Százezreket kereshetsz, ha ilyen magyar játék lapul a szekrényed mélyen

GettyImages-1177490453
Olvasási idő kb. 3 perc

Ahogy öregszünk, úgy nő gyerekkori játékaink értéke. Talán nem is gondolnád, hogy a magyar gyártású kisautók és figurák néha a külföldi eredetijük árával vetekszenek.

Emlékszel arra az izgalommal teli pillanatra, amikor gyerekként először fogtál a kezedbe egy olyan kis Matchboxot, amelynek nemcsak a típusa és az aprólékos kidolgozása tetszett, hanem az alján díszelgő „Made in Hungary” felirat is büszkeséggel töltött el? Ezek a kisautók nem csupán játékok voltak számunkra, hanem kapuk egy végtelen fantáziavilágba, ahol mi voltunk a város építői, versenyek nyertesei, és az utak királyai. Ahogy most újra elővesszük ezeket az apró kincseket, nosztalgikus mosollyal az arcunkon, rájövünk, hogy az idő múlásával ezek az emlékek és tárgyak felbecsülhetetlen értéket képviselnek, nemcsak a szívünk mélyén, hanem anyagi értelemben is. A Pénzcentrum utána járt, mennyit érnek ma gyermekkorunk magyar játékai.

Magyar játékok csillagászati áron

A Matchbox a története során összesen két olyan járművet formázott meg piciben, amelyek eredetijét az egykori kommunista blokk országaiban gyártották: egy Škoda 130 LR raliautót és egy nyolcvanas évekbeli Ikarus távolsági autóbuszt, ezért ezek a játékok itthon különösen értékesek. Az eredetileg brit cég licensze alapján azután 1986 és 1988 között nálunk is készítettek mintegy tízféle MatchboxotMivel a gyártó hamar kivonult Magyarországról, kevés maradt fent ezekből a kisautókból jó állapotban, ezért a magyar piactereken ezek rendkívül magas áron találnak gazdára – mesélte el a Matchbox Memories blog írója.  

A magyar játékok gyűjtőinek legnagyobb kincse értelemszerűen egy magyar busztípus
A magyar játékok gyűjtőinek legnagyobb kincse értelemszerűen egy magyar busztípusWolf Géza

Még arra is van példa, hogy külföldi aukción visszavásárolnak egy ritkább példányt az elszánt gyűjtők 

 magyarázta Samu József, aki szerint a magyar gyártási Siku és Metalbox kisautók jó állapotú és bontatlan példányai is sokat érnek.

A játékautók közötti  csúcstartó azonban  egy korai, felhúzható kivitelű Lemezárugyári autó, amelynek egy példánya legutóbb 375 ezer forintért talált új gazdára. Hasonlóan sokat fizetnek a Pénzverdei játékvonatokért is, de a legmeglepőbb, hogy a korabeli néhány forintos trafikáruknak is mennyire megnőtt az ázsiójuk. 

A gyűjtők között csak magyar Playmobilként emlegetett, valójában a gyártó céget vezető Schenk Károly nevét viselő játékfigurák harminc évvel gyártásuk leállítását követően is igen kedveltek: az egyik legnagyobb online piactéren 2020 óta a legdrágábban elkelt 100 játékfigura csaknem fele Schenk-gyártmány.

Egy eredeti csomagolásában fennmaradt gyűjtemény Schenk-katonáért például 350 ezer forintot fizetett négy éve egy vásárló, de csaknem ugyanennyit ért egy nem bontatlan, ám összesen 250 elemet, lovagi várat, sátrat, lovat és más kiegészítőket tartalmazó kollekció. A gyártó indián-tematikájú csomagja is 150 ezer forint feletti áron kelt el, de ennél kisebb vegyes szettek is 50-100 ezer forint körüli összeget érnek a piactér archívuma szerint.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek