Szilvia
A Szilvia a Silvius latin név női párja, jelentése: erdő, erdőből való. Hazánkban a 100 leggyakoribb női keresztnév között volt még a 2000-es évek elején.
A név egyik leghíresebb viselőjét a római mitológiából ismerjük: Numitor lánya, Rhea Silvia szülte Romulust és Remust, miután a háborúk istene, Mars szemet vetett rá. (Írásunk címlapképén a nőstény farkas látható, amely felnevelte az ikreket, miután Rhea Silviát a nagybátyja börtönbe vetette.)
A híres Sylviák táborának egyik kiemelkedő alakja Sylvia Plath Pulitzer-díjas költő, író, aki 1963-ban, mindössze 30 évesen távozott az életből. A név magyar viselői közül megemlítendő Sass Sylvia Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas opera-énekesnő.
Szaniszló
A Szaniszló szláv eredetű, manapság elég ritka férfinév, elsősorban a lengyel nyelvben fordul elő Stanislaw alakban, jelentése: dicsőséges.
A név híres viselői között találunk szenteket, püspököt, kanonokot, de a magyar nemesi családokban is nemritkán előfordult. Érdemes külön megemlíteni I. Szaniszló lengyel királyt, aki jó kapcsolatot ápolt II. Rákóczi Ferenccel. Emigrációja idején, amikor XV. Lajos francia király apósa lett, az esküvőn Bercsényi László gróf volt az egyik tanú. Szaniszló tragikus halált halt, amikor karosszékében elszenderedve a kandallója tüzébe zuhant 89 évesen (Honismeret, 1980/4., dr. Zachar József írása).
Az 1985-ben elhunyt József Attila-díjas költő, műfordító Kálnoky László költői alakmása a Homálynoky Szaniszló nevet viseli.
November 13-án ünnepelheti még névnapját Arkád, Árkád, Bulcsú, Ené, Éne, Enéh, Enese, Enet, Eugén, Gellén, Jenő, Kilény, Kilián, Megyer, Miklós, Nikolasz, Perenna és Szolón. Születésnapos még Whoopi Goldberg, de ez a kedvesség világnapja is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés