Ezeket az ügyeket munkaidőben, szabadság nélkül is elintézheted

GettyImages-1368049990 (2)
Olvasási idő kb. 3 perc

Nem kell feltétlenül szabadságot kivenni minden esetben, ha munkaidőben, személyesen kell ügyeket intéznünk. A Munka Törvénykönyve alapján a dolgozó bizonyos esetekben mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól.

A törvény szerint a munkaidő felett elsősorban a munkáltató rendelkezik, a munkavállaló pedig köteles a munkaideje alatt rendelkezésre állni. Ez alatt az idő alatt a szabályok szerint a főnök senkit nem köteles ügyintézésre elengedni. Minden ilyen esetben szabadságot kellene kivennünk, ám van, hogy ez a gyakorlatban másként működik – hívta fel a figyelmet a hovege.hu.

Családi okok miatt is távol maradhatunk munkaidőben

A Munka Törvénykönyve szerint vannak olyan esetek, amikor elhagyhatjuk munkahelyünket munkaidőben is. Ilyen például az az eset, amikor egészségügyi okokból keresőképtelenek vagyunk; ha az emberi reprodukciós eljárással összefüggésben egészségügyi intézményben kell kezelésen részt vennünk; ha kötelező orvosi vizsgálaton kell megjelennünk; vagy ha véradáson veszünk részt.

Van néhány olyan eset, amikor munkaidőben is elmehetünk ügyet intézni
Van néhány olyan eset, amikor munkaidőben is elmehetünk ügyet intézniOli Scarff / Getty Images Hungary

Családi okok is indokolhatják a szabadság nélküli távolmaradásunkat. A szoptató édesanyák a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy, ikergyermekek esetén kétszer két órára, a kilencedik hónap végéig naponta egy, ikergyermekek esetén naponta két órára hagyhatják el munkahelyüket. Évente tíz munkanap felszabadítható személyes találkozás céljából is, abban az esetben, ha gyermeket szeretnénk örökbe fogadni. 

Hozzátartozó halálakor két munkanap alól mentesül egy dolgozó.

A különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára is kérhető szabadnap, ahogyan súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozónk ellátása érdekében is kérhetjük otthonmaradásunkat legfeljebb öt napra.

Képzés és továbbképzés esetén a képzésben való részvételhez szükséges időre mentesül a dolgozó a munkavégzés alól. Ugyanígy nem kell a munkaidőt letölteni akkor sem, ha valaki önkéntes vagy létesítményi tűzoltói szolgálatot lát el. Mentesülünk a munkavégzés alól bíróság vagy hatóság felhívására, valamint az eljárásban való személyes részvételhez szükséges időtartamra, ha például tárgyalásra vagy kihallgatásra kell mennünk.

Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a fenti esetekben is szükséges, hogy a távollétünk okát hivatalosan igazoljuk például orvosi igazolással vagy hivatalos papírokkal. Ezek hiányában a távollét igazolatlannak számít, és akár alapjául szolgálhat a munkaviszony megszüntetésének is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek