Több százezret fizetnek ezekre a munkákra, még sincs magyar, aki elvállalja

shutterstock 150852623
Olvasási idő kb. 3 perc

Hiába fizetnének egyes mezőgazdasági munkákért legalább 600-700 ezer forintot, a magyarok inkább külföldre mennek. A magyar munkaerő helyett ázsiai munkavállalók dolgoznak a gazdaságokban.

Külföldi, leginkább mongol és filippínó munkásokat alkalmaznak tömegesen a hazai gazdaságok. A magyar munkavállalók a busás fizetés dacára sem vállalják a kemény fizikai munkát. 

Az állattenyésztéssel foglalkozó cégek nagy része kénytelen külföldi munkavállalókat alkalmazni magyar munkaerő hiányában. A vészharangot a Kisalföld hasábjain kongatta meg egy állattenyésztéssel és növénytermesztéssel foglalkozó hazai vállalkozó. 

Nincs munkaerő: nagy bajban a mezőgazdaság
Nincs munkaerő: nagy bajban a mezőgazdaságOláh Tibor / MTI

Nincs munkaerő: külföldieket alkalmaznak a hazai gazdaságok

A Karakai Farm Kft.  tulajdonosa szerinta munkaerőhiány a mezőgazdaságban hazai munkavállalókkal ma már nem megoldható a több százezres bérek és juttatások ellenére sem, ugyanis a magyarok a határ közelsége miatt inkább Ausztriában vállalnak munkát a nagyobb fizetés miatt.

Az állattenyésztésben nagy a munkaerőhiány: középvezetőt, telepvezetőt egyáltalán nem találni. Évente közel félmillió forintot költünk csak álláshirdetésre. Egy középvezető felénk havi 600-700 ezer nettót megkeres nyolcórai munkával, emellett kap telefont, autót, tizenharmadik havi fizetést, sajnos még így sincs jelentkező. Ha nem szeretnénk bezárni a telepet, szükségünk van az ázsiai vendégmunkásokra

– nyilatkozták a helyzetről a Kisalföldnek a Karakai Farm Kft. tulajdonosai.  A vendégmunkások foglalkoztatásánál ugyan némi fennakadást okozhatnak a kommunikációs nehézségek, de a telepvezetők és a tolmácsok is rugalmasak, a munkások pedig könnyen taníthatók és legjobb tudásuk szerint el is végzik a munkájukat. A munkaerő-kölcsönzésre a lap szerint nagy kereslet van a régióban, a külföldön feladott hirdetésekre többszázan jelentkeznek, közülük választanak a cégek. A munkavállalók rendszerint két évig maradnak az országban, aztán visszamennek hazájukba, jelen esetben Mongóliába és a Fülöp-szigetekre. A két év alatt pedig jelentősen többet keresnek, mint azt otthonukban tehetnék.

Akár a négyszeresét is megkeresik a magyar gazdaságokban az otthoni bérüknek. 

 A külföldi munkavállalók számára nagy lehetőség a magyarországi állás, a napi 8 óra intenzív fizikai munka mellett sokan túlóráznak is, hogy minél többet keressenek, ha már családjukat nélkülözniük kell. Munkaerőre pedig szükség van, ugyanis a telepek tulajdonosai szerint itthon még így se tudnak annyi embert foglalkoztatni, mint amennyire szükség volna. Mint azt a lapnak elmondta,  korábban egy, az övéhez hasonló, ötszáz kocás sertéstelepen tizenöt-húsz ember is dolgozott, most négy. A létszámcsökkenésnek pedig csak az egyik oka a technológia fejlesztése, még mindig vannak olyan feladatok, ahol szükség van a kézi munkavégzésre. 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kimutatása szerint nincs olyan szegmense az agráriumnak, amely ne küzdene munkaerőhiánnyal. Az agrárvállalkozások egyharmada küzd munkaerő-toborzási nehézségekkel, a gazdálkodók 40 százaléka szembesül munkaerőhiánnyal. Az Agrár Közgazdasági Intézet elemzése szerint a mezőgazdasági szakképzettséget igénylő munkakörökben, gépkezelő, gépszerelő, állattartó munkakörben jelentkezik leginkább a munkaerőhiány. Egyes számítások szerint a magyar mezőgazdaságból 100 ezer munkáskéz hiányzik.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek