Lassú otthon a wifi? Könnyen lehet a te hibád, de van rá megoldás

GettyImages-1241445212
Olvasási idő kb. 4 perc

Hiába fizetsz elő gyors netre, a laptopodon mégis minden őrülten lassú? Ne azon gondolkodj, hogy szolgáltatót kellene váltanod, hanem inkább ezt az egyszerű dolgot változtasd meg próbaképp.

Míg korábban csak a szabadidő eltöltésének kellemes módját nehezíthette meg az, ha lassúnak bizonyult az otthoni internetelérés, manapság, a hibrid munkavégzés és a home office munkarend mindennapjai mellett, bizony kötelezettségeink teljesítésében is akadályozhat bennünket az, ha a wifiről nem abban az ütemben csorognak a bitek, ahogyan azt mi elképzeltük.

A lassú net problémája gyakran orvosolható könnyedén

A jó hír az, hogy sok esetben ezen te magad is tudsz változtatni, még annak ellenére is, hogy nagyon sok faktor együttese határozza meg azt, hogy milyen gyors az otthoni internet wifin keresztül elérve. Tény ugyanakkor az is, hogy a legtöbb esetben már azzal drasztikus változást tudsz elérni az internet sebességének terén, ha megváltoztatod a router elhelyezkedését: ezt kell tudnod, mielőtt kísérletezni kezdenél!

Először is ne tartsd feltétlenül tiszteletben azt, hogy a telepítést végző, az internetet bekötő szerelő hova tette a routert.

Ő talán csak gyorsan akart végezni feladatával, és nem mérte fel otthonod adottságait – de azt sem tudja, te honnan szeretsz dolgozni. (Reméljük, nem kanapén görnyedve, hanem ergonomikus íróasztalnál ülve, de nem vagyunk egyformák…) Ne abból indulj ki tehát, hogy ahova a szakember tette, ott jó lesz, hanem a következő szempontokat vizsgáld meg!

Ha épp filmet néznél, akkor is zavaró a lassú net, de home office esetén még inkább ez a helyzet
Ha épp filmet néznél, akkor is zavaró a lassú net, de home office esetén még inkább ez a helyzetOscar Wong / Getty Images Hungary

Jusson jel mindenhová!

Központi helyre tedd a routert otthonodban: minden irányba küldi a jeleket, így tudod elérni azt, hogy mindenhova el is juthassanak. Ez persze némi hercehurcával járhat, mivel internetkábelt kell vezetned a lakás megfelelő pontjáig:

ha szerencsés vagy, akkor a falba vezetett csőben teheted meg ezt.

(Ha kevésbé vagy szerencsés, akkor neked is van falba vezetett csöved, de a felújítók gondoskodtak annak eltömítéséről is.) Ha ilyen nincsen otthonodban, akkor a fal mentén rögzítsd a kábelt: abból nem sült még ki semmi jó, ha egy kisállat, gyerek vagy a család valamelyik felnőtt tagja elbotlott benne.

Emeld magasba!

A routerek lefelé sugározzák a jelet, így ha a magasból tudják ezt megtenni, az jobb internetelérést biztosít a háztartásban élőknek. Egy könyvespolc vagy szekrény teteje ideális lehet, de azt is érdemes megfontolnod, hogy a falra rögzítsd az eszközt. Ha két- vagy többszintes otthonban kell megkeresni a router helyét, akkor ideálisabb a magasabb szinten elhelyezni azt.

Ezek közelségét kerüld

Nagy fémtárgyak, illetve egyéb elektronikus eszközök lehetőleg ne legyenek a routered közelében, ezek ugyanis megnövelik az interferencia lehetőségét. Az is jó, ha nem vaskos falak fogják közre a routert, bár ezen a legnehezebb változtatni egy otthon esetében. 

Jó tudni azt is, hogy a wifijel nem halad jól vízen át, így ideális esetben a router és a jelet vevő eszköz közt nincs például akvárium.

Sok szempontot figyelembe kell venni a router elhelyezésénél
Sok szempontot figyelembe kell venni a router elhelyezésénéltrumzz / Getty Images Hungary

Az antennákra is figyelj

Vannak olyan routerek, amelyeknek nincsenek antennái, és olyanok is, amelyek egészen bizarr vírushoz hasonlítanak több antennával felszerelve. Ezek soha ne mutassanak egy irányba, akár vízszintes-függőleges elrendezésben is beállíthatod őket.

Priorizálj!

Biztosan van olyan helyiség, amelyben nem szeretnél lemondani a gyors netről: úgy állítsd be a routert, hogy ott a megfelelő körülményeket biztosítsa munkához vagy szórakozáshoz. Néha egy-egy vakfoltot fel kell áldozni, ha nagy teret szeretnél beszórni a jellel, de valamit valamiért. Ha mindenképp a maximumot akarod kihozni a helyzetből, keress speciális routert, illetve cseréld le a régi készüléket egy újabb, Wifi 6 szabvány szerint működőre, hogy a lehető legjobb internetezési élményt nyújtsa otthonodban.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek