Újabb kiskaput találtak a magyarok, hogy megússzák a kamatadót

kamat adó bank
Olvasási idő kb. 3 perc

Teljesen legálisan is elkerülhető a kamatadó és a szocho levonása a banki befektetéseinkből. A tartós befektetési számlák segítségével utóbbi alól mindenképp mentesülsz, de még az szja-dat is kinullázhatod, ha kellő ideig rajta hagyod a pénzed.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint a szocho banki levonásának bevezetése, vagyis tavaly július óta több mint 83 ezer új tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak, amelyek bizonyos feltételek mellett kamatadómentesek lehetnek. Ezzel párhuzamosan pedig idén júniusban már több mint 5300 milliárd forint volt a TBSZ számlákon nyilvántartott értékpapír-állomány piaci értéke, ami közel másfélszeres növekedést jelent az 1 évvel korábbihoz képest – mutatott rá a money.hu.

Így védekezhetsz a kamatadó ellen

A magyar háztartások becslések szerint 135 és 290 milliárd forint közötti kamatbevételtől esnek el azzal, hogy lekötött betétek helyett készpénzben tárolják a pénzüket. A legtöbben a levonásokat akarják megúszni, hiszen az egy éve bevezetett szabályozás óta a kamatjövedelem után nemcsak 15 százalékos szja-t, azaz kamatadót, hanem a 13 százalékos szochót is fizetni kell, ami együttvéve már 28 százalékos adóterhet jelent.

A kamatadó miatt sokan otthon tartják a pénzüket, amivel sokat veszítenek
A kamatadó miatt sokan otthon tartják a pénzüket, amivel sokat veszítenekJozsef Zoltan Varga / Getty Images Hungary

Ugyanakkor van olyan konstrukció is, amelynek segítségével ez legálisan elkerülhető. Ez pedig a TBSZ,  amire betéteket vagy értékpapírokat (például kötvényeket, részvényeket, befektetési jegyeket) lehet vásárolni. 

Abban az esetben, ha TBSZ-re kötjük le a betétet, akkor a szocho alól rögtön mentesülünk, és 5 év után már kamatadót sem kell fizetnünk. Ennek ellenére még mindig sok a lekötetlen készpénz, ezzel pedig sok milliárdnyi kamattól eshetnek el a magyar emberek

– figyelmeztetett Korponai Levente, a money.hu vezetője.

TBSZ-re történő pénzbefizetésre csak a számlanyitás évében van lehetőség (egészen december 31-ig, függetlenül a számlanyitás időpontjától), a későbbi megtakarítási időszakban új befizetéseket már nem lehet teljesíteni. Az így lekötött pénzedhez bármikor hozzájuthatsz, de ha 3 évnél hamarabb veszed ki, akkor elveszik a kamatadómentesség. 3 év eltelte után a kamatadó 15-ről 10%-ra csökken. 5 teljes év leteltével pedig kamatadómentessé válik a TBSZ.

Aki táblázatba szerkesztve könnyebben megérti, azok számára mutatjuk így is:

  • 0. év: gyűjtőév, a számlanyitás évének végéig tart
  • 1–3. év: 15% kamatadó, 0% szocho
  • 3–5. év: 10% kamatadó, 0% szocho
  • 5. év után: 0% kamatadó, 0% szocho

A TBSZ-be emiatt elsősorban akkora pénzmennyiséget érdemes befizetni, amit 3–5 évig is mellőzni tudsz, de a szocho-mentesség miatt ennél rövidebb futamidő is szóba jöhet, csak figyelembe kell venni, hogy nem minden betétet lehet TBSZ-re megvásárolni – mutatott rá a szakértő.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek