Arcátlan trükkökkel hálóznak be a csalók: észrevétlenül eshetsz áldozatul

GettyImages-1961788023
Olvasási idő kb. 4 perc

Több és többféle módszerrel elkövetett online csalás miatt is nyomozás indult a közelmúltban Győr-Moson-Sopron vármegyében, ám országszerte óvatosságra intenek. A rendőrség szerint a bűnözők újabb és újabb trükkel próbálkoznak.

Egymást érik az online csalások, a bűnözők ráadásul sajnos sokszor sikerrel is járnak – figyelmeztet a rendőrség. Mint azt felhívásukban közzétették: a közelmúltban Győr-Moson-Sopron vármegyében is több online csalás miatt indult nyomozás.

Használt cikkek eladására szolgáló internetes felületen, közösségi oldalon létrehozott piactéren, de befektetési és banki csalások során is sokan estek áldozatul.

Ezek a legelterjedtebb online csalások

A csalók egyik leggyakrabban alkalmazott módszere a hamis banki hívás, amely során a pénzintézet nevében különféle indokkal – például gyanús banki online tranzakciókra hivatkozva – telefonálnak. A rendőrség szerint ilyenkor a bűnözők banki adatokat kérnek, amelyeket semmiképp sem szabad megadnunk, ahogyan ne telepítsünk idegen alkalmazást a számítógépre vagy bármilyen okoseszközre sem!

Arról már korábban a Dívány is írt, hogy bevett módszer olyan hamis e-mailek vagy SMS-ek küldése is, amelyekben a „futárszolgálat” a vásárlás megerősítését – a pénzintézet és a banki belépési adatai megadását – kéri. Ezt soha ne tegyük meg, valódi futárszolgálatok ugyanis sosem kérik ezeket az adatokat! Ha kérdésed van, inkább hívd fel közvetlenül a csomagküldőt a hivatalos telefonszámon, vagy fizess utánvéttel!

A banki hívás az online csalások egyik bevett módszere
A banki hívás az online csalások egyik bevett módszereDBenitostock / Getty Images Hungary

Hamis online áruházakkal is trükköznek

Miután elterjedt csalási forma az is, hogy a bűnözők hamis webáruházakon keresztül próbálják lépre csalni áldozataikat, ezért a rendőrségnek az a tanácsa, hogy mindig ellenőrizzük azt a honlapot, ahol vásárolunk vagy eladunk.

Árulkodó lehet a cég neve és székhelye, valamint az oldal „rólunk” szóló része és az ÁSZF is.

Legyen gyanús az is, ha ezek hiányoznak vagy az itt található szövegeket magyartalanul fogalmazták meg, ahogyan az is, ha az ügyfélszolgálat sincs rendesen feltüntetve, vagy csak valamilyen űrlapon lehet kapcsolatba lépni az áruházzal.

Ezt tanácsolja a rendőrség

A rendőrségnek több tanácsa is van az online csalások megelőzésére, többek között azt, hogy írjuk ki egy cetlire a bank hivatalos webcímét, mentsük el az oldalt a kedvencek közé, ahonnan adott alkalommal már újragépelés nélkül biztonságosan előhívhatjuk.

Ne állítsunk be könnyen kitalálható jelszavakat: a legjobb, ha nem használjuk több helyen ugyanazt a jelszót, és nem adunk meg olyan konkrét dolgokat, mint háziállataink neve vagy a születési évünk.

Gondoskodjunk az online biztonságról vírusirtókkal, kétfaktoros hitelesítéssel, és ne töltsünk le ismeretlen szoftvereket a számítógépünkre, valamint kérjünk SMS-t a bankszámlákon az aktivitásokról! Emellett gyanakodjunk a gyanúsan hangzatos online befektetésekkel kapcsolatban: ami túl szépnek hangzik, hogy igaz legyen, a rendőrség szerint valószínűleg átverés. 

A rendőrség nem először hangsúlyozza, hogy egy valódi banki ügyintéző sosem kér netbankos felhasználónevet, jelszót, CVC-kódot, a bankkártya lejárati dátumát, ahogyan nem kérdezi meg az ügyfele nevét, azt, hogy melyik banknál van számlája, és olyanokat sem mond, hogy utaljunk pénzt egy biztonságos bankszámlára, mert a miénk veszélyben van.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek