Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) júliusi, meteorológiai és műholdas adatokra alapozott, szántóföldi kultúrákra vonatkozó elemzése szerint Magyarország esetében a JRC a július közepi adatok alapján a kukorica esetében 14, a napraforgónál pedig 9 százalékkal csökkentette a hozamvárakozásokat a júniusban becsültekhez képest – adta hírül az MTI. Ez azt jelenti, hogy
a kukoricánál hektáronként 6,77 tonnára, a napraforgónál 2,73 tonnára módosították a korábbi 7,47 tonnás és a 3,01 tonnás előrejelzésüket.
Miután az elemzés során az elmúlt hetek hőhullámának mintegy feléig keletkezett adatokat vették alapul, így a mostani köztes becslésnek tekinthető, a tényleges kiesés mértékét a következő napok és hetek időjárása dönti el.
Nem csak a kukorica sínyli meg az időjárást
Az viszont tény, hogy az elmúlt időszak száraz időjárását nagyon megsínylették a növények. A Hungaromet agrometeorológiai adatai alapján az elmúlt időszak harmincnapos csapadékösszege az Alföld középső tájainak és a Felső-Tisza vidékének kivételével 20-50 milliméterrel elmarad az ilyenkor szokásostól. Bár, mint írják, a lokális felhőszakadások, zivatarok foltokban enyhítik a szárazságot és segítenek a növényállományokon, de
jelentősebb és kiterjedtebb csapadékra, valamint a hőstressz enyhülésére lenne szükség.
Nagy károkat okoz a kritikusan száraz talaj
A Hungaromet aszályindexe szerint Magyarországon a felső félméteres talajréteg nagy területen kritikusan száraz, a növények főként még az ősszel és télen felhalmozódott, fél méternél mélyebb rétegben találnak csak nedvességet. Hazánk középső részén ráadásul vannak olyan területek is, ahol a felső egyméteres talajréteg nedvességtartalma sem éri el a 40 százalékot a növények számára hasznosítható víztartalom arányában.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés