A rendszeres bruttó átlagkereset felét kellene minél jobban megközelítenie a minimálbérnek a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) háttérszámítása szerint, amelyhez a Portfolio hozzájutott. Az NGM úgy számol, hogy a minimálbérnek ehhez 2025 és 2027 között minden évben 12 százalékkal kellene nőnie.
A 2025-ös minimálbér-növekedésről egyelőre nincs szó
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának ülésére készített kalkulációt az NGM: a felek most először három évre is megállapodhatnak a minimálbér emelkedésének mértékéről. Az évi 12 százalékos növekedés azt jelentené, hogy 2027-re bruttó 375 ezer lenne a minimálbér bruttó összege.
Arról azonban egyelőre nincs döntés, hogy jövőre milyen mértékű minimálbér-emelkedésre lehet számítani. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábban azt mondta, elképzelhető, hogy jövőre a 12 százaléknál nagyobbat, aztán viszont kisebbet emelnek.
Fontos tudni, hogy nem a teljes bruttó, hanem a rendszeres bruttó átlagkereset feléről van szó. A kettő között az a különbség, hogy az utóbbiban nincsenek benne a jutalmak, az egyszeri juttatások és a prémiumok.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint míg a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete 642 000 forint volt 2024 júniusában, addig a rendszeres bruttó átlagkeresetük nagyjából 598 200 forint. Vagyis a teljes és a rendszeres jövedelmek között több mint 40 ezer forint a különbség.
Ha a KSH 2024. júniusi adatait nézzük, a rendszeres bruttó átlagkeresetnek a 266 800 forintos bruttó minimálbér a 45 százalékát teszi ki. Ennek az aránynak kellene három év alatt 50 százalékra növekednie.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés