612 fiókgyógyszertár működött, míg ma 630. A jelek arra utalnak, hogy elindult egy pozitív tendencia, és remélhetően úgy zárhatjuk majd az évet, hogy lényegesen többen szerezhetik be a gyógyszereiket lakóhelyükön, mint a korábbi években
– emelte ki a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége.
A fiókgyógyszertárak közforgalmú patikák telephelyeként működnek, és csak olyan településen, településrészen létesíthetőek, ahol nincsen más közforgalmú gyógyszertár. Emiatt alapvetően a párezres kisvárosokban vagy falvakban találhatóak. A kormányzat alapvető célja a rendelet bevezetésével az volt, hogy megálljon a fiókgyógyszertárak számának csökkenése.
Ugyanakkortöbb olyan kompetencia van, amellyel gyógyszerészek rendelkeznek, de szakasszisztensek nem. Ilyen például a helyben kikevert gyógyszerek készítése és a fokozottan ellenőrzött szerek kiadása, ezek nem történhetnek a szakgyógyszerész nélküli patikákban – mutatott rá a szövetség.Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés